Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának?

Agrofórum Online

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának? Hogyan ápoljuk? Kiültethető az ünnepek után?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Konténeres fenyőfa vásárlása esetében, a vágott fenyőhöz képest, nem mondhatjuk, hogy egyszerűbb lenne a dolgunk, hiszen annak ápolása megfelelő odafigyelést igényel. Egy ilyen konténeres kiszerelésben vásárolt fenyőfának már a házba történő bevitele, illetve bent tartása és utána újbóli kitelepítése is elővigyázatosságot igényel. A növényvásárlást lehetőleg személyesen végezzük, vizsgáljuk át a fenyőt körültekintően. Nagyon fontos, hogy a növény gyökerei fejlettek legyenek, hiszen csak a fejlett gyökérrendszerrel rendelkező egyedek képesek átvészelni egy kis ideig is akár a melegebb szobai körülményeket.

A magasság is mérvadó a fa választásánál, hiszen ennek is illeszkednie kell helyiségünk körülményeihez. Az sem árt, ha már előzetesen kigondoltuk a növény végleges helyét is a kertünkben. Az ilyen konténeres fenyőfákat akár már az ősz folyamán érdemes lehet beszerezni a kertészetekben, így az ünnepi időszak közeledtével ezzel foglalkoznunk már nem szükséges. A fenyőfákat a vásárlás utáni időszaktól kezdve, a hideg időjárás ellenére is rendszeresen öntözzük, hiszen örökzöld növényfaj lévén ekkor is párologtatnak.

A karácsony közeledtével fokozatosan el kell kezdeni a fa melegebb környezethez való hozzászoktatását. Amennyiben lehetőségünk van erre, fokozatosan, más-más helyen, mindig csak kicsivel melegebb körülmények között tartsuk pár napig egyedeit. Először pár fokos helyiségbe tegyük pihenni és hagyjuk hozzászokni a kissé melegebb körülményekhez. Lehetőség szerint benti végleges helye is legyen hűvösebb, 15 fokos vagy az alatti hőmérsékletű, valamint világos fekvésű. A díszítés során vigyázzunk a fa épségének megtartására, hajtáscsúcsának megőrzésére is! Ügyeljünk öntözésére, és lehetőség szerint, minél magasabb hőmérsékleten tartjuk, annál kevesebb ideig tartsuk odabent! A díszek levétele után újra a fokozatosságra törekedjünk a kihelyezés során, így kerülve el azt, hogy a fa a hirtelen őt ért hideg levegőtől károsodjon. A konténeres fácskák akár a tél folyamán is kiültethetők a kertbe, amennyiben a talaj nincsen megfagyva, ezzel tavaszig nem szükséges várnunk. A kisebb mérettel rendelkezőket akár konténeres formában is megtarthatjuk, de optimális helyet keressünk nekik is kertünkben. Kerüljük a túlzott napsütéses fekvést, inkább árnyékos vagy félárnyékos helyre tegyük, valamint rendszeresen öntözzük és tápoldatozzuk!

Így készül raklapból: az önöntözős magaságyás

2021. február 22. 09:14

Mi értelme van az önöntözős magaságyásnak? Netán lehet raklapból is készíteni? Hogyan készül és saját barkácseszközökkel is kivitelezhető? Erre adunk most sok tippet, mi hogyan készítettük el saját önöntözős magaságyásainkat!

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 2. rész: A KM általános alapszabályai

2019. december 14. 04:36

A kölcsönös megfeleltetés rendszerében érintett támogatások igénybevételéhez szükséges a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) fenntartása.

Indiában indult el a világ legnagyobb öntözési rendszere

2020. október 5. 08:10

Az új projekt mintegy 15 ezer helyi gazdálkodó javát szolgálja és hozzájárul az indiai mezőgazdasági területek további szűkülésének megállításához.

Készítsen házilag önöntözős balkonládát!

2021. március 9. 12:31

Bár az utóbbi évben nem igazán fenyegetett minket az a veszély, hogy hosszabb időre elutazzunk messzi tájakra, de az önöntözős balkonláda és dézsa akkor is praktikus, ha csak a mindennapos öntözés plusz terhét akarjuk levenni a vállunkról. Ezzel a módszerrel tavaly végre elértük azt a sikert, hogy az alföldi, igen aszályos klímájú és déli fekvésű ablakpárkányainkon is elég volt heti egyszer öntözni a balkonládákat.