Hiánybetegség vagy kórokozó miatt sárgul a paradicsom levele?

Agrofórum Online

Pár éve nevelek kiskertünkben paradicsomot, saját felhasználásra. Az idén próbáltam ki először S. Marzano 2 (alacsony, bokros növekedésű) paradicsomot és számomra furcsák a levelei. Tanácsát kérem, hogy hiánybetegséggel vagy valami fertőzéssel van dolgom?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A levélsárgulás az egyik leggyakoribb tünet, mely a növények termesztése során szembetűnően előfordul. A tápanyaghiányok mellett vírusokra, kórokozókra, de kártevőkre, vagy más abiotikus körülményekre is visszavezethető a levélsárgulások megjelenésének oka. A küldött képen sajnos csak egy összetett levelet látok, a növény egészéről, a többi levél állapotáról, az összes levél sárgulásban való érintettségéről így információm nincsen.

Vírusfertőzés

Az egész növényt érintő levélsárgulás, főként, ha az a levelek deformáltságával, gyűröttségével, kanalasodásával is párosul, vírusfertőzés jelenlétére enged következtetni. A levélsárgulás lehet gyűrűs mintázatú, de mozaikos sárgulás, valamint egynemű foltok kialakulása is jellemző tünet lehet. A paradicsomokat számos vírus fertőzheti, a betegség akár levéltetvek általi szívogatás hatására, de akár fertőzött magból származó nevelésük által egyaránt kialakulhat. Az ilyen növények termései is gyakran mutatják a betegség tüneteit, melyből a növényeket sajnos kigyógyítani nem lehet.

Paradicsom levelének sárgulása
Paradicsom levelének sárgulása (fotó: a kérdező felvétele)

Tápanyaghiány

A tápanyaghiány tüneteinek kialakulására jellemző a fokozatosság, így vagy a legfiatalabb, vagy a legidősebb levelek érintettek először a sárgulásban. A sárgulás a fiatal hajtásokon látszik meg először a mangán, vas, bór, cink, réz, kalcium esetében, míg az idősebb levelek jelzik viszont leghamarabb a nitrogén, foszfor, kálium és magnézium hiánytüneteit. Azt kizárnám, hogy a képen látható tünet nitrogénhiány miatt alakult ki, hiszen ez a levelek egyenletes kivilágosodását eredményezi, mely a levél széle felől kezdődik.

A káliumhiány is kizárható, mely okozta sárgulás a levél csúcsi részétől kezd megmutatkozni és a levél széle mentén halad a levélnyél irányába. A magnéziumhiánynál pedig a klorózis a levélerek közül indul el, majd a főerek egészen a levél száradásáig élénkzöldek maradnak. A mikroelemek hiánya a leveleken pókhálószerű sárgulást okoz, a vékony erezet közötti szövetek kisárgulnak, az erek azonban sötétebb, zöld színt mutatnak. A tápanyaghiány tünetek a növényre permetezhető lombtrágyákkal viszonylag gyorsan orvosolhatók, viszont tartós javulást a talaj tápanyagtartalmának feltöltésével, jelenleg tápoldat formában történő kijuttatással érhetünk el.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Van, ahol kedvezően hat az éghajlatváltozás a paradicsom termesztésére

2023. október 6. 14:10

„Télen a talajt méteres hótakaró fedi. Nyáron és ősszel azonban dúsan terem rajta a napsütésben érő paradicsom. Nincs finomabb egy olyan paradicsomnál, amelynek gyökerei a termékeny, szabad földből táplálkoztak, és amelynek leveleit lágyan ringatja a hegyek felől fújó szellő” – jelentette ki Antoine Daccache, akinek a paradicsomföldjei 1500 magasan fekszenek a Libanoni-hegységben.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XIV. – Paradicsom hajtatása, IV. rész

2024. március 21. 11:10

A fűtés nélküli fóliasátrakban a klíma szabályozására (fényviszonyok, hőmérséklet, levegő összetétel, páratartalom) az üvegházakhoz képest kevés lehetősége van a kertésznek.

Jelentős áttörést értek el a paradicsom barna termésráncosodás vírus elleni küzdelemben

2021. június 2. 07:41

A 2017 óta zajló kutatás-fejlesztési időszak erőfeszítéseit követően a TomaTech-nek sikerült meghatározni olyan DNS-markereket, amelyek a vírussal szembeni rezisztenciáért felelősek.

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.