Bosszantó, amikor egy 30 éves születésnapot hónapokig terveznek a szervezők, majd meghívják rá a fontos partnereket, és aztán néhány óra leforgása alatt a szakmai programok egy részét keresztbe húzza az időjárás. A Lajtamag Kft. jubileumi rendezvényén viszont ezúttal még a cég képviselői is mosollyal az arcukon közölték a hírt: a leesett 100-120 milliméter csapadék miatt többek között a tervezett szántóföldi gépbemutató elmarad, és a fajtabemutató helyszíne is nehezen lesz járható – bár az útvonalat szalmával leterítették.
A Väderstad forgatásnélküli technológiához ajánlott gépeit álló helyzetben így is körbe lehetett járni, a svéd gyártó hazai szakembereitől pedig mindent meg lehetett tudni a kultivátorról, a tárcsáról. Az idei rendkívül száraz tavasz után viszont kevés szebb születésnapi ajándékot tudok elképzelni, mint azt, hogy végül gumicsizmában kellett végigjárnom a zöldítő keverékek és kalászos fajták bemutató parcelláit.
A kislány, aki a 30 éve még fel-alá szaladgált
Nosztalgikus hangulatban, visszaemlékezésekkel kezdődött a Lajtamag Kft. jubileumi rendezvénye, ahol Seiwerth Anna, a 2016-ban tragikus hirtelenséggel elhunyt alapító-tulajdonos, Seiwerth Gábor lánya mesélt a mosonudvari, gyermekkori emlékeiről. A fiatal ügyvezető 5 évesen még – a jelenleg szintén cégvezetéssel foglalkozó – testvérével, Marcival ugrált a magtárban édesapja engedélyével. 2022. június 8-án viszont már egy felelősségteljes, érett munkáltatóként és partnerként köszöntötte azokat a termelőket, akik közül sokan szinte a kezdetektől fogva együtt dolgoztak édesapjukkal.
„Mit ér egy vállalkozás emberek nélkül?”
– tette fel a kérdést Seiwerth Anna, aki hosszan méltatta a kollégákat. Nélkülük ugyanis a Lajtamag Kft. nem lehetne sikeres vállalkozás. Közülük is kiemelkedik Prán Lászlóné Mariann, aki a legelejétől, tehát kereken 30 éve segíti az évtizedek során folyamatosan bővülő csapatot – a családi ház pincéjében kialakított vetőmag-bevizsgálótól a jelenlegi telephelyen működő laborig.
Az állami tangazdaságtól a Lajtamag Kft.-ig
Míg Seiwerth Anna 30 éve még óvodába járt, addig dr. Nagy Frigyes, nyugalmazott földművelésügyi miniszter a Lajta-hansági Állami Tangazdaság vezérigazgatója volt. Miután meghirdették az aprómag-vállalat privatizációját, nem sokan jelentkeztek be annak megvásárlására. Aki pedig érdeklődött, hamar meghátrált a kihívások elől. Seiwerth Gábor és Kettinger Gyula azonban belevágott, és ma már kimondhatjuk: nagyon jól tették.
„Jól ismertem őket. Amit a főnökükként rájuk bíztam, azt mindig tökéletesen megoldották” – emlékezett vissza dr. Nagy Frigyes, aki azért támogatta a két vállalkozó kedvű dolgozóját, mert látott bennük fantáziát, és egész életében fontosnak tartotta, hogy segítse a fiatalokat. „Nagyra becsültem bennük a puritán életvitelt. Egyszerűen viselkedtek, szorgalmasak voltak.”
Közben pedig mindent elkövettek annak érdekében, hogy a gazdálkodó partnerekkel kiváló, bizalmas viszonyt alakítsanak ki. Ez különösen fontos volt a kezdetek kezdetén, amikor csak akkor tudtak fizetni a termelőiknek, amikor a vetőmag árát Németországból kiegyenlítették.
„A kölcsönös bizalom az alapja mindennek, és ez a jövőben is nagyon fontos lesz. Ezt kell biztosítani, és ha így lesz, akkor nem féltem a fiatalokat”
– adott tanácsot a két ügyvezető-tulajdonosnak, valamint 14 éves húguknak.
Színpompás keverékek
A szakmai rendezvényen a megjelentek egy kerekasztal-beszélgetésen is részt vehettek, ahol Seiwerth Márton, ügyvezető-tulajdonos, Fejes Vilmos, termeltetési és kereskedelmi vezető mellett Madarász István, az Agrárminisztérium osztályvezetője és dr. Potori Norbert, az AKI Agrárgazdasági Igazgatóságának vezetője osztotta meg tapasztalatait a jövőről, különösen a zöldítés, a Green Deal és a Közös Agrárpolitika kapcsán.
Emellett a telephely szomszédságában az érdeklődők bejárhatták a bemutatóparcellákat is, ahol facéliát, mustárt, szegletes ledneket, pohánkát, zabot, lóbabot, bükkönyt, és számos más zöldítésre kiváló növényt, azok kombinációit, valamint több kalászos fajtát is testközelből szemügyre vehettek.
A rendezvény Orosz György standup műsorával ért véget, ami legalább olyan derűt csalt a rendezvénysátorba, mint az a 120 milliméter eső, ami egy ilyen száraz évben az egyik legnagyobb kincs.