Házikert

Vetési naptár: Mikor kell elvetni a különböző zöldségeket?

Agrofórum Online

Ha azt szeretnénk, hogy az apró vetőmagjainkból bőséges zöldségtermésünk legyen, az időzítés kulcsfontosságú. Az alábbiakban bemutatjuk a hónapokra lebontott vetési naptárunkat, amely segít a megfelelő zöldségek megfelelő időben történő elvetésében.

Minden kerttulajdonos arra vágyik, hogy egész évben legyen friss zöldsége, méghozzá a saját a saját kiskertjéből. De tudni, hogy milyen fajtákat érdemes választani, és mikor kell elvetni őket, nem kis művészet. Az, hogy az év melyik szakában vetjük el a zöldségeket, nagyban befolyásolja azt, hogy mikor tudunk termést betakarítani, hogy a zöldségek teljesen be tudnak-e rendesen érni, és hogy milyen minőségű lesz a termés. Míg egyes növényeknek nagyon hosszú a tenyészidejük, mások már nagyon korán virágot tudnak képezni. Igaz, néha nehézkes lehet számon tartani a különböző növényeket és azok vetési időpontjait, de az éves vetési naptár segítségével egy pillanat alatt tudni fogja, hogy melyik zöldséget, mikor kell elvetnie.

Egy kertész munkája soha nem ér véget, hiszen év közben, szinte minden hónapban nagyon sokféle zöldséget vethetünk el a szabadban, az üvegházban vagy beltéren. Ennek megtervezése azonban gyakran több időt vesz igénybe, mint maga a magvetés. Hogy megkönnyítsük ezt a feladatot, összeállítottunk Önnek egy vetési naptárat, amelyből megtudhatja, hogy mikor a legideálisabb elvetni a különböző növényfajtákat.

Vetési naptár szerint januárban vethető magok

A hidegtűrő zöldségeket már az év első hónapjában el lehet vetni az üvegházban. Természetesen a növények növekedés üteme sokkal lassabb lesz, mintha a melegebb hónapokban vetnénk el a magokat, de még így is megéri, mind a talaj egészsége, mind a finom termés szempontjából. A Galambbegysaláta (Valerianella locusta) minden évszakban vethető – ez egy rendkívül szívós és lendületesen fejlődő salátanövény. A spenót (Spinacia oleracea), a téli zsázsa (Barbarea vulgaris) és a téli porcsin (Claytonia perfoliata) szintén jól érzi magát télen az üvegházban.

Az ablakpárkányon január közepétől kezdve olyan salátákat is termeszthet, mint a fodros levelű /tépősaláta (Lactuca sativa var. crispa) vagy a fejes saláta (Lactuca sativa var. capitata), hogy aztán márciusban átköltöztesse őket az üvegházba. A karalábé (Brassica oleracea var. gongylodes) és a retek (Raphanus sativus) január közepétől szintén elindítható beltérben. A kerti zsázsának (Lepidium sativum), a rukkolának (Eruca sativa) és más mikropalántáknak szintén januárban indul szezonja a konyhában, hogy aztán egész évben friss termést biztosítsanak az egész család számára.

Összefoglaló: Mit vethetünk januárban?

  • Az ablakpárkányon: salátát, karalábét, retket, mikrozöldségeket, kerti zsázsát.
  • Az üvegházban: téli porcsint, téli zsázsát, fejes salátát, spenótot.

Februárban vethető magok

Februárban indul a lassú növekedésű zöldségek szezonja. Február közepén vethetjük el a padlizsánt (Solanum melongena), a paradicsomot (Solanum lycopersicum), a paprikát és a chilit (Capsicum sp.) meleg helyre, csíráztatás céljából. A hosszú tenyészidejű növények, mint például az articsóka (Cynara scolymus) esetében szintén február közepén kell elkezdeni a vetést. Ezen felül az üvegházban olyan leveles zöldségeket is termeszthetünk, mint a spenót, amit eztán folyamatosan be lehet takarítani. Az endívia (Cichorium endivia), a római saláta (Lactuca sativa var. longifolia), a jégsaláta (Lactuca sativa) és a vöröshagyma (Allium cepa) február végétől vethető az üvegházban. Alacsony hőmérsékleten a csírázás sokáig tarthat, de a folyamatot egy kicsit felgyorsíthatjuk gyapjútakaró vagy mulcs segítségével.

