15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Fekete foltok a zöldbabon, mi lesz a terméssel?

Agrofórum Online

T. Attila kérdése: Több fajta zöldbabot vetettem, az egyik fajta hüvelyein fekete, bemélyedő foltok jelentek meg. Mit tegyek ellene?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A zöldbab hüvelyeit két kórokozó is károsítja, az egyik a bab xantomonászos betegsége (Xanthomonas campestris pv. phaseoli) a másik pedig a bab kolletotrcihumos betegsége (Colletotrichum lindemuthianum). Mindkét kórokozó 4-5 mm-es kerek foltokat okoz a bab hüvelyén, azonban a xantomonászos betegség vizenyős és nem süpped be, míg a kolletotrcihum kráterszerűen besüppedő foltokat okoz, melyekben később apró, rózsaszínű szaporító képletek képződnek, ezért válaszomban a kolletotrichumos betegség elleni védekezést részletezném.

A bab kolletotrichumos betegsége a sziklevélen apró, kerek, barna foltokat okoz, a száron hosszú, barna csíkok jelentkeznek, a hüvelyen pedig a fent említett besüppedő foltok láthatóak.

Ez a kórokozó a bab legelterjedtebb, legsúlyosabb betegsége, mindenütt előfordul, ahol babot termesztenek. Fertőzési forrása a vetőmag, amelyeken a kórokozó akár 9 évig is életképes marad. A fertőzés további forrása a fertőzött tarlómaradvány. A kórokozó a sziklevélről a lomblevélre és a szárra, majd a hüvelyre jut. A hüvely kráterszerű foltjaiban képződnek az ivartalan szaporítótestjei, melyek légmozgással, vízcseppekkel és akár rovarokkal is terjedhetnek. A betegség elsősorban nedves időben, 15-25 0C közötti hőmérsékleten terjed, legnagyobb károk a kevéssé szellős, nem túlságosan napos területeken keletkeznek.

A legfontosabb megelőző védekezés a megfelelő termőhely kiválasztása, a legalább 4 éves vetésforgó kihagyása a betegség gazdanövényei között (valamennyi babfaj és az egyéb pillangósok). Továbbá fontos a nem túl sűrű, gyomoktól mentes, szellős állomány kialakítása, valamint az egészséges vetőmag használata. A fajták érzékenysége között különbség mutatkozik.

A kémiai védekezés alapja a csávázott vetőmag használata, ha mégsem csávázott, akkor a tirám (TMTD) hatóanyagú készítmény alkalmazható erre a célra. Az állományvédekezéseket a bab 2-3, majd 6-7 lombleveles korában, virágzás előtt és után, valamint hüvelyfejlődés időszakában kell elvégezni. Védekezésre a réz-oxiklorid, rézhidroxid, bordói keverék, mankoceb és az azoxistrobin tartalmú készítmények használhatóak.

Új megoldásokkal erősíti kertészeti portfólióját a Bayer

2023. január 6. 14:46

A szerkivonások korában a Bayer különösen büszke arra, hogy 2023-ban két új termékkel is jelentkezik, új megoldásokat kínálva a kertészeti kultúrákkal foglalkozó termelőknek.

„A lényeg nem az emberi munka kiiktatása, hanem az, hogy megkönnyítsem az alkalmazottaim munkáját”

2023. május 13. 06:34

Bár néhányan aggódnak, hogy ennek majd az állásuk látja kárát, a termesztők nagyon is várják a híres-hírhedt autonóm termesztést.

Online vásárláskor is keresni kell a növényútlevelet!

2023. március 20. 10:33

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt.

A poloskák károsítása csaknem az összes növényfélére kiterjed – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 23. 17:10

Augusztus utolsó dekádjára a forró, nyári napok a jellemzőek. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen 30 oC körül mozog, és az éjszakák sem hűlnek 20 fok alá. Magas a relatív páratartalom, rendszeres az éjszakai harmatképződés. Nagyon sokféle gyümölcs és zöldségféle érik, ezért a károsítók elleni védekezés nehéz.