Növényvédelem
Fizetett tartalom

Teljeskörű talajfertőtlenítés: piretroid rovarölő granulátum

KITE Zrt.

A talajfertőtlenítés szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében is alapjaiban meghatározza növénytermesztésünk sikerességét. A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.

A pattanóbogarak (Agriotes spp.), drótféreg lárvája polifág talajlakó kártevő, több éven keresztül fejlődik a talajban. A 2-4 évig tartó lárvastádium alatt a tavasszal csírázó növények gyökerét megrágva gátolják a növény zavartalan fejlődését, szélsőséges esetben a csíra pusztulásához vezethet kártétele.

A tavalyi év csapadékos időjárása kedvezett a pattanóbogarak peterakásának és a drótférgek fejlődésének, melyet tovább ront az utóbbi évek gyakorlata, miszerint a termelők egy jelentős része elhagyja a talajfertőtlenítést.

Vizsgálataink szerint a kukorica érzékenyebb a drótféregfertőzésre, mint a napraforgó. A károsított kukoricanövények könnyen elpusztulnak, akár már közepes fertőzés esetén jelentős tőhiányok alakulhatnak ki. Tapasztalataink szerint kukorica esetén 5000 növény hiánya 1 t/ha, 10000 hiányzó tő már 2 t/ha termésveszteséget okoz. Amennyiben a drótférgek száma négyzetméterenként eléri az 1-2 darabot, abban az esetben már javasolt a védekezés

Az alábbi ábrákon a KITE Innovációs Főigazgatósága által beállított és felügyelt kísérleti eredmények láthatók, amelyek magukért beszélnek:

Drótféreg kártételének vizsgálata
1. ábra: Drótféreg kártételének vizsgálata
Kukoricabogár-lárva kártételének vizsgálata
2. ábra: Kukoricabogár-lárva kártételének vizsgálata
Kukoricabogár kártétele
3. ábra: Kukoricabogár kártétele, Dalmand, 2023.

A drótférgek és a kukoricabogár-lárvák kártételének elkerülése érdekében a teflutrin hatóanyag-tartalmú talajfertőtlenítő szerek kiváló hatékonyságot képesek elérni. A KITE megoldási javaslata talajlakó kártevők ellen a Force 1,5 G. A készítményt vetéssel egymenetben a magárokba kell kijuttatni, dózisa alacsonyabb drótféregfertőzés esetén 7-10, közepes-magas fertőzöttség esetén 10-15, kukoricabogár lárvái ellen 12-15 kg/ha.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Létezik környezetkímélő rovarölő szer talajlakó kártevők ellen?

2022. április 25. 04:36

Sokat vesződöm a kertben drótférgek károsításával. Létezik-e környezetkímélő rovarölő szer, ami azok ellen, és esetleg más talajban élő lárvák ellen is hatásos?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Jelentős a gyapottok bagolylepke kártétele

2021. augusztus 24. 16:14

A kukorica állományok kukoricamoly fertőzöttsége változatlanul magas és a lepkék rajzása emelkedő tendenciát mutat.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

2020. január 22. 11:00

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a kukoricatermesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása volt.