Vetési naptár alapján februárban vethető mag

Összefoglaló: Mit vethetünk februárban?

  • Meleg ablakpárkányon: padlizsánt, paradicsomot, chilit, paprikát, articsókát.
  • Az üvegházban: fejes salátát, endíviát, hagymát, spenótot.

Márciusban vethető magok

A tavasz beköszöntével a március ideális hónap a földicseresznye (Physalis peruviana) vetésére. A magokat meleg, napos ablakpárkányon indítsa el, a palántákat pedig ültesse ki, amint elég életerősnek tűnnek. Az első gyökérzöldségek, mint a pasztinák (Pastinaca sativa), a fehérrépa (Petroselinum crispum subsp. tuberosum), a bakszakáll (Tragopogon porrifolius), a feketegyökér (Scorzonera hispanica) és a vadmurok/Vadrépa (Daucus carota) szintén elvethetők már a szabadföldbe. A sárgarépa, a pasztinák és a fehérrépa ideális szomszédjai a téli sarjadékhagyma (Allium fistulosum), a póréhagyma (Allium porrum) és a vetőhagyma – ezeket is el lehet vetni márciusban. A kemény hüvelyesek, például a borsó (Pisum sativum) és a lóbab (Vicia faba) március elejétől jól érzik magukat a kerti ágyásban.

A retek (Raphanus sativus var. sativus) vetési szezonja március közepétől szeptember elejéig tart. Az olyan leveles zöldségek, mint a fejes saláta, a spenót és a kerti laboda (Atriplex hortensis), márciustól szeptember elejéig vethetők a szabadban. A vörös-, a fehér- és a kelkáposzta (Brassica oleracea convar. capitata), valamint a karfiol (Brassica oleracea var. botrytis) és a karalábé (Brassica oleracea var. gongylodes) márciusban vethetők a szabadban, míg a melegkedvelő brokkoli (Brassica oleracea var. italica) ilyenkor még inkább az üvegházban érzi igazán jól magát.

Az ablakpárkányon vagy akár az üvegházban is elkezdhetjük az édesköményt (Foeniculum vulgare), a zellert (Apium graveolens var. rapaceum), az articsókát (Cynara cardunculus), az új-zélandi spenótot (Tetragonia tetragonioides) és a mángoldot (Beta vulgaris subsp. vulgaris) termeszteni. A földimandula (Cyperus esculentus) márciustól szintén elindítható beltéren, és május közepétől ültethető ki a szabadba. A tigrismogyoró hagymái a fagyok elmúltával ültethetők ki a szabadba, de beltéren márciusban már elindíthatók.

Összefoglaló: Mit vethetünk el márciusban?

  • A meleg ablakpárkányon: paradicsomot, egrest, articsókát, tigrismogyorót.
  • A kiskertben: sárgarépát, pasztinákot, petrezselyemgyökeret, fodros salátát, vöröshagymát, újhagymát, póréhagymát, borsót, lóbabot, káposztát, karfiolt, karalábét, retket, madárbegysalátát, fejes salátát, kerti labodát
  • Az üvegházban: brokkolit, édesköményt, zellert, mángoldot, spenótot

Áprilisban vethető magok

Áprilisban érdemes elkezdeni az uborka vetőmagok elvetését, amelyeket május közepén ültethetünk ki a szabadba. A sárgadinnye (Cucumis melo), a kígyóuborka (Cucumis sativus), a tök (Cucurbita sp.) és a cukkini (Cucurbita pepo subsp. pepo) már most kicsírázik a meleg ablakpárkányon. A kukoricát (Zea mays) ugyancsak elindíthatjuk beltérben, akárcsak a veteménybabot (Phaseolus vulgaris) és a naspolyát (Tropaeolum sp.). Ebben az időszakban elindíthatjuk a kelbimbót (Brassica oleracea var. gemmifera), a káposztát (Brassica oleracea var. palmifolia) és a céklát (Beta vulgaris). A fehérrépát (Brassica rapa subsp. rapa var. majalis) április elejétől júniusig folyamatosan közvetlenül a kertbe is vethetjük.

