21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

RADIKÁLIS növekedés, STARTRA kész állományok! – Őszi kultúrák lombtrágyázása biostimulátorokkal

Timac AGRO Hungária Kft.

A szokásosnál korábban már februárban, országszerte nagyon gyors növekedésnek indultak az őszi kultúrák. Az enyhe télnek köszönhetően általánosságban elmondható, hogy minden előrébb tart a megszokottnál. Ez az időjárás kedvez a kártevők, kórokozók és gyomok jelenlétének is.

Gyomborítottság szempontjából, nem meglepő módon, már február végén lehetett találkozni virágzó gyomfajokkal a gabonatáblákon. Ennek az erős kora tavaszi gyomnyomásnak okai között vannak többek között, a novemberi esőzések és az ebből adódó kései (november, december) vetés. A fejletlen, gyenge gyomelnyomó képességgel rendelkező főnövény mellett a gyomoknak volt életterük fejlődni, így előrehaladottabb fenológiai állapotban teleltek át.

Az Alföldön már másabb volt a helyzet, hiszen a szárazság miatt sok helyen késve keltek a gyomok, így a kezelések is kitolódtak. Néhol már vetésfehérítő-kártételt, induló lisztharmatot és rozsdát is lehet látni, mégis a legnagyobb kockázattal bíró tényező, a kultúr- és gyomnövények kompetíciója a felvehető tápelemekért.

A kora tavaszi időszakban a kalászosokban az elsődleges cél a bokrosodás és gyökértömeg növelésének támogatása. Mindenki tiszta, gyommentes táblát szeretne, de nincs garancia az elegendő mennyiségű bemosó csapadékra, ami a megfelelő és jól időzített szerhasználat mellett a hatékony gyommenedzsment kulcsa. Ezért célszerű a termesztett növény vigorát erősíteni, ellenállóságát növelni.

A tavaszi fagyok szárító hatásuk révén, jelentős abiotikus stressznek teszik ki a növényeket. Azok stresszválaszként ozmoprotektánsokat termelnek, amelyek legtöbbször valamilyen fehérjevegyületek, aminosav-származékok. Ilyenek például a fagy esetén a PR és AFP fehérjék, amelyek a sejtfalat erősítik, vagy a fagyás során képződő sejtek közötti jégkristályok növekedését akadályozzák meg (Dr. Bratek és mtsai. (2013). A növényi anyagcsere élettana. Budapest: Eötvös Lóránd Tudományegyetem.).

Az aminosav-származékok közül az egyik legismertebb a glicin-betain. A glicin-betain a sejt citoplazmájában a membránokat és enzimeket védi, valamint a sejtfalat vastagítja a külső környezeti stresszhatások ellensúlyozására (Safdari-Monfared és mtsai. (2020). Effects of sowing date and glycine betaine application on yield components and oil yield in canola (Brassica napus L.). Turkish Journal of Field Crops, 25(1), 32-40.).

Jelentős szántóföldi növényeink közül a búza, árpa és kukorica is képes természetes úton glicin-betaint előállítani, de ennek mennyisége nem számottevő és lassú, órákig tartó folyamat (Giri J. (2011). Glycine betaine and abiotic stress tolerance in plants. Plant Signalingand Behaviour; Molekuláris sejtbiológia, 2018, Sass és mtsai, Szegedi Tudományegyetem).

Az antistressz hatóanyagok ma már biostimulátor-komplexekbe integrálva, a klasszikus lombtrágya hatóanyagokkal kiegészítve pótolhatók, amiben a TIMAC AGRO több, mint 60 éves tapasztalattal rendelkezik. A FERTIACTYL® termékcsalád gyökérstimulátor termékei, valamint a SEACTIV® (korábbi nevén: FERTILEADER®) mikroelemes biostimulátor oldatai, növényekre specializálva tartalmazzák az adott fenológiához időzített biostimulátorokat és tápelemösszetételt.

A FERTIACTYL STARTER, a TIMAC AGRO top termékeként megfelelő választás a kora tavaszi stresszes állapotban lévő kalászos állományok felpezsdítéséhez. Szerves, humin- és fulvosavas kötésben tartalmaz komplex NPK hatóanyagot, melynek előnye, hogy azok könnyebben felvehetők a növények számára, így gyorsabban hasznosulnak. Emellett a fent taglalt glicin-betain mellett, zeatint is tartalmaz. A zeatin, egy természetes citokinin, ami az oldalirányú gyökérnövekedést és a gyökérszőrök kialakulását segíti elő. Kezelés után 10-14 nappal szemmel látható eredmény tapasztalható. A nagy cseppméretnek köszönhetően nemcsak a növény lombfelületéről, de a még részlegesen fedett talajfelszínről is hasznosul, tehát egy ritka állomány homogenizálására is alkalmas.

FERTIACTYL STARTER TIMAC AGRO

Másik őszi vetésű növényünkről, a repcéről elmondhatjuk, hogy a tavalyi nyárias ősz okozta vontatott kelések után, az erős esőzések révén az optimális tőlevélrózsás állapotban, vagy sok esetben túlfejletten ment bele a télbe. A szárazabb, alföldi területeken a pocok kártétel évek óta nagyon súlyos probléma, ezért sok állomány elpusztult, vagy nem telelt át. Az idei repceszezon szélsőségesen startol. Március derekán már az állományok nagy része zöldbimbós állapotban volt, a magasabb növények szárát a fagyok néhol meghajlították. Az őszi és kora tavaszi regulátorozásokat nem lehetett elhagyni.

Emellé a technológiai lépés mellé könnyedén beilleszthető akár egy bóros, biostimulátoros lombtrágyakezelés, amellyel a télállóságot és gyökeresedést támogathatjuk. Korábbi fenológiában, akár ősszel, tőlevélrózsás állapotban vagy tavasszal, szárbaindulás előtt a FERTIACTYL RADICAL készítményünket javasoljuk, hozzáadott bór- és mangántartalommal.

Sárgabimbós állapotig a SEACTIV ALPHA vagy SEACTIV GOLD termékeinkkel (korábban FERTILEADER ALPHA és GOLD néven futó termékeink) fokozhatjuk a növények anyagcsere-folyamatait, fotoszintetikus aktivitását, kifejezetten a termésbiztonságra és az olajtartalom minőségi paramétereinek javítására koncentrálva. A SEACTIV ALPHA, virágzás előtt két alkalommal kijuttatható nitrogén-, foszfor- és bórtartalmú készítmény. A SEACTIV GOLD, bór- és molibdéntartalommal, virágzás előtt akár több alkalommal is kijuttatható, a növényvédelmi kezelésekkel egybekötve, keverési próba után.

SEACTIV GOLD

Az őszi vetésű növények sokáig kint vannak a területünkön, ezért fontos a tápanyagigény lekövetése az egész vegetáció alatt. Ezek a kultúrák környezeti stresszfaktoroknak is hosszabb ideig vannak kitéve, így ezáltal nő a termésdepresszió kockázata. A jelenlegi gazdasági helyzetből adódó alap- és startertrágyázás visszaszorulásának kompenzálására, kiváló választás a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágya készítményeinek használata.

Termékeinkkel kapcsolatban keresse bizalommal szaktanácsadó kollégáinkat! További részletekért látogasson el folyamatosan frissülő weboldalunkra vagy Facebook oldalunkra!

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Jókor, jót! Biostimulátor-tartalmú növénykondicionálók a TIMAC AGRO ajánlásával

2024. március 6. 05:40

A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldatai és folyékony növénykondicionáló termékei a vegetációs időszaknak, illetve fejlődési stádiumnak megfelelően alkalmazhatók. Minden fenológiai fázisra olyan terméket kínálunk, amivel nemcsak a szükséges tápanyagot tudjuk a növények számára biztosítani, hanem az azok felvételéhez, és beépüléséhez szükséges biostimulátor-komplexeket is tartalmazzák.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

Kénes kérdés!

2022. szeptember 5. 06:32

Hogyan is viselkedik a kén a talajban és milyen további szerepet tölt be a növényi fejlődésben?

Mikrogranulált startertrágyázás - megnyugtató előny az induláshoz

2023. március 18. 05:32

A mikrogranulált startertrágyák használata 10 évvel ezelőtt robbanásszerű fejlődést mutatott hazánkban.