6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Házikert

Zöld küllő – Az agrártájak biodiverzitására is hatással van a 2022-es év madara

Agrofórum Online

Hangja jellegzetes, színezete összetéveszthetetlen, viszonylag gyakori, és zöldes tollazatával, piros "sapkájával" egyértelműen a legszebb magyarországi fajok közé tartozik. Gyakran láthatjuk a talajon keresgélni, de a harkályfélékre jellemző módon a fák törzsén is előszeretettel kutat élelem után. Fasorokkal, ligetszerű, erdős foltokkal tarkított agrártájakon gyakori, de a városi parkokban is szívesen fészkel. 2022-ben az év madara a zöld küllő.

Gyerekkorom óta a kedvenc madaraim közé tartozik a zöld küllő. Jellegzetes, „klü-klü-klü-klü-klü” hangját akár már február végén hallani lehet, jelezve, hogy lassacskán hátunk mögött hagyjuk a telet, és közeleg a kikelet, a tavasz. Március közepétől az egyre gyakoribb és hangosabb lármázása mellett mind többször láthatók az egymással veszekedő példányok is.

Gyakori harkályféle

A zöld küllő gyakori harkályfélénk, szinte egész Európában előfordul, hazánkban is találkozhatunk a fajjal sík- és hegyvidékeken egyaránt. Leggyakrabban a ligetes erdőkben, ártereken, fasorok közelében látni, de jól urbanizálódott, így nem ritka a városokban sem. Parkokban, temetőkben nagy számban fészkel, ha talál magának idős fát, ahova odúját készítheti. Ezen tevékenysége egyébként a biodiverzitás szempontjából kiemelten fontos, hiszen a harkályfélék odúiba mérettől függően számos más madár-, de akár emlősfaj is menedéket, valamint szaporodóhelyet talál. Gondolhatunk például a sárganyakú erdei egérre vagy a pelékre.

A zöld küllő fő tápláléka a hangya, ezért is látható gyakran a talaj felszínén kutakodva, de más harkályfélékre jellemzően a zöld küllő is fogyaszt fák kérge alatt megbúvó lárvákat, bábokat. Télen gyümölcsöt és magokat is eszik, ezért előszeretettel keresi fel a madáretetőket. Ha az elég nagy a számára, akár percekre is „beköltözik” a napraforgó-magok közé a széncinegék, zöldikék és egyéb madarak nagy bosszúságára.

Harkályfák

A harkályfélék állományának megőrzéséhez, populációjuk esetleges növeléséhez (például a fekete harkály esetében) a legfontosabb tényező az úgynevezett harkályfák, vagyis a lábon álló vagy már kidőlt holtfák megőrzése egy adott területen. Ha a mezőgazdasági táblák szomszédságában álló fasorokból, foltokból nem távolítjuk el a kiszáradt, pudvás fatörzseket, a különböző harkályfajok, többek között a zöld küllő is előszeretettel látogatja majd a területet.

Zöld küllő a talajszinten – Fotó: Gribek Dániel

Az év madarának egyik rokona, a fekete harkály, az erdős területek fontos biodiverzitás-indikátora. A faj kiemelt figyelmet kapott a NATURA 2000 programban, állománya a természetközeli erdőgazdálkodás elterjedésének köszönhetően az elmúlt időszakban növekedett.

Így írtak róla majdnem 150 éve

Ha pedig erdőgazdálkodás: az Erdészeti Lapok 1876. évi, 6. számában találtam egy cikket „Erdeink harkály-féle lakói és azok erdészeti jelentősége” címmel, amiben a zöld küllőről, pontosabban az akkor csak zöld harkályként emlegetett madárról is írt Kriesch János műegyetemi tanár.

„A zöld és szürke harkálynak főtápláléka a hangyák, de ezeket a fekete harkály is szereti. A hangyákat pedig becsüljük azért, mert sok oly hernyócskát pusztítanak el, melyek részint bebábozás végett a földre kerülnek, részint pedig magoktól a hangyáktól az ágakon ragadtatnak meg. A hangyabolyoknak a zöld harkály által való szétrombolását tehát érdemnek tekinteni éppen nem lehet”.

A jól érzékelhetően korabeli felfogásban (Herman Ottó „A madarak hasznáról és káráról” című korszakos könyve például 1901-ben jelent meg) készült írás szerint egyébként a harkályfélék „igen nyughatatlan, mozgékony madarak, melyek éles hangjuk és dobolásuk által az erdőt elevenítik”.

A zöld harkály és a szürke harkály (mai nevén hamvas küllő) példányai egyébként eszerint is

„inkább az erdőszéleken, egyes fákon, mintsem a sürü erdőben tartózkodnak, gyakran a földre is ülnek. Minkettőnek testök főszinezete zöld. A zöld harkálynál a fejtető- és a nyakszirttollak hamvaskékek piros csúcsokkal, a hímnek vörös, a nőstényeknek pedig fekete pofasávja van. … Mindkettő állandó madár melyek nyáron a tölgy- és a bükkfaerdőkben, télen pedig a kertekben, az emberi lakásokhoz közel tartózkodnak”.

Mezővédő erdősávok, fasorok

Az elmúlt években tapasztalhatjuk, hogy erős a kormányzati törekvés a mezővédő erdősávok, fasorok területének országos szintű emelkedésére, amihez a következő KAP-ciklusban talán komoly pályázati források is társulhatnak. Ezek a területek idővel kedvezőek lesznek a harkályfélék, így a zöld küllők számára is, ami pozitív hatással lehet az agrártájak egyelőre inkább csak pusztuló biodiverzitására.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Méhmentő marketing - avagy hasznos divattá válik a beporzók védelme?

2021. június 9. 07:26

Egyre több vállalat ismeri fel a méhekben, a biodiverzitásban rejlő marketinglehetőséget. Számos kampány indult ugyanis a beporzókra alapozva – legyen szó gazdaságokat célzó vagy éppen hobbiból balkonon vagy kiskertben termelőknek szóló akciókról.

Konferencia a zöldítésben alkalmazott növényekről – sok fiatallal

2022. október 28. 13:49

A vártnál nagyobb érdeklődés mellett zajlott a Debreceni Egyetem zöldítésben alkalmazott növényekről szóló szakmai konferenciája október 12-én a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A szántóföldi szemlével egybekötött rendezvényre feltűnően sok fiatal volt kíváncsi, ami jó jel lehet a hamarosan gyakorlatban is elinduló új KAP-ciklus elején. A nemcsak papíron, hanem a valóságban is fenntartható gazdálkodás a következő években egyre fontosabbá válik, és nem feltétlenül csak a támogatási források miatt, hanem éppen a fiatal, illetve következő generációk jövője érdekében.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.