Gyökeres, konténerben nevelt fenyőt tervezek vásárolni karácsonyfának. Milyet érdemes keresnem? Életben fog maradni, ha a szobai léte után kiültetem?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Egyértelmű választ kérdésére nem lehet adni, a fa túlélési esélyét sok olyan tényező is befolyásolja, ami vásárlása előtt érte, majd a kiültetése után érheti a fát. A választék, az ajánlat bőséges, már interneten is lehet rendelni a közismert luc-, ezüst valamint nordmannfenyőket konténerben, és a kevésbé gyakori kolorádói jegenyefenyő, szerb lucfenyő egyedeit is. Karácsonyfaként is hasznosított dézsás fenyők szabadföldbe kiültetés utáni eredése azonban kétséges, de megpróbálható.
Mielőtt a fát megrendeli, nézzen utána, hogy a kiválasztott fenyőfaj milyen méretűre, hány méter magasra nő, mekkora helyet igényel majd kifejlődve, és a kertben, hol van a számára megfelelő hely, ahol el is fog férni. Öntözés nélkül nem fog életben maradni, rendszeres öntözési lehetőségét is biztosítani kell telepítésekor. A fenyőfélék örökzöldek, csapadékszegény téli hónapokban öntözésük szükséges lehet. Sokan erkélyre, balkonra tervezik kihelyezésüket. Kisméretű fenyők északi tájolású erkélyeken életben marad(hat)nak, a déli kitettségű teraszokra, erkélyekre azonban nem ajánlott elhelyezni őket. A fenyők a nyári meleg, forró és lég-száraz körülményeket nem viselik el károsodás nélkül, legyengülnek, kiszáradnak.
A fák túlélését több tényező is befolyásolja:
A konténerbe ültetés mikor történt, utána begyökeresedett-e már a fa? Az árusítás előtt 1-2 héttel dézsába ültetett fa, ez jellemző az esetek többségében, még nem fejlesztett új hajszálgyökereket, sérülékeny, és a lakás meleg száraz körülményei között könnyen kiszárad, amit a rendszeres öntözés sem biztos, hogy ellensúlyozni tud.
Árusítás előtt és alatt rendszeresen nedvesen tartották-e a fa földjét, vagy esetenként kiszáradt az.
Karácsonyi időszakban – lakásban tartás alatt – hány fokos helyen és mennyi ideig tartották. Törekedni kell a minél rövidebb, és hűvös helyen történő elhelyezésére. 15 C fokos hőmérséklet alatti helységben és 10 napnál rövidebb ideig javasolt benti tartása. Gondoskodni kell a földje folyamatos nedvesítéséről is.
Lakásból kivitt fenyőt fokozatosan kell szoktatni a kültéri hőmérséklethez, fagy esetén először védett, fagymentes, de világos helyen kell elhelyezni. 4 – 6 hét után enyhe tél esetén az előkészített gödörbe kiültethető, amennyiben a talaj nincs megfagyva. A gyökérzet alapos beiszapoló öntözése is biztosítandó az eredés, a hajszálgyökerek fejlődése érdekében. Kiültetést nem kell siettetni.
Érdemes a konténeres fát karácsony előtt több héttel megvásárolni, azt szabadban elhelyezve rendszeresen öntözni, így a megfelelő kondíciója biztosítható. Fagymentes talajba is ki lehet majd ültetni a fát a tél folyamán, a fa ültető gödrét már most ősszel érdemes kiásni és ültetésre előkészíteni. Bár a fenyőfélék gyökerei nem hatolnak mélyre, a későbbi gyökérfejlődés támogatására 80x80x80 cm-es ültető gödör megfelelő.