18℃ 9℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymánál?

Agrofórum Online

Várom válaszukat hagyma gyomirtásával kapcsolatos kérdésemre: házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymában?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagymában használható gyomirtó készítmények száma nagymértékben lecsökkent az utóbbi években. Jelenleg 9 hatóanyag van engedélyezve, melyek közül a legtöbb szer az I., illetve a II. forgalmi kategóriába tartozik. Házikerti tulajdonosok számára is elérhető, úgynevezett III. kategóriás hatóanyagok közül csak egy van engedélyezve a vöröshagymában, ami a pendimetalin hatóanyag. E készítmények a vöröshagyma dugványozása után közvetlenül, vagy maximum 4-5 nap elteltével juttatandók ki. A pendimetalin magról kelő egyszikű gyomok ellen hatékony, valamint néhány kétszikű gyomnövény ellen egyaránt. A szert nem kell a talajba dolgozni, viszont hatása csak akkor érhető el, amennyiben kijuttatása után két héten belül legalább 10-20 mm mennyiségű bemosó csapadék hullik. A készítmény felhasználásával sem váltható ki egész tenyészidőszakra a mechanikai gyomirtás, hiszen a vöröshagyma kis levélfelülete miatt meglehetősen jó gyomnevelő növénynek számít.

A kelés után megjelenő gyomok ellen tehát házi körülmények között már csak gyomlálással, kapálással tudunk védekezni. A hagyma esetében a kevés rendelkezésre álló készítmény miatt érdemes lehet már előre gondolkozni, így a lekerült elővetemény tarlóját pl. glifozát hatóanyaggal kezelni, mellyel a gyomnövények közül a tarackosok, az évelő kétszikűek már előzetesen sikeresen irthatók.

Az engedélyhez kötött készítmények közül II. kategóriába tartozik a klopiralid hatóanyag, ami a kétszikű gyomok, keserűfűfélék ellen alkalmazható. Felhasználása a vöröshagyma 3-4 leveles állapotában lehetséges, amikor a levelein a viaszréteg már kialakult és a hőmérséklet 25 fok alatt van. A viaszréteg lemosódása miatt csapadékos időjárást vagy öntözést követően legalább három napot kell várni az állomány kezelésével. Zöldhagymában viszont nem alkalmazhatók e készítmények. Szintén II. kategóriába tartozó hatóanyagok a fluazifop-P és a kletodim, melyek a vöröshagymában engedélyezettek és a magról kelő egyszikűekre is hatnak.

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

2019. május 13. 08:37

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett.

A termikus gyomirtás újra hódít?

2019. május 13. 11:47

A perzseléses technológia megvalósítására számos megoldás született a kerti berendezésektől kezdve a szántóföldi nagyteljesítményű kultivátorokig.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

BOTIGA EXTRA + KAMBA - Kompromisszumok nélküli megoldás a kukorica gyomirtásában

2022. április 14. 06:33

A Botiga két hatóanyag (piridát, mezotrion) gyári kombinációját tartalmazó korszerű OD formulációval rendelkező posztemergens kukorica gyomirtó szer. A piridát a gyakorlatban használt hatóanyagokétól eltérő hatásmechanizmussal rendelkezik. Ennek köszönhetően valódi segítséget jelenthet a kukoricatermesztők számára.