Hogyan előzhetem meg a cékla levélbetegségeinek megjelenését?

Agrofórum Online

Tavalyi évben valamely levélbetegség jelent meg a céklán. Mi lehetett ez? Hogyan előzhetem meg az idei évben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cékla levelein több kórokozó is megjelenhet, viszont a lisztharmat, valamint a cerkospóra nehezíti meg leggyakrabban termesztését. A lisztharmat a levelek fonáki és színi oldalán egyaránt megjelenhet, azokon foltszerűen kialakuló, szürkésfehér bevonatot képezve. Elszaporodásának a párás és meleg időjárás kedvez, viszont nagyobb mértékű problémát száraz nyarakon szokott okozni, akár az egész lombozat leszáradásával. A céklalisztharmat képletei a növényi maradványokban képesek fennmaradni és áttelelni, így a következő évben továbbfertőzni.

A másik kórokozó a cerkospóra, mely ovális vagy kör alakú foltosodást okoz a levéllemezen. E foltok közepe kivilágosodó, fehér, míg szegélyük sötétlilás színezetű. E foltok idővel beszáradnak, elhalnak, egyre nagyobb kiterjedésűek lesznek. Erős fertőzés esetén akár az egész levél sárgulását, majd végezetül elhalását is okozhatja. E kórokozónak a meleg és párás időjárás kedvez, megjelenése általában a nyár eleji időszakra tehető, elsősorban az idősebb leveleken. A cerkospóra szintén a növényi maradványokon képes fennmaradni, fertőzőképességét több mint egy évig is megőrizni.

Mindkét kórokozó jelentősnek mondható, hiszen a levélfelület csökkenésének hatására a termések hozamának visszaesése, valamint minőségének romlása is bekövetkezik. E két kórokozó ellen, mivel a növényi maradványokon képesek fennmaradni, ezáltal elsősorban ezek összegyűjtésével és megsemmisítésével, sekély talajba forgatásával, bomlásának elősegítésével védekezhetünk megelőző jelleggel. Érdemes betartani a vetésforgót is, vagyis 3-4 évig cékla ugyanarra a helyre ne kerüljön. Az első tünetek megjelenésekor mindkét esetben a kémiai védekezés indokoltnak mondható. Céklánál meglehetősen kevés lehetőség áll rendelkezésre a hatóanyagok közüli választásra, de kiskerti tulajdonosok is felhasználhatják a lisztharmat ellen a kén, valamint az azoxistrobin hatóanyagú készítményeket. A cerkospóra ellen ugyancsak hatékony az azoxistrobin, valamint a réz-hidroxid tartalmú szerek egyaránt.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Főzőtökállományban mivel lehet védekezni lisztharmat ellen?

T. Csaba kérdése: Szedés alatt lévő főzőtökállományban milyen védekezési mód van lisztharmat, illetve fekete tetű ellen? 

Már a rózsákat is támadja a lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. május 16. 07:10

Díszkertekben néhány fokozottan érzékeny rózsafajtán erős lisztharmatos megbetegedés alakult ki, ezért halaszthatatlan védekezést igényel.

Mitől lettek fehér színűek hirtelen a fűzfa levelei?

2024. április 13. 04:38

Egy pár napja még nagyon szép volt a fűz. Mostanra viszont mintha lisztharmat, vagy valami hasonló érte volna a leveleit. Tavaly vettem, most nagy műanyag cserépben az erkélyen van. Mi a teendőm vele? Reggeltől éri a nap.