Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

KITE Zrt.

Az UREUS 46 Limus® Care ureázinhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureázinhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

A gazdálkodás sikerének egyik kulcsa a költséghatékony megoldásokban gyökerezik, amely jelentősen érinti a hatékony inputanyag-felhasználást is. Az inputanyagok jókor, jó helyen történő alkalmazásával pénztárcabarát tápanyag-gazdálkodás valósul meg, mellyel minimalizálhatjuk a veszteségeket és maximalizálhatjuk a terméshozamot.

Azonban napjainkban az aszályos, szélsőséges időjárási körülmények között nehezebb kiszámítani a csapadékot is, mely elősegítené a tervezést. A karbamid alkalmazásakor nitrogénveszteség alakulhat ki, ha a műtrágya a talajfelszínen marad bemosó csapadék nélkül.

A hőmérséklet emelkedésével az ammónia elillanása fokozódik, amely csökkenti a nitrogén hasznosulását. A hagyományos karbamid kijuttatás során érdemes figyelembe venni a csapadék előrejelzését, mivel egy 6 mm-t meghaladó eső jelentősen csökkenti az elillanási veszteséget. A karbamid talajba való bedolgozásával pedig tovább minimalizálható a veszteség.

Az UREUS 46 különösen előnyös azokban az esetekben, amikor a csapadék időzítése és mennyisége bizonytalan. Az ureázinhibitor jelenléte lehetővé teszi, hogy akár 12 nap is eltelhet csapadék nélkül, anélkül, hogy veszítene hatóanyag tartalmából.

Továbbá, a termék használatával csökkenthető a fejtrágyázási munkamenetek száma. Az inhibitoros stabilizálásnak köszönhetően a teljes nitrogénmennyiség egyetlen kijuttatási menetben is elosztható, ami időt és költséget takarít meg a gazdálkodók számára.

Az UREUS 46 különösen hasznos olyan kultúrák esetében, ahol a műtrágya bedolgozása nem megoldható, például őszi búza és repce fejtrágyázásánál. Emellett kukoricaállományban is kiváló eredményeket érhetünk el vele, ha sorközművelő kultivátorral kombinálva alkalmazzuk, mivel így optimalizálható a nitrogén hasznosulása és csökkenthető a tápanyagveszteség.

A 2024-ben Dalmandon mért terméseredmények jól tükrözik az UREUS 46 hatékonyságát. Az UREUS-sal kezelt őszi búza 10,81 t/ha terményeredményt ért el, a MAS esetén 9,58 t/ha hozamot mértek.

Kukoricában is kiváló eredményeket mutat az UREUS 46. A tavalyi évben Tiszalökön kukoricában vetés előtt 10 nappal lett kijuttatva a nitrogén és 10,24 t/ha eredményt hozott. A MAS 9,18 t/ha eredményével itt is látszik, hogy kevésbé teljesített jól, mint az UREUS 46.

A Limus® Care a BASF által fejlesztett, kifejezetten karbamid alapú műtrágyákhoz készített ureázinhibitor. Két aktív hatóanyagot tartalmaz: NBPT és NPPT. Ezek a vegyületek az ureáz enzim aktivitását csökkentik, lassítva ezzel a karbamid hidrolízisét. A hidrolízis során a karbamid ammóniává alakul, amely beoldódik a talajoldatba, majd ammónium-ionná változik.

Amennyiben ez a folyamat túl gyorsan megy végbe, a keletkező ammónia nagy része elillan a levegőbe, csökkentve ezzel a nitrogén hasznosulását. Az inhibitor lassítja ezt a folyamatot, biztosítva a tápanyag jobb felvételét a növény számára.

A folyékony karbamidtartalmú műtrágyák (UAN) esetében a BASF Limus® Clear és Limus® Perform nevű termékei biztosítják a nitrogén jobb hasznosulását, ugyanazon mechanizmus alapján, mint a Limus® Care.

2024-ben az AÖP szabályozás változott: már minden kultúra fejtrágyázása engedélyezett folyékony karbamidtartalmú műtrágyákkal (UAN), amennyiben a kijuttatás során a hivatalos listán szereplő ureázinhibitort is alkalmaznak. A Limus® Clear és Limus® Perform egyaránt szerepel ezen a listán, így megfelelnek a szabványos fenntartható gazdálkodás elvárásainak.

Az UREUS 46 a modern mezőgazdasági gyakorlat egyik legkorszerűbb műtrágyája, amely jelentős rugalmasságot biztosít a kijuttatás időzítésében. Az ureázinhibitoros kezelés csökkenti a nitrogénveszteséget, javítja a műtrágya hatékonyságát és környezetbarát megoldást jelent a fenntartható mezőgazdaság számára.

Váradi Péter, kereskedelmet támogató mérnök

(Fotók forrása: KITE Zrt.)

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

Turbulens terménypiac és ami mögötte van

2022. július 15. 10:10

Mely tényezők azok, amik befolyásolják a terménykereskedelmet? Mi határozza meg azt, hogy a végfelhasználó mennyit fizet az élelmiszerért vagy az üzemanyagért?

Védekezzünk a napraforgóban a gombák ellen!

2023. június 19. 11:01

Az elmúlt hetek csapadékos és meleg időjárása kedvező feltételeket biztosított a növénypatogén gombák fertőzéséhez, terjedéséhez. Ez alól a napraforgó sem kivétel, melynek a sorai mostanság záródnak, aminek következtében az állományban huzamosabb ideig fenn tud maradni a magas páratartalom és a levélnedvesség, mely kedvező feltételeket biztosít a levél- és szárfoltosságot okozó gombás betegségek fertőzéséhez.

45 év szakmai tudás egy helyen

2021. július 20. 17:42

A KITE több mint 45 éve tölt be vezető szerepet a magyar mezőgazdasági életben. Ezen idő alatt rengeteg szakmai tudás, kísérleti eredmény gyűlt össze.

Natural Force – a méhkímélő biostimulátor

2022. április 19. 10:42

Ha vannak szántóföldi kultúrák, ahol a lombtrágyázás és a biostimulátorok használata ma már elfogadott gyakorlat, akkor azok az olajos növényeink. Az őszi káposztarepce hordozza talán az egyik legnagyobb termelési kockázatot, mert komoly ráfordítást igényel a vegetáció során, a megtérülés azonban 3 tonna alatt kétséges.