Fog valaha teremni a magról nevelt avokádó?

Agrofórum Online

Milyen igényei vannak a magról nevelt avokádónak? Fog valaha teremni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az avokádó Mexikóban, Közép-Amerikában, Peruban és Brazíliában őshonos növényfajnak számít, ahol termesztésük már több ezer éves múltra tekint vissza. A kereskedelemben kapható termések nagy része Floridából és Kaliforniából származik, ahol megfelelő feltételek mellett fái akár a 20 méter magasságot is elérhetik. Virágaik a levelek hónaljában fejlődnek, világoszöld színűek, ezekből megtermékenyítés után képződnek ráncos bőrű, sötétzöld bogyóik.

A termesztés során magokkal történő szaporítása már nem számít bevált módszernek, hiszen az ily módon történő szaporításból származó utódok legtöbbször elvadulnak és elveszítik jellegzetes fajtajellemzőiket. Szaporításuk, ahogy a legtöbb gyümölcsfaj esetében is, oltással történik. Szobakultúrában azonban, az arra kedvet érzők megpróbálhatják a magról történő szaporítást, melyből akár kisebb méretű fa is kifejlődhet. Az ily módon nevelt növények esetében azonban nagyon ritka a termések megjelenése. Nemcsak több évet vesz igénybe, amíg a termőképes kort elérik a kis fák, hanem a virágok megporzása sem megy végbe egyszerűen. A virágok ugyan öntermékenyülők, de méhek hiányában megtermékenyülése nehézségekbe ütközik.

Az avokádó termesztése során a magokkal történő szaporítás már nem számít bevált módszernek

Az avokádó magjainak csíráztatását vízben is megpróbálhatjuk, de akár közvetlenül a talajjal töltött edényekbe is elültethetjük. A kicsírázott magokból fejlődött kis növényeknek magas páratartalomra, melegre és egyenletesen nedves talajra van szükségük. A túlöntözés kerülendő, hiszen ezáltal könnyen bekövetkezhet a növények rothadása.

A már jól begyökerezett példányokat a nyári hónapokban rendszeresen lássuk el tápoldattal, de a téli hónapokban szüneteltessük addig, még pihenőidejüket töltik. Télen lehetőség szerint 10-15 fokon, valamint a lehető legvilágosabb helyen tartsuk az avokádót és csak annyit öntözzük, hogy gyökérlabdája ne száradjon ki teljesen. Öntözéséhez mészszegény vagy mészmentes víz a legalkalmasabb. Szobai körülmények között az avokádófa néhány év elteltével sem nő magasabbra 1,5 méternél, és gyakran csak ritkásan elágazó koronát alkot hosszú és vékony hajtásokból. Az idősebb példányokat nyáron akár a szabadban is tarthatjuk, például a teraszon vagy az erkélyen meleg és védett helyen. Ősszel azonban ne felejtsük el időben visszavinni, hiszen fagyérzékeny trópusi faj lévén hamar megfázhat!

Utóérő gyümölcsök

2018. augusztus 15. 06:34

Most, van a fő szezonja az utóérő gyümölcsök fogyasztásának. A tipikusan utóérő gyümölcsök a mérsékelt égövben az almatermésűek köréből kerülnek ki: az alma, a körte, a birsr és a naspolya.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Erről ismerhető fel a napégés, és így védekezhetünk ellene

2023. szeptember 19. 17:10

Sajnos a károsan erős napsugárzás idén sem kímélte a növényeket, a perzselési tünetek a szőlőn, a gyümölcsféléken, a zöldségeken, de még a dísznövényeken is mutatkoztak, az ebből eredő károk az árutermelő gazdaságokat, kisüzemeket és hobbikertészeteket egyaránt sújtották.

Az üzletek zsugorítással próbálják elkerülni az áremelkedést?

2023. május 18. 09:16

A szupermarketeket azzal vádolják, hogy a gyorsan emelkedő költségek mérséklése érdekében egyre kisebbre szabják az epres dobozokat. Egy brit epertermelő szerint az üzletek a rendelések csökkentésével fenyegetőznek, sőt, jó néhányuk szándékosan csökkentik a csomagolás méretét, hogy ne kelljen áremelkedéssel terhelni a vásárlókat.