Foltok jelentek meg a szőlő levelén. Szükséges lehet a permetezés?

Agrofórum Online

A szőlő levelén nemrég a képen látható foltosodás jelent meg. Az éven még nem permeteztem. Szükséges lehet mégis a permetezés?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen a szőlő peronoszpórájának kezdeti tünete látható, vagyis a színi oldalon egy-két cm nagyságú, sárgászöld, kör alakú olajfoltok kialakulása. Fertőzésének az időjárás kedvezett, hiszen a magas hőmérséklet páratartalommal, vagyis a levél felületének nedvességével párosult. Az olajfoltok az idősebb leveleken általában kisebbek és erek által határoltak. A levél fonáki oldalán idővel a kórokozó által fehér színű gyep megjelenése is várható. Később pedig a foltokban a levélszövet barnulása, majd száradása is bekövetkezik. Súlyos esetben, több levelet érintő fertőzéskor akár nagyobb mértékű lombhullást, lombvesztést is okozhat.

Nemcsak a levelek, hanem a kacs is fertőződhet, ez először sárgászöld lesz, majd megjelenik a fehér színű gyep is, ezután pedig barnulása és száradása is bekövetkezi. A bogyók már közvetlenül nem fertőződnek miután elérték a borsó nagyságot, viszont a kocsány felől ekkor is fertőződhetnek, így okozva töppedésüket.

Foltos a szőlő levele (fotó: a kérdező felvétele)

A peronoszpóra a szőlő egyik legjelentősebb betegsége, mely ellen minden évben védekezni szükséges kémiai módszerekkel. Csapadékos évjáratban nem ritka, hogy májustól augusztus végéig 10-12 kezelés is szükséges az eredményes védelemhez. A már kialakult tüneteket megszüntetni nem lehet, viszont a továbbterjedés megakadályozása érdekében egy felszívódó gombaölő szeres kezelésre lenne szükség. A felszívódó készítmények közül az azoxistrobin hatóanyag jó hatékonysággal alkalmazható. A következő évben érdemes megelőzőleg is védekezni kémiailag, főként a nedves, csapadékos időjárást követően, leginkább a virágzás, valamint a fürtzáródás közötti időszakban.

Az első kezelések elvégzésére kontakt készítmények felhasználása, pl. rézhidroxid használata ajánlott, míg a későbbiekben a felszívódó szerek használata, majd a szüreti időszak előtt újra kontakt készítmények permetezése ajánlott. Emellett nagy szerepe van az időben elvégzett és szakszerű zöldmunkának, valamint a tápanyagok utánpótlásának, a lehullott lomb összegyűjtésének is.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.

A Bükki borvidékről a csúcsgasztronómiába

2021. április 24. 13:06

Ez alkalommal a Bükki borvidékre látogattunk, egészen pontosan Sándor Zsolt Organikus Szőlőbirtok és Pincészetébe.

Miért lettek feketék a zöld szőlőlevelek?

2018. augusztus 3. 06:27

S. Mihály kérdése: A szőlőlugasomban elkezdett feketedni a szőlő levele, olyan mintha penészes lenne. Tudok még tenni valamit a növényekért?