Fagyás vagy más probléma okozta a leander leveleinek elhalását?

Agrofórum Online

Leanderemet a kertészkedők javaslatára a szabadba kiültetve teleltettem. Sok leírást olvastam arról, hogy évek óta a szabadban telelnek a leanderek hazánkban is, és nem sérülnek. Sajnos az én növényemmel nem ez történt. Elfagyott, vagy mi okozta a leveleinek elhalását? Hogyan tudom helyrehozni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A leander (Nerium oleander) teleltetése „örökzöld téma”, a két egymással szemben álló véleményt képviselő tábor mondja, bizonygatja igazát, az okos döntést csak utólag lehet igazolni.

Minden növény fagyállóságát sok tényező befolyásolhatja:

  • A sokat és késő ősszel is öntözött vagy esőtől áztatott leanderek szövetei sok vizet tartalmaznak, a sejtnedvük híg, a fagyállóságot biztosító szárazanyag (cukor) tartalmuk alacsony, fagyérzékenységük fokozott.
  • Hasonló hatást fejt ki a túlzott tárgyázás is, különösen a magas nitrogéntartalom fokozza az erőteljes növekedést, a hajtások zölden maradását, lassítja, késlelteti azok fásodását, a télre való felkészülésüket.
  • A leanderek téli hideggel, faggyal szembeni fogékonysága is eltérő, vannak kifejezetten fagyérzékeny fajták, típusok. Minél nagyobb, szebb, teltszirmot nevelő virágú egy leander, annál valószínűbb a hideggel szembeni érzékenysége. A mediterrán országokban szabadban élő bokrokról begyűjtött hajtásokról származó növények tapasztalat szerint kevésbé érzékenyek a hidegre.
Leander levelei elhaltak
Leander levelei elhaltak (fotó: a kérdező felvétele)
  • 0 fok alatti hideg – a cserépben, konténerben szabadban teleltetett leandereknél – súlyos fagykártételt okozhat. A gyorsan lehűlő kis mennyiségű talaj és benne a gyökerek hamar lehűlnek és átfagynak fagy elleni védelem nélkül. Ház, épület körül falhoz közel, annak tövébe szokták húzni, az némi védelmet jelent. Tartósan fagyos időszak esetén bevált a cserepek, konténerek hőszigetelő takaróval történő védése. Hatásos, bár sok munkát jelent, a leander növények edényükkel együtt talajba ásása a fagyok előtt. A talaj ritkán fagy át 10-15 cm-nél mélyebben, ezzel a módszerrel általában a fagy okozta károsodásuk megelőzhető.
  • A leanderek fagyállóságát növeli a tavaszi szabad gyökerű kiültetése az előkészített talajba, ültetőgödörbe végleges, állandó helyére. Ebben az esetben őszig dús gyökérzetet fejlesztenek, megerősödnek. Nyár végétől víz és tápanyag adagolása takarékosan javasolt. -8-10 °C alatti tartós hidegnél, ezeknél a töveknél a törzs körüli talajfelszín falevelekkel végzett takarása ajánlott, szükséges lehet.

Az idei télen, februárban a szabadban teleltetett leandereknél a levelek elhalását a fagy mellett vízhiány is fokozta. Tüneteik hasonlóak és eltérőek is. A vízhiánynál, a téli levélszáradás alulról induló folyamat, emiatt kopaszodnak a szárai. A fagy viszont a csúcsi, zsenge leveleket csípi meg, károsítja. A beküldött képeken a csúcsi levelek részlegesen zöldek maradtak. Azok a növények, melyek télen élnek, zöld levéllel telelnek, azaz örökzöldek, nedvességet igényelnek a téli hónapok alatt is. Csapadékhiányos téli hónapokban öntözésükről gondoskodni szükséges.

Nem valószínű, hogy a növény elhalt volna, viszont a sérült leveles szárakat érdemes visszavágni, néhány héten belül új hajtásokat nevel. Nyárra virágozni is fog, bár későbben, mint szokott.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért hullik le az éretlen szilva tömegesen a fáról?

2022. július 12. 04:36

Kertemben 12 különböző korú és fajtájú szilvafa nő. Az elmúlt napokban azt vettem észre, hogy tömegével hullik le róluk a kékes színű éretlen szilva. A fák gondozottak, rendszeresen vannak permetezve és locsolva. Szeretném tudni, hogy mi lehet a probléma?

Mi rághatta meg a fügebokor leveleit?

2023. szeptember 21. 04:40

Idén tavasszal elültettünk a kertben egy fügefát, nagyon szépen fejlődött, de 2 hete a levelek szélei elkezdtek feketedni, a felső leveleket meg, úgy tűnik, megrágta valami. Kérdésem, hogy mi okozhatja ezt, és hogyan védekezhetnénk ellene?

Teendők tartósan vízhiányos időszak esetén

2018. augusztus 27. 07:03

Augusztus 15-túl hivatalosan is tartósan vízhiányos időszak van. Bővebb összefoglaló az ezen időszak alatt fennálló nyilatkozattételi és adatszolgáltatási kötelezettségekről.

Országosan is használják az SZTE által kidolgozott aszálykutatási eljárást

2022. július 18. 13:27

Az aszály mindenki életére hatással lesz az SZTE kutatói szerint.