15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Mibe fektessük pénzünket? Szerintünk Signalba.

UPL Hungary Kft.

Mostanában, ahogy végigjárjuk a határt vagy betérünk a mázsaházba, megráncosodik a homlok, látva a rengeteg munka, idegeskedés és pénz eredményét. Pedig még mindig a ”szent” hozam a legfőbb meghatározója az eredményességnek.

A rovaroknak egyre jobban kedveznek az évjáratok, az enyhe tél és a növekvő átlaghőmérsékletek, így a kívánatos hőösszeg hamar összegyűlik. Nekünk meg egyre szűkül az eszköztár. Nagyon észnél kell lenni, megfelelő kezelési időpontot, és ahhoz passzoló hatóanyagot választani (abból a sokból).  Nagyot nyílt a védekezési olló.

Jó példa a vetésfehérítő elnyújtott rajzása, ami miatt később mindig volt tojás, kelő lárva és imágó is. Csak többé-kevésbé lehetett visszanyomni a kártételt elfogadható szintre. És ez a könnyebbik pálya!

A talajlakó lárvákkal sokkal nehezebb. Nem látod őket, nem tudod mikor, hol vannak, milyen idősek éppen. Csak a lankadó növények mutatják ősszel (1. ábra) és tavasszal, hogy köszönik, jól megy soruk és egyre többen vannak!  Ráadásul a vetésváltás szűkülése kapcsán egyre több a kalászos elővetemény és ezzel együtt gabonafutrinka lárva – csócsároló – kártétel is. 

1. ábra – Drótféreg kikelt repcében és búzában
1. ábra – Drótféreg kikelt repcében és búzában

A növényvédelmi tevékenységet szabályozó rendelet világosan fogalmaz.  A nehezen irtható kártevők ellen a földhasználónak és termelőnek csávázással, talajfertőtlenítéssel védekezni kell. (Lásd: 43/2010 FVM rendelet 2§, 1. pont)

Őszi búzában, árpában használjuk a cipermetrin hatóanyagú Signal-t, mert a drótféreg mellett a gabonafutrinka csócsároló lárváját is hatékonyan irtja. A készítmény hatásosságát a termelői tapasztalatok mellet kísérleti eredmények is igazolják (2. ábra).

2. ábra – A hajtás- és gyökértömeg alakulása a kontroll, nem csávázott (kék) és a Signal 300 ES rovarölő csávázószerrel (narancssárga) kezelt parcellákon.

 A Signal-ban levő cipermetrin talajban használva sokkal hosszabb tartamhatású. Itt nincs degradáló UV sugárzás, nincs gyors hőmérséklet- és nedvességváltozás. Egyenletesen gázosodó és erős repellens hatása révén védőzónát képez a vetőmag köré, amit 4 cm vetésmélységet tartva tudunk maximalizálni. A speciális formuláció (ES)  jó segítség a hatáskifejtés elnyújtásában. A Signal igen jól fed, erős színt ad, és könnyen keverhető gombaölő készítményekkel. Csávázás alkalmával a 2 literes dózisban 630 g hatóanyag kerül minden vetőmagtonnára.

Egyre kisebb vetőmagnormával és tőszámmal dolgozunk. Hogy ki tudjuk használni az őszi időszak nevelő hatását, egyre korábban vetünk. Ez viszont jóval hosszabb kitettséget jelent a növények, és jóval nagyobb kockázatot jelent a zsebünk számára (3. ábra)!

3. ábra pusztuló növények durumbúza

Nekünk pedig minden elvetett magra, kikelt növényre szükségünk van az optimalizált hozam eléréséhez. A tökéletes csávázás jó befektetés, egy jól beállt állomány és végül a jó hozam kulcsa.

Ehhez ajánljuk technológiai csomagunkat, mely a Signal mellett a professzionális Rancona i-Mix gombaölő csávázószerünket is tartalmazza. Csomagunk 10 tonna vetőmagra használható fel.

Gabonafélék vírusvektorai elleni védekezésre a kontakt hatású Ciperkill Max (cipermetrin) 0,05 l/ha vagy Deltaphar (deltametrin) 0,2 l/ha készítményeinket ajánljuk, valamint hatóanyag rotáció kapcsán tetvek ellen a pirimikarb hatóanyagú Aphox készítményünk használatát is 0,25-0,3 kg/ha dózisban.

Kérdésük esetén kérjük hívjanak, keressenek bennünket!

Az UPL szakértő csapata nevében.

Vados Csaba
csávázószer termékfelelős

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.

A csávázás és a Bayer neve elválaszthatatlan

2019. szeptember 16. 11:36

Elérkezett az őszi vetésű gabona vetőmagok csávázásának ideje. A munka megkezdése előtt nem árt felfrissíteni a tudásunkat, feleleveníteni az elmúlt évek tapasztalatát.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

A hatékony vetőmagkezelés hozzájárul a növények egészséges fejlődéséhez

2024. május 17. 16:10

A Corteva vetőmagkezelés fejlesztése során egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a biostimulátorok, amelyek mikroorganizmusokat, például gombákat és baktériumokat, valamint növényi és algakivonatokat tartalmazhatnak.