A csapadékos nyár már a fenyőültetvényeket sem kíméli?

Agrofórum Online

P. János kérdése: a kártevők mellett sok gondot okoznak a nordmann fenyő ültetvényemben a gombás megbetegedések ezen a csapadékos nyáron. Hogy védekezzek ellenük?

Aki válaszol:
Németh Zoltán, okleveles kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök

A fenyőfélék kórokozói

Ahogy már azt az előző válaszomban (mely a kártevőket taglalta) jeleztem, nagyon fontos az esztétikai érték, ezért a kórokozókra is oda kell figyelni, a karácsonyfa termesztés során. A fajokat tekintve lényegesen kevesebb a számba vehető kórokozó. Vessünk rájuk néhány pillantást.

A következőkben felsorolt kórokozók betegíthetik meg fenyőinket: a jegenyefenyő botritiszes betegsége – szürkepenész –  (Botrytis cinerea), jegenyefenyő tűrozsda (Pucciniastrum epilobii), jegenyefenyő-rozsda (Melampsorella caryophyllacearum, jegenyefenyő fillosztiktás levélhullása (Phyllosticta abietis) és a  jegenyefenyő lirulás levélhullása (Lirula nervisequa). Amelyek viszont napjainkban fontosak az a következő két faj: Sydowia polyspora (még magyar neve sincs ezért a latin nevét használjuk: szidóvia) és a

Lophodermium pinastri –  a tűkarcgomba

A Sydowia polyspora Anglia karácsonyfa termesztését kis híján tönkretette. A tűleveleken klorotikus foltok jelennek később pedig elhal a tű. A nagy karácsonyfa-termesztő országokban (Dánia, Németország) már régóta, hazánkban 2009 óta ismert.

A Lophodermium pinastri régi ismerős, a 70-es években óriási gondokat okozott. Ha nem figyelünk, akár az egész növényt is elpusztíthatja. Főleg a csapadékos nyarakon kell nagyon odafigyelni. Ez az év eddig bővelkedett csapadékban és melegben, ami a legjobb kombináció a betegségek kialakulásához.

A jó hír viszont az, hogy kellő odafigyeléssel és a készítmények helyes megválasztásával viszonylag egyszerűen megakadályozhatjuk a fertőzések kialakulását.

Az intenzív hajtásnövekedés időszakában, megelőzésként, az időjárástól függően (ha száraz a periódus ritkábban, ha csapadékos akkor nagyobb gyakorisággal) a Ridomil Gold Plus 42,5 WP (metalaxil-M+rézoxiklorid) 0,2 %-os koncentrációban ajánlható, nevezhetjük a kezeléseket  „szisztemikus blokk”-nak is. Az intenzív növekedés után az Antracol 70 WG (propineb) 2,0 kg/ha dózisban javasolható. Az Antracol kontakt készítmény, ezért az annyit emlegetett időjárástól függően megelőzésként, ill. az egészséges állapot fenntartása érdekében használjuk.

Ugyan nem közvetlenül a növényvédelemhez tartozik, de a tápanyagutánpótlásra is oda kell figyelni, ugyanis a nem kellően vitális növény könnyebben megbetegszik. A mikroelem-hiányt (a szín miatt is fontos a vas és a magnézium) pedig lombtrágyákkal pótolhatjuk, a növényvédelmi kezelésekkel egy menetben.

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?

Félő, hogy nem megfelelő gombaölő szerrel permeteztem gyümölcsfáimat. Milyen veszteségekre számíthatok?

2022. június 11. 04:39

Az Amistar gombölőt ráfújtam a gyümölcsfákra, majd ezután olvastam el a vegyszer használati előírását, ahol nem láttam, hogy gyümölcsfákra is ajánlják. Mekkora kárt okoztam a gyümölcsösben? Mi a teendőm?

Milyen kártevő miatt lyukasak a mogyorók?

2022. december 2. 04:36

A kertemben termő mogyorókon lyukakat találtam. Milyen kártevő okozza? Lehet ellene védekezni?

Mitől zöldülnek el a virágok szirmai?

2020. szeptember 18. 07:35

Kasvirágaimon furcsa elváltozást észleltem, a sziromlevelei megzöldültek, a virágok torzultak. Mi lehet ez a betegség?