Beteg a szőlőm?

Agrofórum Online

Néhány idősebb szőlőtőkémen nem látok rügykezdeményeket, félek, hogy nem hajt ki. Mi lehet az oka?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Az ön szőlőtőkéjét a faszöveti barázdáltság (Grapevine stem pitting) vírus fertőzte meg, a faszöveti barázdáltság vírus okozta tünetek láthatók. A szőlő fás részeinek oltással átvihető vírusbetegség-együttesét nevezzük faszöveti barázdáltságnak, amely az egész világon elterjedt.

Tünete a tőke farészénél figyelhető meg. A beteg tőkéről nem ajánlatos oltóanyagot szedni. Az ilyen tőkék hosszan élhetnek, termésük azonban gyenge. Az beteg tőkék rügyei később fakadnak, és a tőkéken leromlás tünetei láthatók, ami később pusztulásukat okozza.

A betegséget arról ismerhetjük fel, hogy a tőke egyes részei vagy az egész tőke elhal. A közepes vagy a magaskordon-művelésű tőkéken hirtelen elhal az egyik, később (ugyanabban vagy a következő évben) a másik kar (tőkerész). Az alany általában nem hal el, előtőr a gyökértörzsből. Az elhalást megelőzi a beteg tőke gyenge növekedése, világoszöld apró levelek megjelenése és a gyengébb termésképződés.

Tipikus tünet az idősebb farész barázdáltsága, amelyet a kéreg eltávolításával figyelhetünk meg (1. ábra).

Az egészséges tőkén a farész sima, a fertőzöttnél, különböző sűrűségű hosszanti barázdák láthatók (2. ábra),

mélységük jól látható a törzs keresztirányú metszetén (3. ábra).

Az elhalás vagy a vegetációs időszakban hirtelen hervadás után jelentkezik, vagy már tavasszal a tőke egy része, vagy az egész tőke nem hajt ki.

Az elhalás bármikor bekövetkezhet. Először leggyakrabban 6-10 éves ültetvényben (4. ábra) fordul elő, tavasszal fakadáskor, de a hirtelen hervadás tünetét a nyárközepén figyelhetjük meg.

A vírus szaporítóanyaggal terjed, de a tajban lévő fonálféreg is terjesztheti. A fertőzött tőkéket nem lehet gyógyítani, meg kell semmisíteni.

Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

2018. május 24. 09:44

M. István kérdése: Van-e most szőlő lisztharmat veszély?

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

2018. június 13. 04:30

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Szürkepenész – hogyan védekezzünk a kórokozó ellen szőlőben?

2021. július 15. 06:50

A szürkepenész (Botrytis cinerea) egy széles tápnövény körrel rendelkező kórokozó, mely elsősorban a szőlőtermesztésben, valamint a dísznövény termesztésben okoz jelentős problémákat. A kórokozó élő és elhalt növényrészeken egyaránt képes áttelelni.

Fagyok sújtották a francia gyümölcs- és szőlőültetvényeket áprilisban

2022. április 16. 10:39

Hasonlóan a szinte napra pontosan egy évvel korábbi eseményekhez, Franciaországot ismét komoly hidegbetörés érte el április elején.