18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növényvédelem

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

Agrofórum Online

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!

A liszteskék vagy molytetvek (Aleyrodidae) apró termetű rovarok, amelyek számos szintetikus növényvédő szerrel szemben rezisztenciát fejlesztettek ki, ami megnehezíti az ellenük folytatott vegyszeres védekezést. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan szabadulhat meg a liszteskéktől bizonyítottan bevált, organikus módszerek segítségével.

A szobanövényeken, paradicsomokon és üvegházakban gyakori egy olyan nedvszívó rovar jelenléte, amely gyakran sűrű csoportokban fordul elő a levelek alján. Ez a rovar az üvegházi molytetű vagy házi liszteske (Trialeurodes vaporariorum).

Ha a fertőzött növényeket megbolygatják, kifejlett egyedek hatalmas felhői szállnak a levegőbe. Mind a bábok, mind a kifejlett egyedek károsítják a növényeket azáltal, hogy a növény nedveit kiszívják az új hajtásokból, ami a növekedés elmaradását, a levelek sárgulását és a terméshozam csökkenését okozza. A növények legyengülnek és fogékonnyá válnak a betegségekre.

A levéltetvekhez hasonlóan a liszteskék is mézharmatot termelnek, ezért a levelek ragacsosak lehetnek, vagy fekete korompenész boríthatja őket. Ezenkívül számos növényi vírus terjesztéséért is felelősek. A gazdanövények közé több mint 250 dísznövény és zöldségféle tartozik.

A citrusfélék, a tök, a mikulásvirág, a burgonya, az uborka, a szőlő, a paradicsom és a hibiszkusz gyakran fertőzöttek. Ha apró, fehér, légyszerű rovarokat észlel a növényein, akkor szinte biztos, hogy liszteske-fertőzéssel lehet dolga.

Mit tudunk róluk?

  • A liszteskék parányi (legfeljebb 2 mm-es), molylepkére emlékeztető növénytetvek.
  • Szárnyaik egyforma hosszúak és fehér, lisztszerű finom viaszos por vonja be őket.
  • Bár „legyeknek” (White Flies) nevezik őket, ezek a rovarok nem valódi legyek.
  • Szárnyuk azonban van, és képesek repülni.
  • A liszteskék jellemzően csoportokba tömörülve fordulnak elő a levelek alján. Alakjuk kissé háromszög alakú. Nappal aktívak, és ha megbolygatjuk a növényt, azonnal szétszóródnak, így jobban láthatóak, mint egyes éjszakai rovarkártevők.
  • A liszteskéknek több száz faja létezik, de a legtöbbjük csak néhány gazdanövényt támad meg.
  • A kertészetekben azonban azok a liszteskék a legproblémásabbak, amelyek a növények szélesebb körét érintik.

Milyen növények fogékonyak a liszteskékre?

A liszteskék a növények széles skáláján táplálkoznak, beleértve a dísznövényeket és a zöldségeket (leggyakrabban a paradicsomot, a padlizsánt és a paprikát támadják meg), de az uborkán, az édesburgonyán és a tökön is megtalálhatók, és vannak olyan fajok, amelyek a citrusféléket, az édesburgonyát és a káposztafélék családjába tartozó növényeket támadják meg.

Hol keressük a liszteskéket a növényeken?

A liszteskék jellemzően az új hajtásokon szeretnek táplálkozni, ezért először a frissen kibontott levelek közelében kell keresni őket. Ellenőrizzük a levelek alját, különösen az erek környékén, hátha akadnak köztük fehér rovarok, amelyeket esetleg nem könnyű észrevenni. A levelek felületét is megtapogathatjuk ragacsos mézharmat után kutatva.

Ha a liszteskék táplálkoznak, akkor hirtelen mind egy rajban repülnek el a levelekről, ezzel jelezve jelenlétüket. A levelek alján petéket is találhatunk. Ez azt jelzi, hogy egy teljesen új nemzedék van kialakulóban. A petékből születő, lábak nélküli, apró, fehér oválisra emlékeztető lárvák nem mozognak, hanem azonnal elkezdik szívni a növényi nedvet. Emiatt a kertészek figyelmét gyakran elkerülik a liszteskék, amíg már túl késő nem lesz.

Hogyan győzzük le hatékonyan a liszteskéket?

  • A ragacsos csapdák segítenek a felnőtt populációk nyomon követésében és visszaszorításában.
  • Erős vízsugárral le lehet verni a nagyobb rovar-csoportosulásokat a növényekről – ezzel csökkentheti a kártevők számát.
  • E kártevő természetes ragadozói közé tartoznak a hasznos rovarok, például a katicabogarak, valamint a zöldfátyolkák lárvái, amelyek a petéikkel táplálkoznak, és a liszteske parazita, amely elpusztítja a nimfákat és a bábokat. A legjobb eredmény elérése érdekében akkor végezzük a kibocsátást, amikor a kártevők szintje alacsony vagy közepes.
  • Ha a liszteske-populációk magasak, használjunk a legkevésbé mérgező, rövid élettartamú szerves növényvédő szert, majd engedjük szabadon a ragadozó rovarokat a védekezés fenntartásához. Miután a hasznos rovarokat kiengedtük, nem ajánlott rovarölő szereket használni, mivel a liszteskék általában ellenállóak, így a növényvédő szer elpusztíthatja ezeket a természetes ragadozókat, amelyek segítenek nekünk.
  • Alkalmazzunk alumínium fényvisszaverő talajtakarót a szezon elején, különösen a zöldségfélék, például a paradicsom és a paprika körül. A fényvisszaverő talajtakaró megnehezíti a liszteskék számára, hogy megtalálják az általuk kedvelt növényeket.
  • Súlyos fertőzöttség esetén a kálium-szappan gyorsan hat. A rövid élettartamú természetes növényvédő szer úgy fejti ki hatását, hogy károsítja a lágy testű rovarkártevők külső rétegét, ami órákon belül kiszáradást és pusztulást okoz. Oldjuk fel a szappant vízben és permetezzük be ezzel a növényeket, és ismételjük meg addig a folyamatot, amíg a kártevők jelen vannak.
  • Használhatunk organikus Neem-olajat zöldségfélékre, gyümölcsfákra és virágokra, hogy elpusztítsuk a petéket, lárvákat és a kifejlett egyedeket.

(Fotó: Koppert Canada/Facebook)

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

Új technológia segíti a gabonák hatékony védelmét

2025. április 22. 16:10

Az Inatreq™ hatóanyag megtalálható a Corteva Queen™ gombaölő szerében, amely a kalászosokat károsító legfontosabb gombabetegségek ellen hatékony.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Mikor kell védekezni a szilvadarazsak ellen?

2019. április 12. 04:36

Sz. László kérdése: Tavaly a szilvatermés jelentős részén szilvadarázs kártétele volt megfigyelhető a permetezés ellenére. Mikor kell védekezni ellenük?

A mángold kisüzemi termesztésének tapasztalatai

2020. április 29. 05:38

Mivel a mángold üzemi termesztése nem jellemző sem hazánkban, sem Európában, így kevés irodalmi adat található meg arra vonatkozóan, hogy milyen technológiával célszerű dolgozni a növény esetében.

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

2018. május 7. 07:35

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

A fahamu helyes használata a házikertben

2024. március 18. 05:40

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.