Szeretném a segítségüket kérni a leander szaporításával kapcsolatban. Hogyan és mikor szaporítható ez a dísznövény?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A hideg időjárás leteltével minden leandertulajdonos alig várja, hogy a kertjébe újra kikerült növény ismét virágba boruljon. Fontos, hogy a tavaszi időszakban a növényeket átültessük, amennyiben azok cserepüket kinőtték, de jó megoldást jelenthet a hiányzó közegének megfelelő pótlása egyaránt! Az év további részében a leander jó kondícióban való tartása csak rendszeres öntözéssel, emellett pedig a tápanyagok pótlásával, vagyis tápoldatozással érhető el.
Azok számára, akik szeretnék az adott színű, kedvenc növényeiket továbbszaporítani, szerencsére nincsen nehéz dolguk, ugyanis a leander egy viszonylag könnyen szaporítható növényfajunk. Kezdő kertészek is próbálkozhatnak a leander szaporításával, azonban nem árt egy-két dologra odafigyelni a biztos siker érdekében.
Az első és legfontosabb tudnivalónk, hogy továbbszaporítás céljából csak olyan növényt válasszunk, mely ép és egészséges, kártevőktől és betegségektől is mentes, kellő mennyiségű hajtással rendelkezik! A szaporítás időpontját tekintve akár tavasszal, akár nyáron is elvégezhetjük, viszont még az ősz beállta előtt érdemes ezt megtennünk, hogy a begyökerezés még a hideg évszakok előtt megtörténjen. A nyáron elvégzett szaporítás során arra kell ügyelni, hogy a kis növények a forróságban ne száradjanak ki, rendszeres öntözésben részesüljenek!
A leanderről többféle hajtás, fás és félfás dugvány egyaránt szedhető gyökereztetés céljából. A félfás dugványok szedése tekinthető a legmegfelelőbbnek dugványozás céljából, hiszen ezek gyökeresedése következik be a leghamarabb és lesznek belőlük virágzó példányok. A hajtásokból szaporított dugványokból csak több idő elteltével fejlődnek ki virágzó növények. A fás dugványok pedig általában már nehezebben gyökeresednek meg. A dugvány típusától függetlenül kb. 10-15 cm-es hosszúságú rész szükséges a szaporításhoz, melyen legalább 5 rügynek kell elhelyezkedni. A vágási felületre ügyeljünk, hogy az legyen egyenletes, lehetőség szerint metszőollóval vágjuk le az adott növényrészt!
A gyökereztetés történhet vizes edényekben, de talajjal megtöltött cserepekben egyaránt. A dugványok alsó leveleit vágjuk le, így kerüljenek bele a gyökereztető közegbe! A gyökereztetést akár gyökeresedést segítő hormonporral is elősegíthetjük. Általában egy hónap elteltével a vízbe dugott részek is elegendő gyökérrel rendelkeznek ahhoz, hogy átültetésre kerüljenek talajjal megtöltött cserépbe.
Kiemelt kép: Pixabay