Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának?

Agrofórum Online

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának? Hogyan ápoljuk? Kiültethető az ünnepek után?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Konténeres fenyőfa vásárlása esetében, a vágott fenyőhöz képest, nem mondhatjuk, hogy egyszerűbb lenne a dolgunk, hiszen annak ápolása megfelelő odafigyelést igényel. Egy ilyen konténeres kiszerelésben vásárolt fenyőfának már a házba történő bevitele, illetve bent tartása és utána újbóli kitelepítése is elővigyázatosságot igényel. A növényvásárlást lehetőleg személyesen végezzük, vizsgáljuk át a fenyőt körültekintően. Nagyon fontos, hogy a növény gyökerei fejlettek legyenek, hiszen csak a fejlett gyökérrendszerrel rendelkező egyedek képesek átvészelni egy kis ideig is akár a melegebb szobai körülményeket.

A magasság is mérvadó a fa választásánál, hiszen ennek is illeszkednie kell helyiségünk körülményeihez. Az sem árt, ha már előzetesen kigondoltuk a növény végleges helyét is a kertünkben. Az ilyen konténeres fenyőfákat akár már az ősz folyamán érdemes lehet beszerezni a kertészetekben, így az ünnepi időszak közeledtével ezzel foglalkoznunk már nem szükséges. A fenyőfákat a vásárlás utáni időszaktól kezdve, a hideg időjárás ellenére is rendszeresen öntözzük, hiszen örökzöld növényfaj lévén ekkor is párologtatnak.

A karácsony közeledtével fokozatosan el kell kezdeni a fa melegebb környezethez való hozzászoktatását. Amennyiben lehetőségünk van erre, fokozatosan, más-más helyen, mindig csak kicsivel melegebb körülmények között tartsuk pár napig egyedeit. Először pár fokos helyiségbe tegyük pihenni és hagyjuk hozzászokni a kissé melegebb körülményekhez. Lehetőség szerint benti végleges helye is legyen hűvösebb, 15 fokos vagy az alatti hőmérsékletű, valamint világos fekvésű. A díszítés során vigyázzunk a fa épségének megtartására, hajtáscsúcsának megőrzésére is! Ügyeljünk öntözésére, és lehetőség szerint, minél magasabb hőmérsékleten tartjuk, annál kevesebb ideig tartsuk odabent! A díszek levétele után újra a fokozatosságra törekedjünk a kihelyezés során, így kerülve el azt, hogy a fa a hirtelen őt ért hideg levegőtől károsodjon. A konténeres fácskák akár a tél folyamán is kiültethetők a kertbe, amennyiben a talaj nincsen megfagyva, ezzel tavaszig nem szükséges várnunk. A kisebb mérettel rendelkezőket akár konténeres formában is megtarthatjuk, de optimális helyet keressünk nekik is kertünkben. Kerüljük a túlzott napsütéses fekvést, inkább árnyékos vagy félárnyékos helyre tegyük, valamint rendszeresen öntözzük és tápoldatozzuk!

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Ezt kell tudni az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024. május 7. 11:10

Az egységes kérelem benyújtásakor a kérelmező köteles megjelölni minden táblát és bejelentett területi elemet, amelyen öntözési tevékenységet kíván folytatni.

A természetes levélváltás miatt sárgulnak a leander levelei?

2023. július 4. 04:37

Leanderem levelei erősen sárgulni kezdtek. Tavaly nem volt ez a jelenség. Mi lehet az oka? Olvastam olyat, hogy ez a levélváltás természetes a leandernél. Fényképet csatolok.

Szomorúan néznek ki a kertek

2024. augusztus 3. 09:10

Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai.