Növényvédelem

Már a hagymát is fertőzi a kabócák terjesztette SBR betegség

Agrofórum Online

A cukorrépa Syndrome Basses Richesses (alacsonycukor-szindróma, SBR) betegségét a Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus nevű baktérium okozza, amely a burgonyagumó bakteriális hervadásáért is felelős.

1991-ben jelent meg az SBR

A cukorrépának ez a betegsége viszonylag újnak számít, amelyet közvetlenül egy baktérium okoz. Az „alacsonycukor-szindróma” fellépését először Burgundiában figyelték meg szántóföldi körülmények között 1991-ben. Magyarországon 1998-ban jelent meg; Németországban pedig 2009-ben.

A betegség jelentős mértékű gazdasági kárt okoz a cukorrépa cukortartalmának jelentős csökkentésével, és innen ered a betegség elnevezése is. A fertőzött cukorrépa cukortartalmának hirtelen csökkenése szeptember elején kezdődik, és a hónap végére a cukortartalom 2-4%-kal is alacsonyabb lehet, mint az egészségeseké.

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a betegséget csak a vektorok, azaz a kabócák (üvegkabócák) kiirtásával lehet megfékezni. Az engedélyezett rovarölő szerek azonban alig hatékonyak a rovar ellen.

Egy harmadik kultúrában is kimutatták a kórokozót

Hessenben a Julius Kühn Intézet (JKI) és a Landesbetrieb Landwirtschaft Hessen (LLH) most már a korai, salátába való vöröshagymában is kimutatta a baktériumot. Egyelőre nem lehet biztosan megítélni, hogy a kultúrában észlelt betegségtünetek is az SBR kórokozónak tulajdoníthatók-e, vagy esetleg más károsító is jelen volt.

Romlik a hozam és a minőség

A baktérium a betakarított termény terméshozamának és minőségének csökkenését idézi elő. Cukorrépában a kórokozó alacsony cukortartalmat, a répa barnulását okozza. Az idősebb levekek sárgulnak, sodródnak, a fiatalabbak rosszul fejlődnek. Burgonyában a növény és a gumók hervadnak, gumis állagú csomók keletkeznek a gumókon. A fertőzött növények kevesebb keményítőt és több szacharózt tartalmaznak.

A kabóca terjedése egyelőre megállíthatatlan. De vannak arra utaló jelek, hogy egyes burgonyafajták fogékonyabbak, mint mások, ennek alapján a fajtaválasztás az érintett területeken a védekezés egyik módja lehet.

A szakemberek új típusú növényvédő szerekben, az infokemikáliákban látják a hosszú távú megoldást, ám ezek fejlesztése még folyamatban van.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Baktériummal a gombás fertőzések ellen

2022. július 11. 14:31

A kutatók felhasználták a már jól ismert, Photorhabdus luminescens nevű baktériumot bizonyos, a növényeket megbetegítő gombák leküzdésére is.

AGROVA Kft.: pénzügyileg a legmegbízhatóbbak között

2021. június 23. 06:36

Büszkék vagyunk arra, hogy cégünk a Bisnode objektív cégminősítése alapján már 5 éve a legjobbak között szerepel. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy 2021-ben a legmagasabb, AAA (tripla A) arany tanúsítványt kaptuk meg!

Növénykórokozó baktérium jelenlétét igazolták hazánkban

2023. március 30. 13:02

Az Európában először 2015-ben azonosított, növényekre veszélyes Ralstonia pseudosolanacearum kórokozó kapcsán Magyarországon jelenleg három vármegye: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala érintett.

Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

2023. március 18. 04:36

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.