A kertben is károsít a mezei pocok?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: Egyre több lyukat vélek felfedezni a kertemben. Előfordulhat, hogy a kiskertekben is károsít a mezei pocok?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mezei pocok (Microtus arvalis) számára kedvez a hosszú ősz, az enyhe és száraz, tehát csapadékszegény tél és a korai kitavaszodás. A rágcsáló kb. 11 cm hosszú és 40 gramm. A teste zömök, farkincája kicsi, apró fülei alig állnak ki bundájából. Bundája barnásszürke, a hasán pedig fehéres.

A pocok veszélyes károsítónak számít, megrágja a burgonya gumóját, a répa és cékla gyökerét, lerághatja a borsót, felmászva a kukoricára kieszi a szemeket, betelepedhet a szőlőbe is, és a gyümölcsfák gyökerét és kérgét is károsíthatja. Valamennyi termesztett növényünk kiváló táplálék számára. Nem csak közvetlen, de közvetett károkat is okoz, ürülékével szennyezi a terményeket és betegséget is terjeszt.

Azokon a helyeken, ahol mezőgazdasági művelés folyik, ott jelenlétével számolni kell, nem kivétel ez alól a házikerti művelés sem. Szapora állat, évente 5-6 alkalommal, 3-8 utódja is lehet. Otthonául főként a nem túl magasra nőtt, összefüggő növényzetű (gyepes árkok, töltésoldalak) területet választja. Járataiban külön fészkelő-, rejtőző- és kamraüregeket hoz létre.

Tél végén, kora tavasszal az áttelelt pockok főként erdőszéleken, árokpartokon fordulnak elő. Innen indulnak el táplálékforrásuk irányába, a károsítás helyére. Amennyiben az időjárás kedvező és megfelelő mennyiségű táplálék áll rendelkezésre, hamar felszaporodnak.   Egyedszámuk kb. 3 évente ugrásszerűen megnövekszik. Legnagyobb ellenségük az időjárás. Állományukat a hótakaró nélküli tél, valamint az enyhe és hideg időszak gyakori váltakozása is gyéríti.

A mezei pocok elleni védekezést rendelet írja elő. Agrotechnikai védekezési lehetőség a rendszeres talajmozgatás, mellyel járatait és fészkeit pusztíthatjuk. Gyengébb fertőzéskor a ragadozó madarak is segítségünkre lehetnek, akik a pockok természetes ellenségei. Betelepedésüknek kedvez, ha úgynevezett „T”-alakú ülőfákat helyezünk el kertünkbe, így segítve elő, hogy zsákmányukat a mi területünkről szerezzék be.

Fontos, hogy ne tegyünk ülőfákat oda, ahol a rágcsáló ellen a kémiai védekezés már megtörtént, vagy tervezzük, ugyanis a méregtől elpusztult rágcsálót a ragadozók elfogyasztják. Súlyosabb probléma esetén elkerülhetetlen a kémiai beavatkozás, azonban kevés engedélyezett készítmény áll rendelkezésre. A mezei pocok elleni védekezésre a cink-foszfid és kalcium-karbid hatóanyaggal rendelkező szerek használhatóak. Ezen készítmények kizárólag a járatok nyílásába helyezve alkalmazhatók, ezért kihelyezésük előtt legalább egy nappal érdemes a pocokjáratok betemetése (lábbal tömése), ugyanis így csak az újra „nyitott” járatba kell a készítményt elhelyezni.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Az őszi vetésekben garázdálkodnak a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 17. 17:10

Folytassuk a mezeipocok-populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik!

Veszélyben az őszi vetések

2023. október 13. 15:40

Az idei év során a kellő mennyiségű és jóval kiegyenlítettebb eloszlású csapadék nemcsak a kalászosok számára volt előnyös, hanem a kalászosok betegségeit előidéző kórokozók számára is.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: hamarosan időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés

2023. március 7. 09:23

Március közepén továbbra is gyakran borús, hűvös az időjárás. A nappali maximum hőmérséklet nem éri el a 10 C0 fokot, viszont már ritkulnak az éjszakai fagyok.