Tavaly július végén a sárgabarackfánk levelei hervadni, majd hullani kezdtek. Az idén viszont nincs rajta több, csak 3 db virág. Minden évben kapott lemosó permetezést, és év közben is többször permetezte a férjem. Nem tudjuk, mi baja lett a fának? Eddig minden évben tele volt virággal.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Leírása szerint a fa szokásos tavaszi „viselkedése” megváltozott, de ennek volt tavaly nyár végi előzménye. Azt írja, hogy akkor már levelei hervadni, lankadni és hullani is kezdtek. Ezek a tünetek – így együtt – a fa vízszállítási rendszerének betegségét, károsodását jelzik.
A tünetek nem olyan speciálisak, hogy pontos károsítót meg lehetne nevezni, de a lehetséges okokat sorba veszem. A lombhervadás arra utal, hogy a fa kevés vízhez és abban oldott tápanyaghoz jutott. Mivel tavaly meglehetősen csapadékos volt az időjárás, a vízhiányt, mint lehetőséget kizárom. A víz- és tápanyaghiánynak lehet oka, hogy a talajból – hiába van ott elegendő – nem képes felvenni a vizet a fa. Ilyen eset a gyökerek sérülésekor léphet fel. Gyakori, hogy rágcsálók (egerek, pockok) rágják el a gyökérzetet különböző mértékben, és emiatt csökken a fa vízhez jutása. Hasonló kártételt okozhatnak a gyökereket rágó, talajban élő cserebogárpajorok is. Mivel a talajban élnek, kívülről jelenlétük nem észlelhető, tevékenységüket rejtetten folytatják.
A fa gyengülését, hervadását kórokozók fertőzése is kiválthatja. Régóta ismert a gutaütésnek nevezett hervadásos betegségkomplexum, mely elsősorban a kajszin gyakori, de más csonthéjas fákat is megtámad. A fák lombjának levelei mattá válnak, erőtlenek lesznek, rugalmas tartásuk megváltozik, erőtlenül lógnak a fákon. Hetek alatt a fa hervadt állapotba kerül. Nagy melegben, száraz körülmények között, gyümölccsel megrakott állapotban érés alatt gyors kondícióromlást mutat a fa.
Több különböző kórokozócsoportba tartozó növényparazita-szervezet – vírus, fitoplazma, baktérium, talajlakó gomba – egyedül is, de kevert fertőzésben is okozhatja a leírt tüneteket. Jellemző, hogy a fa gyökeréből a levelekhez történő vízszállítást lassítják, akadályozzák, ezért jelennek meg a vízhiányra jellemző hervadásos tünetek. Mivel ezek a kórokozók belső fertőzést okoznak, ott hatástalanítani nem tudjuk, a beteg fák nem gyógyíthatók.
Gyengébb betegségtüneteknél még reménykedni szoktak, hogy „összeszedi magát a fa”, de ez nem történik meg. A pusztulás nem állítható meg, legfeljebb lassítható, a fa élete legfeljebb 1-2 évvel hosszabbítható meg, de termése általában értéktelenné, apróvá válik.
Hervadásos tünetek fellépésekor – a többi fa egészsége, a betegség terjedésének megelőzése érdekében – a leromlott fát célszerű mielőbb kivenni a földből, a területről elszállítani és megsemmisíteni. A kórokozó – a beteg fával együtt végzett – izolálása a helyes megoldás. A visszavágott fás részekben a kórokozók élettevékenysége nyomán elszíneződések fejlődnek, azok jelzik a fertőzés tényét. A kivágott, lehetőleg gyökerével együtt kitermelt fa helyére 3-4 évig csonthájas gyümölcsfát nem ajánlott ültetni.
Kiemelt kép: Pixabay