A hidegtől sárgulnak meg a már kiültetett palánták?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni, hogy vajon a hideg miatt sárgultak meg a kiültetett palántáim? Vagy más oka lehet?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az elmúlt időszakban még jó pár éjszaka hűvösnek bizonyult, ami elsősorban a túl korán kiültetett, melegigényes zöldségnövények palántáira lehetett rossz hatással. A zöldségnövények közül az uborka, a görög- és sárgadinnye, valamint a paprika tekinthetők a legmelegigényesebbnek. Számukra a 25 °C-os hőmérséklet az optimális, míg a paradicsom és a tojásgyümölcs 22 °C-on érzi magát a legjobban. Az optimálistól való kismértékű, ±7 °C-os eltérést képesek a növények még károsodás nélkül elviselni, viszont már ±10-14 °C-os eltérésnél életfolyamataikat minimálisra csökkentik le.

Kevéssel fagypont feletti hőmérsékletnél pedig a növények növekedésének jelentős lelassulása, terméskötődésük hiányossá válása következhet be. A megfázás tünetei később figyelhetők csak meg a növényeken, melyekhez továbbá a vontatottabb fejlődés, a virágok kötésének elmaradása is társulhat. A látható fagyási sérülések a növények nagyobb víztartalmú részein következnek be főként, melyek üvegszerűen áttetszővé válnak, majd feketednek, hervadnak. A fagy és a hideg leginkább a kora tavaszi, valamint a késő őszi időszakban való termesztés során szokott károkat okozni.

A fent leírtakból jól látható, hogy nem érdemes a palánták kiültetését siettetni, ajánlatos inkább a növény számára kellő hőmérséklet bekövetkeztét és tartós fennállását megvárni. A korai kiültetéssel járó kockázat általában jóval nagyobb, mint amennyivel a zöldségek termésének érése, így a szüreti időszaka előbbre hozható. A hidegebbet tűrő zöldségfajok a hűvösebb éjszakákon sem szenvednek károkat, így ezek ültetését, vetését részesítsük előnyben (saláta, karalábé, brokkoli, egyéb káposztafélék).

A palánták ültetés utáni sárgulása és lilulása is gyakori tünetként jelenik meg, mely egyrészt a palánta gyökerének fejlettségével hozható összefüggésbe. Ez főként a jelentősebb hajszálgyökér-sérüléssel járó ültetésnél tekinthető általánosnak, hiszen a megfelelően tápanyaggal ellátott talajból az ilyen gyökérrel rendelkező palánták nem képesek a tápanyagok kellő mennyiségű felvételére. Ebben az esetben érdemes lehet a leggyorsabb hatás elérése érdekében lombtrágyázással az elszíneződést orvosolni.

Kiemelt kép: Pixabay

Miként neveljem a paradicsompalántákat, hogy ne legyenek gyengék, megnyúltak?

2023. március 30. 04:37

Paradicsompalánták nevelésébe fogtam, életemben először, cérna vékonyak lettek. Lakásban vannak, hogyan neveljem, hogy fel is tudjam használni őket majd a kertben?

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?

Mikor lehet szamócát telepíteni?

2018. június 28. 07:22

F. Ferenc kérdése: földieper felől érdeklődnék. Pontosan a termesztése érdekelne, tudom többféle lehetőség van. Az évelő vagy a folyton termő érdekelne. Próbálkoztam magvetésével többféleképp, de nem kelt ki, pedig gazdaboltban vettem. S palántát is néztem. Melyik időszak megfelelő az ültetésre vagy palántázásra? S magról lehet-e?

Batátát a kertekbe! II. rész

2019. január 17. 05:38

A batátát nagy sor- és tőtávolságra ültetik, a kezdeti felgyomosodása igen jelentős lehet. Bár később, a hatalmas lombtömegének köszönhetően jó gyomelnyomó, a gyomprobléma megoldására érdemes agroszövetet használni. Homokos talajon termelt batátáról tövenként 1,5-2,5 kg termést takarítanak be, ahol az átlag gumóméret 200-600 g.