A házikertekben is megjelenhet a hagymavész?

Agrofórum Online

Évek óta nevelek hagymát családi fogyasztásra. Tavasszal a zöldhagymák levelein, később a fokhagyma leveleken is ugyanolyan apró vörösbarna foltok fejlődtek. Mik lehetnek ezek és hogyan lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  
 

Kedves Hobbikertész!

A hagymafélék levelein, a leírásához hasonló elváltozást a hagymarozsda gomba (Puccinia porrii) fertőzés okozza. Ez a gomba minden vadonélő és termesztett hagymaféle leveleit –vörös hagyma, póréhagyma, fokhagyma – egyaránt megfertőzi, megbetegíti. Egész világon elterjedt kozmopolita gomba, mely szabadföldi és hajtatott termesztésnél is komoly károkat okoz.

Tünetek jellegzetesek, könnyen felismerhetők: apró, kissé kiemelkedő foltok jelennek meg, kezdetben zöld színűek, majd amikor a levelek bőrszövete alatt a spórák kifejlődnek, és sárgás vörös, vagy rozsdabarna színűvé válnak, a foltok kicsit besötétednek, a folt felett a bőrszövet felreped, felnyílik és a színes spórák kiszóródnak. A foltok alakja lehet kör alakú vagy hosszúkás, vonalszerű. Erős fertőzésénél a foltok besűrűsödnek, szinte egymást érik. A megfertőződött levelek elhalnak, elszáradnak. A kiszóródott rozsda spórák folyamatosan fertőzik a frissen képződött új leveleket.

A kórokozó a fertőzött és talajra került növényi maradványokon telel át, hasonlóan áttelel a dughagymákat borító pikkelylevelek között és azokra tapadva is. A gombának a hűvös, páradús, ködös időjárás kedvező.

A rozsdagomba elleni védelem a vetésváltással kezdődik, egymás utáni években azonos területen ne termesszünk hagymaféléket. A nem sűrű növényállománnyal tudjuk biztosítani a szabad légáramlást a növények között. A növény igényéhez igazodó öntözés, egészséges szaporítóanyag segíti az ellenálló növényállomány fenntartását.

Védekezés már tavasztól szükségessé válhat, amint a hagymalevelek kihajtanak, várható a rozsdabetegség tüneteinek kifejlődése. Az első rozsdatelepek észlelésétől mankoceb, difenokonazol és azoxistrobin hatóanyagú gombaölő szerekkel védekezhetünk, tapadást fokozó adalékanyag felhasználásával. Védekezés az időjárástól függően őszig többször szükséges lehet.

Milyen gyomirtó szerrel kezelhető a hagyma?

2019. augusztus 29. 09:17

Sz. László kérdése: a fóliába vetett hagymát milyen gyomirtóval kezelhetem állományban?

Hogyan virágoztassuk az amarillisz hagymákat?

2022. november 21. 04:36

Hogyan virágoztassam az ajándékba kapott amarillisz hagymákat?

Ősszel is szaporíthatjuk a hagymaféléket?

2024. szeptember 17. 04:39

Hogyan és mikor szaporíthatjuk ősszel a hagymaféléket? Válaszukat előre is köszönöm.

Támad a peronoszpóra - lesz-e így hagyma?

R. Tibor kérdése: Mikor kell elkezdeni a peronoszpóra ellen vöröshagymában a védekezést?