Hogyan előzhetem meg a cékla levélbetegségeinek megjelenését?

Agrofórum Online

Tavalyi évben valamely levélbetegség jelent meg a céklán. Mi lehetett ez? Hogyan előzhetem meg az idei évben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cékla levelein több kórokozó is megjelenhet, viszont a lisztharmat, valamint a cerkospóra nehezíti meg leggyakrabban termesztését. A lisztharmat a levelek fonáki és színi oldalán egyaránt megjelenhet, azokon foltszerűen kialakuló, szürkésfehér bevonatot képezve. Elszaporodásának a párás és meleg időjárás kedvez, viszont nagyobb mértékű problémát száraz nyarakon szokott okozni, akár az egész lombozat leszáradásával. A céklalisztharmat képletei a növényi maradványokban képesek fennmaradni és áttelelni, így a következő évben továbbfertőzni.

A másik kórokozó a cerkospóra, mely ovális vagy kör alakú foltosodást okoz a levéllemezen. E foltok közepe kivilágosodó, fehér, míg szegélyük sötétlilás színezetű. E foltok idővel beszáradnak, elhalnak, egyre nagyobb kiterjedésűek lesznek. Erős fertőzés esetén akár az egész levél sárgulását, majd végezetül elhalását is okozhatja. E kórokozónak a meleg és párás időjárás kedvez, megjelenése általában a nyár eleji időszakra tehető, elsősorban az idősebb leveleken. A cerkospóra szintén a növényi maradványokon képes fennmaradni, fertőzőképességét több mint egy évig is megőrizni.

Mindkét kórokozó jelentősnek mondható, hiszen a levélfelület csökkenésének hatására a termések hozamának visszaesése, valamint minőségének romlása is bekövetkezik. E két kórokozó ellen, mivel a növényi maradványokon képesek fennmaradni, ezáltal elsősorban ezek összegyűjtésével és megsemmisítésével, sekély talajba forgatásával, bomlásának elősegítésével védekezhetünk megelőző jelleggel. Érdemes betartani a vetésforgót is, vagyis 3-4 évig cékla ugyanarra a helyre ne kerüljön. Az első tünetek megjelenésekor mindkét esetben a kémiai védekezés indokoltnak mondható. Céklánál meglehetősen kevés lehetőség áll rendelkezésre a hatóanyagok közüli választásra, de kiskerti tulajdonosok is felhasználhatják a lisztharmat ellen a kén, valamint az azoxistrobin hatóanyagú készítményeket. A cerkospóra ellen ugyancsak hatékony az azoxistrobin, valamint a réz-hidroxid tartalmú szerek egyaránt.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Miért indult pusztulásnak a folyton termő szamóca?

2023. szeptember 26. 04:36

Folyton termő szamócám pusztulásnak indult. Mi okozhatja az elhalást? Mit tehetnék ellene?

Milyen szerrel védekezhetünk hatékonyan a peronoszpóra és a lisztharmat ellen szőlőben?

2024. augusztus 1. 04:40

Az után érdeklődöm, hogy szőlőültetvényre, nem idén, de jövő évben a Bukat 500 SC permetszert tudnám-e hatékonyan használni a lisztharmat és peronoszpóra elleni védekezésben?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.