Zöldítő

Zöld küllő – Az agrártájak biodiverzitására is hatással van a 2022-es év madara

Agrofórum Online

Hangja jellegzetes, színezete összetéveszthetetlen, viszonylag gyakori, és zöldes tollazatával, piros "sapkájával" egyértelműen a legszebb magyarországi fajok közé tartozik. Gyakran láthatjuk a talajon keresgélni, de a harkályfélékre jellemző módon a fák törzsén is előszeretettel kutat élelem után. Fasorokkal, ligetszerű, erdős foltokkal tarkított agrártájakon gyakori, de a városi parkokban is szívesen fészkel. 2022-ben az év madara a zöld küllő.

Gyerekkorom óta a kedvenc madaraim közé tartozik a zöld küllő. Jellegzetes, „klü-klü-klü-klü-klü” hangját akár már február végén hallani lehet, jelezve, hogy lassacskán hátunk mögött hagyjuk a telet, és közeleg a kikelet, a tavasz. Március közepétől az egyre gyakoribb és hangosabb lármázása mellett mind többször láthatók az egymással veszekedő példányok is.

Gyakori harkályféle

A zöld küllő gyakori harkályfélénk, szinte egész Európában előfordul, hazánkban is találkozhatunk a fajjal sík- és hegyvidékeken egyaránt. Leggyakrabban a ligetes erdőkben, ártereken, fasorok közelében látni, de jól urbanizálódott, így nem ritka a városokban sem. Parkokban, temetőkben nagy számban fészkel, ha talál magának idős fát, ahova odúját készítheti. Ezen tevékenysége egyébként a biodiverzitás szempontjából kiemelten fontos, hiszen a harkályfélék odúiba mérettől függően számos más madár-, de akár emlősfaj is menedéket, valamint szaporodóhelyet talál. Gondolhatunk például a sárganyakú erdei egérre vagy a pelékre.

A zöld küllő fő tápláléka a hangya, ezért is látható gyakran a talaj felszínén kutakodva, de más harkályfélékre jellemzően a zöld küllő is fogyaszt fák kérge alatt megbúvó lárvákat, bábokat. Télen gyümölcsöt és magokat is eszik, ezért előszeretettel keresi fel a madáretetőket. Ha az elég nagy a számára, akár percekre is „beköltözik” a napraforgó-magok közé a széncinegék, zöldikék és egyéb madarak nagy bosszúságára.

Harkályfák

A harkályfélék állományának megőrzéséhez, populációjuk esetleges növeléséhez (például a fekete harkály esetében) a legfontosabb tényező az úgynevezett harkályfák, vagyis a lábon álló vagy már kidőlt holtfák megőrzése egy adott területen. Ha a mezőgazdasági táblák szomszédságában álló fasorokból, foltokból nem távolítjuk el a kiszáradt, pudvás fatörzseket, a különböző harkályfajok, többek között a zöld küllő is előszeretettel látogatja majd a területet.

Zöld küllő a talajszinten – Fotó: Gribek Dániel

Az év madarának egyik rokona, a fekete harkály, az erdős területek fontos biodiverzitás-indikátora. A faj kiemelt figyelmet kapott a NATURA 2000 programban, állománya a természetközeli erdőgazdálkodás elterjedésének köszönhetően az elmúlt időszakban növekedett.

Így írtak róla majdnem 150 éve

Ha pedig erdőgazdálkodás: az Erdészeti Lapok 1876. évi, 6. számában találtam egy cikket „Erdeink harkály-féle lakói és azok erdészeti jelentősége” címmel, amiben a zöld küllőről, pontosabban az akkor csak zöld harkályként emlegetett madárról is írt Kriesch János műegyetemi tanár.

„A zöld és szürke harkálynak főtápláléka a hangyák, de ezeket a fekete harkály is szereti. A hangyákat pedig becsüljük azért, mert sok oly hernyócskát pusztítanak el, melyek részint bebábozás végett a földre kerülnek, részint pedig magoktól a hangyáktól az ágakon ragadtatnak meg. A hangyabolyoknak a zöld harkály által való szétrombolását tehát érdemnek tekinteni éppen nem lehet”.

A jól érzékelhetően korabeli felfogásban (Herman Ottó „A madarak hasznáról és káráról” című korszakos könyve például 1901-ben jelent meg) készült írás szerint egyébként a harkályfélék „igen nyughatatlan, mozgékony madarak, melyek éles hangjuk és dobolásuk által az erdőt elevenítik”.

A zöld harkály és a szürke harkály (mai nevén hamvas küllő) példányai egyébként eszerint is

„inkább az erdőszéleken, egyes fákon, mintsem a sürü erdőben tartózkodnak, gyakran a földre is ülnek. Minkettőnek testök főszinezete zöld. A zöld harkálynál a fejtető- és a nyakszirttollak hamvaskékek piros csúcsokkal, a hímnek vörös, a nőstényeknek pedig fekete pofasávja van. … Mindkettő állandó madár melyek nyáron a tölgy- és a bükkfaerdőkben, télen pedig a kertekben, az emberi lakásokhoz közel tartózkodnak”.

Mezővédő erdősávok, fasorok

Az elmúlt években tapasztalhatjuk, hogy erős a kormányzati törekvés a mezővédő erdősávok, fasorok területének országos szintű emelkedésére, amihez a következő KAP-ciklusban talán komoly pályázati források is társulhatnak. Ezek a területek idővel kedvezőek lesznek a harkályfélék, így a zöld küllők számára is, ami pozitív hatással lehet az agrártájak egyelőre inkább csak pusztuló biodiverzitására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Legyen otthon saját virágos rétünk!

2023. augusztus 31. 11:40

A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is, és valljuk be: nincs szebb látvány annál, amikor a természet egy valóban fenntartható rendszert hoz létre, vagy magunk alakítjuk ki azt.

Csökkentett műtrágyafelhasználást, a biodiverzitás védelmét szolgáló fejlesztések

2024. május 22. 15:40

A BlueN biostimulátor és Instinct nitrogén stabilizátor segítségével a gazdálkodók csökkenthetik a műtrágyafelhasználást.

Közös ügyünk a méhvédelem!

2019. június 20. 16:42

A méhekről sokaknak a finom méz jut először az eszébe, ám ezen állatok munkája ennél jóval összetettebb és fontosabb az emberiség számára. Rengeteg olyan élelmiszer létezik, amelyek termésbiztonságához a méhek és egyéb beporzók munkája elengedhetetlenül fontos.

Hány gazda választja majd önkéntesen a biodiverzitás védelmét?

2021. október 27. 14:23

A biodiverzitás, vagyis biológiai sokféleség fontosságát jól mutatja, hogy az EU által már bemutatott uniós előirányzás alapján készülőben van a magyar Nemzeti Biodiverzitás Stratégia. Erről az Agrárminisztérium támogatásával a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) rendezett szakmai fórumot.