Összefoglaló: Mit vethetünk el áprilisban?

  • Az ablakpárkányon: dinnyét, uborkát, tököt, cukkinit, csemegekukoricát, futóbabot, naspolyát.
  • Kiültetésre – a következő növényeket a szabadföldbe ültethetjük: kelbimbó, kelkáposzta, cékla, fehérrépa.

Májusban vethető magok

A napsütéses májust érdemes a késő őszi-téli betakarítási idejű zöldségek vetésére használni. A karórépa (Brassica napus subsp. rapifera) az utolsó fagyok után május közepétől közvetlenül az ágyásba vethető, akárcsak a tűzbab (Phaseolus coccineus) és a zöldbab. Most van a népszerű téli zöldség, a fodros kel (Brassica oleracea var. sabellica) vetési időszaka, amely meleg helyen, hidegházban vagy üvegházban érzi jól magát. Májusban olyan leveles zöldségeket is vethetünk, mint például a sárga nyári porcsin /török saláta (Portulaca oleracea var. sativa), amelyet őszig szüretelhetünk.

Májusban vethető magok

Összefoglaló: Mit vethetünk el májusban?

  • Szabadföldön: karórépát, zöldbabot, tűzbabot, sárga nyári porcsint, fejes salátát.
  • Hidegházban/üvegházban: fodros kelt.
  • Tipp: Az ízletes zöldségekhez elengedhetetlen a megfelelő tápanyagellátás. Ezért a nagy terméshozamú zöldségek ültetésénél keverjen természetes, lassan oldódó műtrágyát a talajba.

Júniusban vethető magok

A júniusi vetés olyan növények esetében ajánlott, amelyek hajlamosak a korai bimbózásra és virágzásra, mint például a cukorrépa és a vörös cikória, amelyek mindketten a cikória (Cichorium intybus var. foliosum) fajtacsoportjába tartoznak. A káposztafélék, például a pak choi/bordáskel (Brassica rapa subsp. chinensis) és a karfiol őszi fajtái is közvetlenül a zöldségágyásba vethetők júniusban. Nyáron továbbra is vethető a retek, a fejes saláta és a sárgarépa is.

Összefoglaló: Mit vethetünk júniusban?

  • A kiskertben: cukorrépát, vörös cikóriát, pak choit, őszi karfiolfajtákat, retket, salátát, sárgarépát.

Júliusban vethető magok

A júliusi vetésnél a közelgő őszre kell összpontosítani. Az őszi és téli retek, mint például a fekete retek (Raphanus sativus var. niger) és a téli sarjadékhagyma, most már elfoglalhatják helyüket a zöldségágyásban. A kínai kel (Brassica rapa subsp. pekinensis), amely hajlamos a nappali órákban erőteljesebben növekedni, most már közvetlenül a szabadföldbe is vethető.

Összefoglaló: Mit vethetünk el júliusban?

  • A kiskertben: őszi és téli retket, vöröshagymát, kínai kelt, fejes salátát.

Augusztusban vethető magok

A napfényes órák csökkenésével az augusztus, akárcsak a július, ideális az őszi növények, például a téli sarjadékhagyma, a téli retek és a kínai kel vetésére. A szabadföldön termesztett zöldségeknek, például a madárbegysalátának és a reteknek is szezonja van még.

Összefoglaló: Mit vethetünk el augusztusban?

