Elvégezhetjük a lemosó kezelést, ha van még levél a fán?

Agrofórum Online

A lemosó kezelést elvégezhetem olyan fán, melynek levelei még nem hullottak le teljesen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lemosó kezelést a lombhullás megkezdődésekor, vagy annak folyamán már el lehet végezni. Általános érvényű, hogy minél jobban érintettek egy fa levelei a betegségek által, annál hamarabb, már kb. 50%-os lehullottságnál érdemes a kezelést elvégezni. A fán lévő beteg leveleken található gombaképletek ugyanis hatékonyan gyéríthetők réztartalmú készítmények felhasználásával. A lemosás így nemcsak a fás részeket érinti, hanem a lehullás előtt még a leveleken is érvényesülhet pozitív hatása. A permetezés az ősz folyamán, akár két alkalommal is elvégezhető, így hatása is jobban érvényesíthető. Megkésett kezelés esetén, nagy fertőzési nyomásnál mindenképp ajánlatos a beteg levelek összegyűjtése mellett dönteni, esetleg talajba forgatásukkal lebomlásukat elősegíteni.

A kórokozók közül pl. a varasodás, levélfoltosságok, tűzelhalás és monília ellen léphetünk fel hatékonyan, de természetesen azon kártevők ellen is eredményes védekezési mód a lemosó kezelés, melyek a fás részeken telelnek át. A kártevők közül így a levéltetvek, pajzstetvek, levélbolhák telelő alakjai ellen olajtartalmú készítményekkel léphetünk fel, míg az atkákat kén hatóanyag felhasználásával gyéríthetjük. A lisztharmattal fertőzött leveleken található szaporítóképletek ugyancsak kéntartalmú hatóanyaggal gyéríthetők.

A hatékony lemosó kezelés fontos feladat, mivel ezzel alapjaiban határozzuk meg a következő évi növényvédelmi kezelések számát, hiszen a korai felszaporodás ellen a lemosással eredményesen védekezhetünk. A lemosó kezelést, ahogy nevében is benne van, lemosásszerűen, nagy lémennyiséggel kell elvégezni, közben arra ügyelve, hogy a fa minden részére jusson a permetléből.

A fa fás részeit, törzsét, kéregrepedéseit is ajánlatos kellően átpermetezni, megpróbálni a fa teljes magasságában a permetezést elvégezni. A fent említett hatóanyagok egymással keverve is kijuttathatók, kombinációban felhasználhatók. A készítmények megválasztásakor pedig arra legyünk tekintettel, hogy milyen kártevők és/vagy kórokozók okoztak nehézséget az adott évben, ellenük ugyanis a védekezés indokoltnak tekinthető.

Kiemelt kép: Pixabay

NS, azaz kénes nitrogénlombtrágyák. Ez is egy megoldás!?

2023. március 29. 06:38

Ha már talajon keresztül nem adtunk ki nagyobb mennyiségben ként, akkor ezt tegyük meg állományban. Ma már a kén szükségességéről nem kell oldalakat írni. De vajon lombon keresztül megéri a pótlása?

Mivel tudom megakadályozni a lisztharmat fertőzését a szőlőnél?

2023. június 28. 04:38

Házikertben a szőlőn megjelent a lisztharmat. Az utolsó permetezésem ellene 06.15-én volt Topas+Ridomil Gold+Thiovit kombinációval. A fertőzést mivel tudom blokkolni? A felszívódó szernek 10 nap után nem kellene hosszabb védelmet nyújtani?

Miért kell több kén, ha aszály van/lesz?

2022. augusztus 11. 13:14

Az egyre szárazabb éghajlatunk hosszan tartó stresszt okoz a termesztett növényeinknek. A védekezés egyik fontos eleme a tápanyagok harmóniája. Ebben különös szerepe van a kénnek, mint másodlagos makroelemnek.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.