24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Feketednek a diófa levelei! Milyen betegség támadhatta meg?

Agrofórum Online

Milyen betegség támadhatta meg a diófámat? A levelein barnulások, sötét elváltozások, pöndörödések láthatók. Fotókat küldök a problémáról. Mit tegyek a betegség kezelésére?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az elmúlt napokban az ország számos helyén, a diófákon hasonló tüneteket észleltek. Ez persze Önt nem nyugtatja meg, csak az ok azonosítása miatt jeleztem. Ha visszaemlékezik, hogy április közepétől milyen, az évszaktól eltérő időjárás volt hazánkban, rájön, hogy miért is hivatkozom erre. A diófa egy kifejezetten melegigényes faféle, a gyümölcsfák közül a szőlővel együtt legkésőbben indul meg rügyfakadása, a nedvkeringése. Ez azt jelenti, hogy mikor a gyümölcsfák már virágzásban vannak, a dión csak akkor figyelhető meg a rügyek kihajtása.

Az elmúlt éjszakák lehűlése, elsősorban a hajnali órák fagyhoz közeli vagy azt elérő alacsony hőmérséklete, számos helyen károsította a dión a hajtásvégeket, a leveleket levélnyéllel és a teljes hajtást is. Minden növénynek, így a diónak is, a legfiatalabb része, a csúcsi hajtása a legérzékenyebb bármiféle környezeti behatásra.

Diófa fekete levelei
Diófa fekete levelei (fotó: a kérdező felvétele)

Tavasszal a késő tavaszi fagyok gyakran okoznak a kérdésében említett tüneteket: leveleken, annak egyes részein, különösen a szélein, de levélnyélen is, vagy az egész teljes hajtásra kiterjedően megfeketedhetnek a szövetek. Az elhalás alakja szabálytalan, soha nem szabályos, előfordulhat az erek közötti területeken is. Ez a károsodás jelentkezhet a fán elszórtan, is, de sávosan is, attól függően, hogy a hideg levegő melyik levegőrétegben helyezkedett el, és szállított vagy kisugárzó fagyról volt-e szó.

Sajnos a diónál a hideg, a fagy okozta tavaszi károsodás gyakori jelenség, számítani lehet rá. Ha gyanúját bizonyítani szeretné, azt szoktam ajánlani, hogy ilyen esetekben, meg kell nézni a közelben élő, és a szomszéd diófák lombját is. Fagykártétel mindegyiken látható.

Fagykár diófán
Fagykár diófán

Ezt a mechanikai eredetű kártételt orvosolni nem tudjuk, a fa kinövi, új rügyek fognak kihajtani, azokból új hajtásokat nevel a fa. 1-2 hónap múlva a fekete hajtások, levelek lehullanak a fáról, és egészséges lombozat marad vissza.

Természetesen tényleges kárt okoz a hajtáselhalás, késlelteti a lomb kialakulását, gyengíti a fát, hiszen feleslegesen újabb lombot kell növelnie, ami energiaveszteséget jelent számára.

Előfordulhat, hogy a hideg a virágzatokat is károsítja, annak már sokkal nagyobb a jelentősége, mivel új rügyeket nem tud ebben az évben kinevelni a fa, elmarad a termés. A lehűlt vagy fagyott virágok gyorsan megfeketednek és lehullanak. Remélem, hogy az Ön fájánál virágzatkárosodás nem történt. De ajánlom, hogy ellenőrizze!

A tavaszi fagykár elvitte a gyümölcs ötödét tavaly

2021. július 7. 05:17

A gyümölcsfélék termése több mint ötödével maradt el az előző évitől, 573 ezer tonnát takarítottak be.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Díjtámogatott növénybiztosítások - érdemes megkötni most

2020. április 7. 15:06

Magyarországon ma a biztosítható mezőgazdasági területeknek mindössze 40%-a biztosított! Ez az arány a mezőgazdasági termelők létszámának tükrében még rosszabb, hiszen a 180 ezer regisztrált gazdából évente csak átlagosan 35 ezer gazda köt mezőgazdasági növénybiztosítást. A mezőgazdasági biztosítások típusairól kérdeztük Medve Pétert, a Nonprofit Biztosító Egyesülettől.