Hogyan gondozzuk a homoktövist?

Agrofórum Online

A homoktövis bokrainak érdemes enyhén savanyú, jó vízgazdálkodású, laza szerkezettel rendelkező talajt választanunk.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A homoktövis (Hippophae rhamnoides) hazánkban őshonos növénynek tekinthető, 1,5-4 méter magasságra megnövő, lomhullató cserje, vagy kisebb méretű fácska. Vízszintesen futó oldalgyökérzete terebélyes, főgyökere pedig mélyre hatoló. Természetes körülmények között egyedei mindig csoportosan jelennek meg, erős gyökérsarj képződésének köszönhetően. Hajtásai tövisesek, de enyhén tövises vagy tövis nélküli fajtái is ismertek. Virágai lombfakadás előtt, március végén, április elején nyílnak. Csonthéjas terméseik alakja fajtától függően ovális vagy lapított gömb is lehet.

A gyümölcsök héja vékony, húsa lédús, kesernyés-savanyú ízű. A terméshéj színe sárgától a narancsvörösig terjed. A legkorábbi fajták érési ideje július közepén kezdődik, a későiek pedig szeptember közepén-végén érnek meg. Termése kiváló beltartalmi tulajdonságokkal rendelkezik pl. vitaminokat, karotinoidokat, és szerves savakat is tartalmaz.

A homoktövis bokrainak érdemes enyhén savanyú, jó vízgazdálkodású, laza szerkezettel rendelkező talajt választanunk. Az ültetés helyének megválasztásakor, valamint a rendszeres metszés elvégzésekor vegyük figyelembe, hogy fénykedvelő növény. A frissen ültetett növények kezdeti növekedése meglehetősen lassú, ezért a rendszeres gyomirtás is kihagyhatatlan feladat, különösen az első 5 évben. A meleg, nagyon száraz levegőjű helyeken nem érzi jól magát, viszont a hideget nagyon jól tolerálja, télen akár a -40 fokot is elviseli. Virágai is nagyon jól tűrik a lehűlést, akár -12 fokon sem károsodnak, ezért a késő tavaszi fagyok sem fenyegetik. A kártevők és a kórokozók közül is csak néhány okozhat problémát nevelése során, ezért kisebb odafigyeléssel is sikeresen termeszthető.

A Verticillium dahliae gombafaj a növények elhalását idézheti elő, megelőzés érdekében ezért olyan helyre ne ültessük, ahol előtte kajszit, vagy a burgonyafélék családjába tartozó növényeket (burgonya, paradicsom, paprika) termesztettünk. Hajtásait a levéltetvek szívogathatják, míg a fás részeken, főként a legyengült növényeken a farontó bogarak hernyói okozhatnak károkat. Termésein pedig a párás meleg időjárás hatására a szürkepenész (Botrytis cinerea) jelenhet meg.

Hogyan ültessük át a homoktövist?

2022. március 1. 05:06

Néhány tő homoktövis ültetését tervezem. Vannak-e nehézségei, buktatói a homoktövis nevelésének?

Őszi terméshatározó V. rész – a homoktövis és a fehér fagyöngy

2020. november 29. 11:21

A tavalyi terméshatározó sorozatból lecsúszott ez a két izgalmas növény, amelyeket érdemes közelebbről megismernünk. A növény kézzelfogható jellemzőin kívül számos érdekességet is felvonultat a cikk: nézzük, milyen a fehér fagyöngy és a homoktövis megítélése és milyen gyógyhatásaikról érdemes tudnunk?

Homoktövis: immunerősítő vitaminbomba

2021. december 25. 08:11

A homoktövis hazánkban is sikeresen termeszthető és igazi vitaminbombaként tartják számon. Bár szedni nem a legvidámabb dolog, azért ár-érték arányban megéri foglalkozni vele, sőt, házikertben pár bokornyi is elegendő lehet egy család számára.

Így készül az immunerősítő ital homoktövisből!

2023. április 7. 09:36

A homoktövis egy széles körben ismert kiváló immunerősítő, melynek extrán magas C-vitamin-tartalma hívta fel magára a figyelmet.