21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Műtrágya nélkül indítjuk el a kalászosokat!?

VulcanAgro

Mit adjunk ki, mit hagyhatunk el, mennyit tudunk spórolni? Lehet-e olcsón, mégis sokat és jó minőségben termelni?

Az idei évben mindenhol a költségek optimalizálása folyik. Mit lehet elhagyni, mit lehet csökkenteni? Ebben a helyzetben mutatunk egy technológiát, amelyen menet közben is lehet még alakítani.

Nincs indító (NPK, NP) alaptrágya

Mivel jelentős költség (40–70e Ft/ha) lenne 150–300 kg/ha mennyiségben alaptrágyát kiszórni, ezért feltételezzük, hogy ez idén sok helyen elmarad. Tudjuk, hogy kockázatos intenzív gazdálkodást folytatni alaptrágya nélkül, de valahol csökkenteni kell a költségeket.

Proveo star, ahogy van már levélfelület

Léteznek olyan biostimulátorok, amelyek abban segítik a növényt, hogy több, nehezen felvehető tápanyaghoz (pl. foszfor) jobban hozzáférjen.

A Proveo star egy kipróbált, aminosav-alapú termék, amelyet bátran használjunk a késő őszi és a tél végi kezeléssel. A Proveo star-t – mint a legtöbb ilyen készítményt – lombtrágyával együtt juttassuk ki. Aki pedig az AÖP-pontokat gyűjti, annak a Proveo star használata 1 pontot ér.

Javasolt felhasználás: 2 alkalommal; 0,4–0,5 liter/ha dózisban.

A Proveo star-ral kezelt növények több termést és lényegesen jobb beltartalmat érnek el.

Kalászos KompleX lombtrágya – ami egy tápoldat

Lombon keresztül is tudunk számos tápanyagot pótolni, amihez válasszunk egy NPK + magnézium alapú lombtrágyát. A Vulcan Kalászos KompleX az előbb felsorolt hatóanyagokon felül ként és kimondottan a kalászosoknak fontos mikroelemeket is tartalmaz. Lehetőleg 2–3 alkalommal illesszük be a technológiába, kis–közepes dózisban.

Javasolt felhasználás: 2–3 alkalommal; 5–10 liter/ha dózisban.

MagnaS + Réz – tápanyag és növényvédelem

Az idei év is megmutatta, hogy egyre nehezebb lesz a növényvédelem. A fagy nélküli tél, a szűkülő vetésforgó, a lebontatlan szármaradványok hihetetlenül kedveznek a gombáknak, vírusoknak. Ezért nagyon fontos, hogy egy-egy lombkezelésnél elemi kén–réz alapú lombtrágyát – mint egy lemosó permetet – iktassunk be a technológiába.

A Vulcan MagnaS–Réz egy szuszpenziós lombtrágya, amely nitrogént, elemi ként, magnéziumot, rezet, bórt és cinket tartalmaz. Vigyáz a növényre, mint egy növényvédő szer, és jelentős mennyiségű tápanyaggal látja el. 

Javasolt felhasználás: 1–2 alkalommal; 4–8 liter/ha dózisban.

Az elemi kén-réz alapú lombtrágyák – mint a MagnaS-Réz – a növényvédelemben is megállják a helyüket.

Nitrogén-fejtrágyázás – amit nem lehet elhagyni

Nitrogén nélkül nem lehet termelni, de sok nitrogén nélkül igen. Ezt megmutatta az idei év, országosan 40–50%-kal csökkent a felhasználás, mégis rekord közeli mennyiség termett. Vagyis, közepes mennyiségű nitrogénnel már elérhetőek a „jó” termésátlagok.

Tapasztalataink azt mutatják, hogy két fejtrágyázásban érdemes gondolkodni. Kénes nitrogént (pl. Nitro-MixS300) adjunk 200 liter/ha dózisban (vagy szilárd: 200 kg/ha) már a tél végén és 100 liter/ha (vagy szilárd: 100 kg/ha) kora tavasszal. A nitrogén mindig legyen kénes, és a kijuttatást a bemosó csapadék elé időzítsük.

Tavaszi lombtrágyák – magnézium és a mikroelemek

Április után egyre gyakoribb a hirtelen meleg és a folyamatosan száradó talaj. Ebben az időszakban (főleg, ha nincs elég víz a talajban) már ne adjunk sok nitrogént a növénynek, mert még több vizet fog elhasználni. Lombtrágyázni tehát csak magnéziummal és mikroelem- koncentrátummal javasolt.

A Vulcan Keserűsó+ME+P+Cu kimondottan a kalászosok lombtrágyája. A zászlóslevél megjelenése után, már csak magnéziumalapú terméket használjunk, és dolgoztassuk meg a levelet. Az értékesítésnél fontos lesz a jobb sikér, a magasabb hektolitersúly.

Javasolt felhasználás: 1–2 alkalommal; 5–10 liter/ha dózisban.

Ez a technológia még egy kisebb gazdaságban is bőven 80 000 Ft/ha alatt marad, miközben az átlagnál többet és jobb minőségben fogunk termelni. Apránként fogunk költeni a növényre, ahogy a terményértékesítésből bevételek realizálódnak. Ugyanakkor, sokáig nem halogatható a talajok javítása és tápanyaggal (foszfor, kálium) történő feltöltése. Ehhez azonban ennél lényegesen magasabb terményárakra lenne szükség.

info@vulcanagro.hu

www.vulcanagro.hu

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Az ammónium-nitrát műtrágya veszélyei

2023. szeptember 4. 07:40

Mivel minden gazda és minden mezőgazdasági vállalat használja, az emberek úgy vélik, ez csak növényvédő szer, semmi több. De mi a helyzet a műtrágya valódi beltartalmával? Veszélyes az emberre? Tényleg robbanékony? Mekkora egészségügyi gondot okoznak a műtrágyagyárakban fellépő tűzesetek és az ezt követő légköri szennyeződések?

Változik a termésnövelő anyagok engedélyezési rendszere

2020. május 4. 12:38

A jogszabály a legtöbb országban a jelenleginél szigorúbb, ugyanakkor a magyarországihoz képest kifejezetten lazább követelményeket ír elő.

Akik még nem döntöttek

2020. március 10. 10:48

Azoknak a kukorica- és napraforgó-termelőknek szeretnék néhány szakmai érvet és terméket ajánlani, akik még nem döntötték el, milyen komplex műtrágyát akarnak tavasszal kijuttatni növényeik tápanyagszükségletének kielégítésére. Ne csak az ár legyen meghatározó! Fontos szempont, hogy a kiválasztott műtrágya a kezdeti időszaktól tudjon tápanyagot biztosítani a növényeinknek. Ezt egy vízben jól oldódó termékkel tudjuk elérni.

Hogyan csökkentheti nitrogén veszteségét? Stabilizált műtrágyákkal!

2018. október 23. 09:37

A nitrogén rendkívül mobilis tápelem, nagy része elveszik kimosódással vagy ammóniaként elillanva. Az EuroChem saját fejlesztésű technológiáival csökken a nitrogén kimosódás, gazdaságosan növelhető a terméshozam, a termés minősége, és a bevétel.