4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Hogyan és mikor metszhetjük meg a letermett málnát?

Agrofórum Online

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy a letermett málnabokraimat hogyan és mikor metszhetem meg?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A többi gyümölcsfajhoz hasonlóan a málna esetében is minden évben szükséges eljárásnak tekinthető metszése. A metszés elvégzésével tudjuk ugyanis a növény termőképességét és kellő kondícióját éveken keresztül fenntartani. A málnatövek sajátos tulajdonsága, hogy hajtásrendszerük évente megújul, vagyis számos tő- és gyökérsarjat nevelnek. A képződött sarjak egy része azonban feleslegesnek tekinthető, így mennyiségük szabályozása az elsűrűsödés megelőzése miatt is elengedhetetlen.

Az egyszer termő málnafajtáknak jellemzően egy szüreti időszakuk van, mely után termővesszőik fokozatos elhalása is bekövetkezik. Ez azt jelenti tehát, hogy a termővesszőket közvetlenül a szüret után ajánlatos tőből kimetszeni. A termővesszők lemetszése után a tövek jobban átláthatóvá válnak, így a képződött sarjak közül is tudunk válogatni, el tudjuk dönteni, hogy melyiket szeretnénk megtartani. A sarjak közül elsőként a sérülteket, gyengén fejletteket, valamint betegeket metsszük ki tőből.

Az egészséges sarjak közül bokronként kb. 8, míg sövény kialakítás esetében pedig folyóméterenként 12 sarjat hagyjunk meg. A támaszték mellett nevelt növényeknél a kötözésről se felejtkezzünk meg a metszés végeztével, hiszen ez majd a szüret és a növényvédelem szempontjából is hatékonyabb lesz számunkra! Emellett a lemetszett növényi részek eltávolítását is mihamarabb végezzük el, hiszen a letermett és beteg növényi részeken számos betegség és kártevő képes fennmaradni, meghagyott sarjainkat megfertőzni!

Nemcsak a nyáron végzett metszésnek van kiemelt szerepe, hanem a tavaszi időszakban is érdemes a málnatő meghagyott vesszőit szemügyre venni, a télen elpusztult, sérült és beteg vesszőket kimetszeni.

A termővesszők visszametszése is fontos!

A nyugalmi időszakban pedig érdemes a termővesszők hosszából is visszametszeni, hiszen ezek akár a 2,5 méter hosszúságot is elérhetik, így a tövek ápolását, művelését és a szüretet is megnehezíthetik. A visszametszés további előnye még, hogy a virágok száma és terméseik tömege is növelhető, hiszen a termővesszők középső harmada tekinthető a terméshozás szempontjából a legértékesebbnek. A támrendszer adottságait is vegyük figyelembe a vesszők hosszának meghatározásakor, de általában a 1,5 méteres hosszúságra történő visszametszés minden szempontból optimálisnak tekinthető.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől sárgul a málna?

2019. május 19. 14:46

J. Attiláné kérdése: Málnatöveim alsóbb levelei az utóbbi időben egyre jobban sárgulnak. Ez a sárgulás az egész levélre kiterjed. Mi okozhatja ezt?

Apró gyümölcs, apró kártevője: a málna-vesszőszúnyog

2023. november 26. 11:10

A málnát mint értékes, Magyarországon is termesztett gyümölcstermő növényünket, úgy gondolom, senkinek sem kell bemutatni. Magas élvezeti értéke, és szerteágazó felhasználhatósága miatt még mindig megtalálható a kiskertek termesztésében.

Kettős sikert arattak a málnaszedő robotok Portugáliában

2022. május 5. 04:36

Egy cambridge-i székhelyű vállalat komoly előrelépést tett a mezőgazdasági ágazatot támogató gyümölcsszüretelő robotok fejlesztésében.

Nehezen lehet védekezni a pettyes szárnyú muslica ellen

2018. július 24. 08:20

A fajnak kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik.