Növényvédelem
Fizetett tartalom

Biztos védelem a termésminőségért

KITE Zrt.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedéke jelen van a kukoricatáblákon, az ellenük történő védekezés időszerű.

A kukoricamoly Európában őshonos polifág kártevő, melynek több mint 200 tápnövénye ismert, ezek közül hazánkban a legnagyobb veszélyt a kukoricakultúrára jelenti. A környezeti viszonyok megváltozásának következtében az utóbbi években általánossá vált a kártevő két nemzedékének kifejlődése egy tenyészidőszakon belül.

A kukoricatáblákon a lárvakártétel szélsőségesen alakul, szórványosan erős fertőzések is kialakultak. A kukoricacső megóvása érdekében fontos, hogy figyelemmel kísérjük a második nemzedék rajzását, és a rajzáscsúcsot követő 6-8 napon belül célzottan védekezzünk a kártevő ellen.

A kukoricakultúrákban a kukoricamoly mellett a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) kártétele is kiemelt jelentőségű. A csöveket károsító lepkekártevők a termés mennyiségére gyakorolt negatív hatásuk mellett rágásukkal utat nyitnak a toxintermelő kórokozó gombák számára, ami jelentős humán és állategészségügyi kockázatot jelent.

2024. július 1-jén a deoxinivalenol (DON) mikotoxinok, valamint a T-2/HT-2 toxin új vagy csökkentett felső határértékei léptek hatályba az EU-ban, melyről az Európai Bizottság 2024/1038, illetve a 2024/1022 rendeleteiben olvashatnak bővebben.

A rovarkártevők által okozott sebzések elkerülése a leghatékonyabb módja annak, hogy ezeket a gombafertőzéseket megelőzzük, és hatékony védelmet biztosítsunk a növények számára.

A lepkekártevők elleni védekezést előrejelzésre alapozva, tojásrakását követően, a tömeges lárvakelés előtt célszerű elvégezni. Védekezésre tartamhatással rendelkező rovarölő készítményt érdemes választani, így elhúzódó rajzás esetén is védelmet biztosít az állományoknak. Rajzásmegfigyelésre biszex táplálkozási attraktáns használata javasolt, ami a hímeket és a nőstényeket egyaránt fogja.

A Coragen 20 SC felszívódó tulajdonságának és hosszú tartamhatásának köszönhetően védelmet biztosít mind a kukoricamoly második nemzedékének lárvái ellen, mind a betelepülő gyapottok-bagolylepkék ellen. Erős fertőzés esetén a magasabb, 150 ml/ha dózisa javasolt.

További információkért keresse a KITE Zrt. agronómiai üzletkötő-szaktanácsadó kollégáit és kövesse a PGR applikáció naprakész növényvédelmi előrejelzéseit!

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

A kőolaj árának zuhanásával a kukorica és a szójabab ára is több éves mélyponton

2024. január 9. 08:40

Alapos árcsökkenéssel indult a hét a terménypiacikon. Chicagóban a búza 3 százalékkal, a kukorica 1,4 százalékkal, a szójabab 0,8 százalékkal, a repce pedig 2,2 százalékkal lett olcsóbb. Európában is mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Az agráróriás tovább nő: Brazília 35%-kal bővítheti termőterületét

2024. április 26. 13:10

Brazília termőterülete a legelők átalakításával még 35%-kal hízhat, a szója után pedig több másodvetésű kukorica kerülhetne.

Chicago kimaradt a globális vérengzésből, Európában kemény mínuszok jöttek a terménypiacokon

2024. augusztus 6. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce is olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.