  • A kiskertben: őszi és téli retket, vöröshagymát, kínai kelt, fejes salátát.

Szeptemberben vethető magok

Most már elültetheti az utolsó saláta- és retekfajtákat a zöldségágyásba. A kései karfiol, a kelkáposzta és a fehér káposzta fajták, valamint a téli sarjadékhagyma és a mustár szeptemberben vethetők. Az ilyenkor elvetett gyorsan növő saláták szintén betakaríthatóak lesznek még a tél előtt. Jó ötlet, ha a kertben lévő üres helyeket későn virágzó magkeverékkel vagy „méhlegeltetővel”, például Varádicslevelű mézontófűvel (Phacelia) töltjük ki.

Szeptemberben vethető magok

Összefoglaló: Mit vethetünk el szeptemberben?

  • A kiskertben: téli sarjadékhagymát, karfiolt, fehér káposztát, kelkáposztát, mustárt, salátaféléket, retket, varádicslevelű mézontófüvet és késői virágzású magkeverékek.

Októberben vethető magok

Az üvegházban lassan újra felszabadul a hely a télire szánt leveles zöldségek, így például a spenót, a fejes saláta és a téli porcsin számára. A leveles saláták és fejes saláták szintén elvethetők az üvegházban októberben. A szabadföldön az üres helyeket téli zöldségekkel töltheti fel, amelyek tavaszig a helyükön maradhatnak. A szívós ázsiai saláták és a káposzták, például a mizuna (Brassica rapa var. japonica) szintén elvethetők a szabadban. Sokkal hidegtűrőbbek, mint gondolnánk, sőt, a szabadban akár át is tudnak telelni.

Összefoglaló: Mit vethetünk el októberben?

  • A kiskertben: ázsiai salátákat és káposztákat, téli zöldségeket.
  • Az üvegházban: fejes salátát, spenótot, madárbegysalátát, téli porcsint.

Novemberben vethető magok

Mivel a tél már a küszöbön áll, a rövidebb nappali órák ideálisak az olyan növények vetésére, amelyek majd csak a következő tavasszal fognak kicsírázni. Ezek közül a legnépszerűbbek és leghálásabbak: a Csemege baraboly (Chaerophyllum bulbosum), a pasztinák, a korai sárgarépa és a fehérrépa. Az üvegházban még el lehet vetni a megszokott téli vetésű növényeket és az ázsiai salátákat.

Összefoglaló: Mit vethetünk el novemberben?

  • A kiskertben: csemege barabolyt, pasztinákot, korai sárgarépát, fehérrépát.
  • Az üvegházban: téli porcsint, fejes salátát, spenótot, ázsiai salátákat, mustárt.

Decemberben vethető magok

Mivel december az év legsötétebb hónapja, csak az üvegházban vethető téli porcsin és fejes saláta. Mindkét növény csírázása meglehetősen hosszú időt vesz igénybe, de ha a fagyoktól védve vannak, már februártól betakaríthatjuk őket. Az ablakpárkányon a zsázsa és más mikrozöldségek segíthetnek áthidalni a fagyos, zord időszakot.

Összefoglalva: Mit vethetünk el decemberben?

  • Az üvegházban: téli porcsint, fejes salátát.
  • Az ablakpárkányon: zsázsát, csírákat, különféle mikrozöldségeket.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

2023. szeptember 14. 09:40

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.

Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

2020. március 26. 04:38

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?

Van amit már vethet, de lehet palántázni is

2019. február 26. 04:36

Néhány napos télies lehűlés után ismét tavasziasabb arcát mutatja az időjárás. A február az átlagosnál jóval kevesebb csapadékot hozott, így a talajok felső rétege már alaposan kiszáradt.

Milyen növény a mángold? Mit érdemes tudni róla?

2023. február 14. 04:36

Azt hallottam, hogy nagyon egészséges és sokféleképpen elkészíthető a mángold. Milyen növény a mángold? Mit lehet tudni a termesztéséről?