Mikor és hogyan szüreteljük a homoktövist?

Mikor és hogyan szüreteljük a homoktövist?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy a homoktövis termését mikor és hogyan szedhetjük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A homoktövis értékes összetevőinek köszönhetően az egyik legegészségesebb vadgyümölcsünk. Bogyóinak betakarítása igen fáradságos, ennek oka egyrészt tövisessége, másrészt pedig probléma a homoktövis bogyójának állaga is, ugyanis érett állapotban ezek nagyon puhák. Mindezek mellett a bogyók nagyon erősen tapadnak a hajtásokhoz és kocsányainak hosszúsága is meglehetősen rövid. Az érett bogyók egyenkénti leszedegetése, ezáltal önmagában nagyon hosszadalmas folyamat.

A szüretet akkor érdemes elkezdeni, ha a bogyók már jól beértek, mivel csak akkor fejlődik ki optimális aromájuk. A túl korán leszedett homoktövisbogyók savanyúak és még nem rendelkeznek a tipikus fanyar ízzel. Fajtától függően a bogyók érése augusztus végén kezdődhet és kb. szeptember végéig, október elejéig érnek. Ezután puhává és élénk narancssárgává válnak. A betakarítással nem éri meg sokat várni, hiszen sok madárfaj is szívesen eszeget a vitaminokban gazdag homoktövistermésből.

A homoktövis betakarítása nem könnyű feladat

A betakarítása során az egyes bogyók leszedése túl sokáig tart, ráadásul a nagy termőképességű fajtáknál a bogyók szorosan egymás mellett ülnek a hajtásokon, így egyenként alig lehet ezeket megfogni. Szüreteléskor is érdemes vastag kesztyűt viselni az éles tövisek miatt, amik szintén nehezíti a bogyók szedését. A tövisesség elkerülése érdekében már vannak olyan fajták, melyek kisebb méretű és kevesebb tövissel rendelkeznek. A betakarításhoz jó eszköz lehet az úgynevezett bogyófésű, amelyet például az áfonya betakarításakor is használnak. Ez egy lapátszerű szerkezet, melyeken hosszú és vékony fémfogak állnak. A bogyók ezzel a hajtásokról lefejthetők és egy vödörbe összegyűjthetők.

További megoldás lehet, melyet nagyüzemben is alkalmaznak, hogy a hajtásokat a termésekkel együtt levágják, majd lefagyasztják. A fagyasztás után a bogyók már könnyen leválnak a hajtásokról, akár egyszerű rázással vagy ütögetéssel is leperegnek termései. A következő évi termésmennyiséget a hajtások levágása kismértékben csökkentheti, ezért ne a hajtásvégekről, hanem inkább a bokrok közepéről szedjünk fagyasztásra szánt hajtásokat.  

Gondolatok a szüretről Tokaj-Hegyalján - interjú Balassa Istvánnal

2018. október 16. 02:37

Összességében elmondható, hogy egy nagyon meleg, változatos csapadékeloszlású, korai éréssel dúsított évjárat áll mögöttünk, ami komoly kihívások elé állította mind a szőlészeket, mind a borászokat.

Szüret van! Balatoni szőlőből lesz Európa első újbora

2018. július 26. 07:09

Idén hetekkel korábban kezdődhet a szüret az ország legtöbb borvidékén. A szőlő csaknem minden-hol megfelelő állapotú, így mennyiségben és minőségben is jó évet várnak a termelők.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Hamarosan indul a villányi kékszőlőfajták szüretelése

2020. augusztus 25. 10:02

Villány jellegzetessége a kékoportó, amelyet mintegy 330 hektáron termesztenek, ebből a kedvező időjárásnak köszönhetően jó évjáratú bor lesz az idén, a gazdák a mennyiség és a minőség tekintetében is bizakodók.