Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

KITE Zrt.

A mezőgazdaságot napjainkban folyamatosan változó környezet jellemzi. Az egyre szigorodó jogszabályok és az adminisztrációs terhek növekedése miatt a termelőknek egyre nagyobb szükségük van szaktanácsadókra. De mit is jelent pontosan a szaktanácsadás, és hogyan segíti a gazdákat a mindennapi döntésekben?

A KITE Podcast legújabb adásában Dr. Szabó Emese innovációs főigazgató-helyettes vendégeivel, Székely Erikával a NAK Szakképzési és Szaktanácsadási Igazgatóság igazgatójával, Dr. Ágoston Tamással mezőgazdasági szaktanácsadóval, növényorvossal, talajvédelmi szakértő asszisztenssel és Kecskés István fejlesztőmérnökkel járta körül a szaktanácsadás jelenlegi helyzetét Magyarországon.

A beszélgetésből kitűnik, hogy a szaktanácsadók hivatalosan 18 szakterületen nyújthatnak szakmai támogatást a termelőknek, legyen szó többek között növényvédelemről, tápanyag-gazdálkodásról vagy akár precíziós mezőgazdasági megoldásokról. Ugyanakkor az is szaktanácsadónak számít, akitől valóban hasznosítható tudást kapnak a gazdák – akár formális, akár informális keretek között.

A beszélgetés során kiderült, hogy a gazdálkodók egyre inkább felismerik a szakértői támogatás jelentőségét. A jó szaktanácsadók nemcsak a jogszabályi megfelelésben segítenek, hanem az eredményesebb, hatékonyabb és jövedelmezőbb gazdálkodásban is kulcsszerepet játszanak. Éppen ezért fontos csapatban gondolkodni és adott esetben több szaktanácsadóra támaszkodni.

A szakértők szerint a szaktanácsadói munka a következő években még inkább a komplex szemléletmódra és az adatvezérelt döntések támogatására fog épülni. A precíziós technológiák alkalmazása nélkül a gazdálkodás nehezebbé válhat, ezért a tanácsadóknak is folyamatosan fejleszteniük kell tudásukat, hogy naprakész információval szolgáljanak ügyfeleiknek.

A beszélgetés során szóba került az is, hogy a szaktanácsadás területén szükség van-e a fiatalításra. A szakmában dolgozók felelőssége óriási, hiszen megszerzett tapasztalatuk átadása nemcsak a termelők gazdasági eredményességét, hanem a fenntarthatóságot és a környezeti hatásokat is befolyásolják. Ha kíváncsi milyen fontos információk, izgalmas kérdések hangzottak el a beszélgetés során tekintse meg a KITE podcast adását.

Ha csak hallgatni szeretné itt teheti meg!

KATTINTSON!

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Gazdanapló, jelentési kötelezettségek, egységes kérelem: az ARASZ segít!

2020. március 30. 15:34

Hamarosan kezdődik a mezőgazdasági adminisztráció egyik legjelentősebb időszaka, az Egységes Kérelem beadás. Közel 3000 gazdálkodónak, akiknek a napló vezetése már az ARASZ-ban történik tudunk segíteni, meg tudjuk könnyíteni a munkát az eddig bevitt adataik céltudatos felhasználásával. Miért nem könnyíti meg Ön is az életét?

AgRár AdminiSZtráció egyszerűen - AKG-ÖKO pályázatban érintetteknek, Nitrát adatszolgáltatás vagy Gazdálkodási napló vezetésére kötelezetteknek!

2022. május 10. 06:36

Elindult az új Agrárkörnyezetgazdálkodás (AKG) pályázat, amiben nagyon sokan érintettek. Az ország jelentős része a Nitrát adatszolgáltatásra, a különböző pályázatok és egyéb vállalt kötelezettségek miatt a gazdálkodók túlnyomó többsége pedig gazdálkodási napló vezetésére kötelezett. Az adminisztrációs terhek kezelésére ARASZ lehet a megoldás!

Elfogadta az Országgyűlés az új bortörvényt - csökken az adminisztráció

2020. december 26. 04:36

A törvény célja a magyarországi szőlő-bor ágazat hatékonyságának, fenntarthatóságának és jövedelmezőségének javítása.

Sok fejtörést okoz az e-permetezési napló a gazdáknak

2023. május 23. 09:36

2023. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felületén kell vezetnie a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót.