Tavaly vásárolt kertünkben a ház közelében van egy fügebokor, ami a ház falának közelsége miatt elhajlik, nem tud egyenesen nőni. Mit tegyek vele? Át lehet még ültetni olyan helyre, ahol jól fogja magát érezni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A csatolt kép alapján, 1 méternél is közelebb van a fügenövény töve a ház falához, sőt talán a járdán található vékony hézagban helyezkedik el, mintha nem is ültették volna, hanem spontán módon nőtt volna ki a növény azon a számára nem megfelelő helyen.
Ne hezitáljon, a bokor gyors kivételét a ház alapjának közelsége indokolja. Minden fás növény gyökérrendszere potenciális veszélyt jelent az épület alapjának, falazatának, amennyiben az alánő, és a gyökérrendszer erősödésével statikai stabilitását meggyengíti, kibillentését okozhatja. Ismertek gyakorlati ajánlások, hogy a fákat – az épület határától – legalább 3 méter távolságra biztonságos ültetni. Ennek betartása a tulajdonos jól felfogott érdeke.
A fák, fás növények gyökerei, általában a fakorona széléig nőnek természetes termőhelyi körülmények között. Olyan esetekben, amikor a tő körül a talaj le van fedve, emiatt levegőt és vizet ott nem kap, például járda betonlapja vagy kőburkolat borítja, a kényszerhelyzetben élő gyökér gyors növekedéssel keresi magának a megfelelő helyet, hamar a fal, az alap alá és azon túl képes nőni. A gyökerek erejére városi sorfáknál burkolt járdákon számtalan példát láthatunk: frissen burkolt, felújított járdákat 1 éven belül megemelik a gyökerek. Ezek kisebb kárt okozó esetek, hiszen a járdaburkolat felrepesztése, bár balesetveszélyes, de nem okoz a több emeletes házaknál tapasztalható statikai károkat.
Más a helyzet a földszintes családi házaknál, melyeknél az alapok nem mélyek, és az alap alá növő erős gyökérzet könnyen megbillentheti a házat, vagy falrepedéseket okozhat. Ilyen szituációt nem szabad hagyni, hogy kialakuljon. Burkolt járdáknál a fal tövében nemcsak a gyomok, hanem szél által terjesztett fák magjai is megtelepedhetnek. Ha évente ezeket nem távolítják el, nedves talaj esetén 1 éves korukban még könnyedén kihúzhatók, viszont a későbbi években már olyan erősen megkapaszkodnak, hogy csak nagy erővel és segítő, fém eszközökkel lehetséges kivételük.
A képen látható fügebokrot, még elpusztulása árán is, távolítsák el úgy, hogy a gyökérzetét lehetőleg épen, maradványok nélkül vegyék ki a talajból. Ha maradnak olyan vastagabb gyökérágak, amikhez nem férnek hozzá, és a fal alá nem tudnak ásni, ezeket glifozát hatóanyagú gyomirtó szer oldattal ecseteljék le. Kenéssel is felvihető a herbicid hatóanyaga, és felszívódik a gyökér mélyebben elhelyezkedő részébe, ahol kifejti hatását.
A fügebokorról vett vesszők levágás után könnyen gyökeret fejlesztenek, dugványról egyszerűen szaporíthatók. A most levágott vesszőből őszre már gyökeres dugványok nevelhetők, azokat jövő tavasszal elültetheti végleges helyére a kertben. A füge meleg, védett helyet szeret, déli fekvésű épületek, támfalak előtti szélvédett helyek alkalmasak számára. De az épületektől mért 3 méteres távolságot, saját érdekében, tartsa be!