Mindig is érdekeltek az olyan kísérletek, melyek a természettel összhangban vannak és mégis forradalmasítani tudják a mindennapjaink problémáira adott válaszokat. Így kezdtem el ismerkedni a Danuba Garden Soft Guard kitozánalapú biokészítményével.
Ha valaki rákeres a kitozán szóra, akkor az elsők között azt találja, hogy egy olyan természetes rost, melyet a kitinvázas ízeltlábúakból vonnak ki, és sok diétázó ember által kedvelt fogyasztószer hatóanyaga.
Részben ez így is van, ezt a szegmenst régóta ismerik a fogyókúrázók is. De mi a helyzet a növényvilággal? Mi köze van a növényvédelemnek a kitozánhoz?
Mi az a kitozán?
A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó. Érdekessége, hogy képes a nehézfémekhez kötődni, ami miatt például a víztisztítókban is népszerűvé vált.
Ugyanezen okból válik be az étrendkiegészítőknél is, de ami még meglepőbb, hogy minél jobban belemélyedtem a kitozántartalmú készítmények világába, annál elképesztőbb felfedezésekre bukkantam.
Az egyik ilyen pont a nehézfémekhez való könnyű kötődése kapcsán merült fel, hogy olyan helyeken is érdemes lehet élelmiszernövényeknél használni, ahol a magas szmogterhelés nem tenné lehetővé a termesztést. Mivel megköti a növény felületén, így nem engedi be a növény szöveteibe, azt vélik felfedezni, hogy ez egyfajta pluszvédelem lehet a városi kertészkedésnél.
Mit jelent a Soft Guard kitozántartalmú növénykondicionáló a növényvédelemben?
A kísérleteink is azt támasztották alá saját gazdaságunkban, melyet több ezer növényen végeztünk – elsősorban zöldségnövényeken –, hogy az érzékeny időszakban, amikor sok a friss, zsenge levél a palántákon, akkor nagyban megerősítette a növények szöveteit és hamarabb túllendültek a növények az esetleges megbetegedéseken, netán el is kerülték azokat.
Ugyanígy a palántadőlés is meglepő módon kisebb arányban jelent meg a használata mellett, pedig minden más körülmény azonos volt. Mivel a gyártó is a növények immunrendszer-erősödését hozza első fő hatásának, ezt már palántakorban érezni lehet.
De ugyanígy a szövetek megerősödése is látszott a frissen kihajtott rózsatöveknél kéthetente egy kezeléssel, hiszen a levéltetű-kártételnek nyoma sem volt a kezelt töveken. Ugyanígy a rózsáknál figyeltem meg a már rendre visszatérő diplokarponos levélfoltosodás csökkenését is, mely addig vegyszerek nélkül leküzdhetetlen nehézségnek bizonyult. Nem szüntette meg, de nagyban gyérítette a barna foltok megjelenését a leveleken. Ez a baktérium-, gomba- és rovarölő, rovarriasztó hatásának tudható be.
SoftGuard: baktérium-, gomba- és rovarölő hatású, de nem növényvédő szer – alkalmazza megelőző jelleggel! A részletekért KATTINTSON a képre!
A hatásfolyamata könnyen érthető!
A kitozán – utalva a kitin szóra – azt a hatást fejti ki a növényben, hogy rápermetezve a növény azt érzékeli, hogy rovartámadás éri és megerősíti a szöveteit. Így gyorsabban gyógyulnak a sebek, aktiválja a növény önvédekező mechanizmusait és egyfajta pluszhatás, hogy így ellenállóbbá is teszi a kártevőkre és kórokozókra a szöveteit.
„Mivel a kitin a baktériumokhoz, gombákhoz és rovarokhoz kapcsolódik, így a növény idegen élőlényként, vagyis támadásként éli meg annak jelenlétét”
– mondja Zajácz István, a Danuba Garden tulajdonosa.
Érdekesség még, hogy hasonló immunreakciót vált ki a Trichoderma vagy a Mikorrhiza gomba is a növényből.
Használhatja akár a szobanövényekre is
Nagyon hiányzott már a piacról egy olyan készítmény, ami amellett, hogy bio, a lakásban is könnyen és hatékonyan lehet alkalmazni, ha növényvédelemről van szó. Kisgyermekes családoknál külön feladat, hogy télen hogyan védjük a növényeket a kártevők, kórokozók ellen: ilyenkor kapnak erőre a gyapjastetvek, levéltetvek is.
De a Soft Guard esetében emiatt sem kell aggódni, mert praktikus szórófejes kivitele van, melyet azonnal, mindenféle hígítás nélkül is ki lehet juttatni a lakásban is a növényekre.