Hogy lehet a bambuszt a kertben véglegesen kiirtani?

Agrofórum Online

H. Róbert kérdése: Hogyan lehet a bambuszt a kertben véglegesen kiirtani? Kiásással próbálkoztunk. Attól tartok, hogy egy darabka földben maradt gyökér képes kihajtani. Milyen gyomirtó hatásos?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A bambuszok közismerten elágazó, messzire hatoló gyökérzettel rendelkeznek, különösen a mérsékeltövi fajokra jellemző ez a tulajdonság. A talajban rizomákat (földalatti szárakat) fejlesztenek, amik a továbbszaporodásukat biztosítják. A bambuszok zöld szárai, levelei fotószintetizáló folyamatát befolyásolják a fényviszonyok, vízellátásuk és a talaj tápanyag tartalma. Ha a felsoroltak tényezők bőségesek, akkor a növény jól érzi magát, buja növekedésű. A bambuszok a megtermelt tartalék tápanyagukat, a cukrot a rizomákba szállítják, ott tárolják. annak felhasználásával nevelik ki új hajtásaikat.

A bambusznövények növekedésének korlátozására ismert és bevált módszer a következő: az új hajtások folyamatos visszavágása azok megjelenése után azonnal. A lényeg a pár cm-es nagyságú hajtások eltávolításán és a munka folyamatosságán van. Ha nem engedjük az új hatásokat asszimilálni, nem termel tápanyagot a növény, helyette feléli a rizomákban raktározott tartalék tápanyagot. A folyamat a rizómák gyengüléséhez, elsorvadásához vezet. Erősíthetjük a gyengítő hatást a gyökérzet minél szárazabban tartásával, semmiképpen ne öntözzük, és ha megoldható, ne engedjük, hogy víz kerüljön a talajukra.

A bambusz vegyszeres irtásához glifozát hatóanyagú totális gyomirtó szer lehet alkalmas. Kidolgozott technológiája nincs, hiszen nem egy jelentős kultúra, de a többi növénynél alkalmazott és bevált gyakorlat alapján javasolható. A glifozát a zöld növényi részeken képes felszívódni, ezért oda. a korábban levágott levelek csonkjára kell juttatni. A bambusz az általa szintetizált tápanyagokkal együtt a rizómákba szállítja a glifozátot is, ölő hatását ott fejti ki. A szállítási folyamat több hétig is eltarthat, kísérő tünetek csak hetek múlva érzékelhetők.

Tekintve, hogy jelenleg a hőmérséklet erősen mérséklődött, a növények anyagcseréje is lelassult, az idei kezelés hatása kétséges. A kezelést tavasszal javaslom a 4-5 cm-re visszavágott hajtáscsonkok ecsetelésével, majd azt havonta megismételni 3-4 alkalommal. A készítmény csomagolásán javasolt töménység szerint készítse el az oldatot, amihez feltétlenül tegyen tapadásfokozó adalék anyagot is. A munkát csak gumikesztyűben és nagy körültekintéssel végezze. A glifozát minden zöld növényt elpusztít, figyeljen arra, hogy csak a csonkokat érje a gyomirtó, talajra se és szomszédos növényekre se jusson belőle. A kezelés során más növényre kerülő cseppek perzselést, pusztulást okoznak

Hogyan mentsük meg a levendulát?

2020. augusztus 24. 09:40

Tönkrementek a levendula bokraim, levelei, a megmaradt levelek foltosak, a bokor alján a levelei lebarnultak. Mi okozza, mit tehetek?

Nincs ősz, de már hullik a hársfa levele. Miért?

2019. június 24. 10:13

Hársfám levelei kanalasodnak, száradnak, sok már le is hullott, mint ősszel. Mi okozhatta, megmenthetem még?

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?

Tényleg nemcsak szép, de hasznos is a büdöske?

2023. április 23. 07:10

Azt hallottam, hogy a bársonyvirág (büdöske) túl azon, hogy nagyon szép, még növényvédelmi szerepe is lehet a házikertben. Tényleg hasznos növény a bársonyvirág?