Növényvédelem
Fizetett tartalom

Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!

UPL Hungary Kft.

Az elmúlt két nehéz év után mindenki behúzta a féket. Költségvágás időszaka van, csak azt vesszük, ami nélkülözhetetlen. A fontos technológiai lépéseket azonban nagy kár kihagyni! Ütközetet megfontolásból néha el lehet kerülni, de a háborút soha ne veszítsük el!

Sajnos idén tavasszal sokkal kevesebb talajfertőtlenítő fogyott, pedig a talajlakó kártevő lárvák egyedszámát még rendszeres használatukkal is alig lehet szinten tartani.

Figyelem! Már nincsenek meg a kártételt blokkoló   utólagos és” végleges” megoldások, csak kontakt hatóanyagok állnak rendelkezésre, melyekkel nem lehet teljes hatékonyságot elérni. Pedig a pattanóbogarak lárvái, a talajlakó drótférgek (1. kép), minden jelentős őszi és tavaszi kultúrában jelentős kárt tudnak okozni.

Talajlakó drótféreg
1. kép: Talajlakó drótféreg

Ahol kártétel jelentkezik, az őszi kultúrákban mindenképp érdemes rovarölőszeres csávázást végezni. Ugyanígy járjunk el zöldítést, zöld tarlót követően is! Ugyanis a többéves fejlődésű lárvák ősszel is károsítanak, jól elérhetőek a még meleg talajban. Tehát az őszi védekezés a talajlakó lárvák elleni védelmi stratégia fontos eleme!

Egy őszi 3,5-4,5 milliós növényállományban a drótféreg és a hatóanyag találkozási esélye nagyságrendekkel nagyobb, mint tavasszal az 50, vagy 70 ezres tőállomány esetében.

A vetőmagcsávázás segítségével egy sűrű szövésű hatóanyaghálót feszíthetünk ki a talajfelszín alatt, így védekezési esélyeink nagy mértékben javulnak!

Sok a kalászost követő kalászos vetés, sokkal gyakoribb és súlyosabb probléma lett a gabonafutrinka lárva, a csócsároló kártétele (2. kép). A kártétel megjelenésekor, állományban már igen kétséges eredményű ellene védekezni, az igazán hatékony fegyver a vetőmagcsávázás.

Csócsároló kártétele
2. kép: Csócsároló kártétele

Mindkét kártevő ellen kiváló hatású a UPL terméke, a Signal 300 ES rovarölő csávázószer. A hatáskifejtés forrása a koncentrált cipermetrin hatóanyag és az egyedi formuláció.  

Kivételesen magas hatóanyag koncentrációt   képvisel a 2,0 liter/vetőmagtonna dózis (630 g/ t).

A gyors, taglózó   rovarölő hatásnak kifejtésében és főként tartóssá tételében   nagy szerepet játszik az unikális emulzió (ES) formuláció. Ezen tulajdonságoknak köszönhetően a Signal igen jól gyéríti a talajlakó lárvákat. A kezelés az újabban egyre gyakoribb ugarlégy kártétel ellen is hatásos lehet.

A UPL rovarölőszeres csávázószerével kezelt őszi árpa vagy búza állományok mindig jobb, dúsabb képet mutatnak a kezeletlenhez képest. Ezt kísérleteink is igazolják (1. ábra).

ATK csávázási kísérlet, Lászlópuszta 2023. MV Nádor, 4 ismétléses kísérlet átlagtermései
1. ábra: ATK csávázási kísérlet, Lászlópuszta 2023. MV Nádor, 4 ismétléses kísérlet átlagtermései. (Forrás: MTA ATK, Dr. Árendás Tamás)

Egy jól végzett Signal kezelés nemcsak az árát termelheti vissza, annál sokkal többet hozhat! (2. ábra) Költsége jóval olcsóbb a tavaszi sorkezeléshez képest. Formulációjának köszönhetően kiváló partnere a Chambel gombaölő csávázószernek. Felhasználható az AÖP, AKG szántóföldi horizontális programokban is.

Signal kezelés hatása a termésátlagra. Szeged 2021. GK Bagó
2. ábra: Signal kezelés hatása a termésátlagra. Szeged 2021. GK Bagó. (Forrás: NAIK, Dr. Tar Melinda)

Új termék a UPL kínálatában a Chambel 6 FS, egy széles spektrumú gombaölő csávázószer. Hatékony készítmény kőüszög, porüszög, fedettüszög, fuzáriumos betegségek, helmintospóriumos betegségek, egyéb csírakori betegégek ellen. Megbízható hatáskifejtése mellett kiemelendő, hogy a teljes őszi kalászos kultúrakörre felhasználható, igen jó ár-érték arányú csávázószer. Az AÖP, AKG programokban alkalmazható.

A SIGNAL PLUS technológiai csomag 4 x 10 t   vetőmag kezelésére alkalmas Signal 300 ES és Chambel 6 FS készítményeket tartalmazza. Használatával a vetőmagvak és csíranövények kórokozói és talajlakó rovarkártevői elleni hatékony védelmét egyszerre kapjuk meg.  

A SIGNAL PLUS csomag révén jóval kedvezőbb áron juthatunk az egyes UPL csávázószer termékekhez!

DE ennél sokkal többet fogunk kapni! Jó csávázással sokat tudunk spórolni, mert nem csak olcsóbb az állománykezelésnél, de preventív és jól időzíthető. Magasabb szintű biztonságot nyújt növényeink számára, amivel terméstöbblet is elérhető. Vagyis spórolva is tudunk nyerni!

Ne feledjék! Csávázás UPL termékekkel – a jó termés biztos alapja.

Kérem, kérdés esetén támaszkodjanak bátran szakértő szaktanácsadó csapatunkra!

Vados Csaba
csávázószer termékfelelős
UPL Hungary Kft.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Kentaur 5 G – a talajlakó kártevők ellen

2018. március 7. 14:20

Az elmúlt években tapasztalt erős drótféreg ‘invázió’ bizonyította, hogy a vetéssel egy menetben kijuttatott talajfertőtlenítő szer elhagyása kockázatot rejt magában

Milyen talajfertőtlenítő szereket használhatunk a házikertben?

2024. március 14. 04:36

Milyen talajfertőtlenítő szerek kaphatók, amit a kertemben fel tudok használni a talajban károsító bogarak és más rovarok ellen?

Válassza a biztosat a bizonytalan helyett - Force 1,5 G - Hosszú hatástartamú talajfertőtlenítő immár 18 éve

2022. február 1. 06:42

Gyakran egy „örökzöld” kérdéssel indul a termelői beszélgetés: Szükséges-e védekeznem a talajlakó kártevők ellen, és ha igen, hogyan?