Néhány alapelv betartásával magunk is megfelelő minőség magot gyűjthetünk és vethetünk el a következő év tavaszán.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Fontos, hogy mindig csak egészséges és szép terméseket válasszunk ki továbbszaporítás céljából. A fogyasztásra nem alkalmas termések magfogás céljára sem használatosak, hiszen utódaik is gyengébb minőségűek lesznek. A hibrid fajták terméséből származó magok sem alkalmasak vetőmagnak, ugyanis a belőlük származó, következő nemzedékük nem fog a szülőre hasonlítani. Jelölésük a kereskedelemben F1-gyel történik, az uborka mellett a paradicsomból és a paprikából is gyakran ilyen magot vetünk.
A legjobb minőségű magot a teljes érés állapotában gyűjthetjük be, de pl. a saláta magjait viaszérésben tanácsos betakarítani. A könnyen hulló magvakat a kora reggeli órákban szedjük, amikor a harmat még nem száradt fel, ilyenkor kevesebb a veszteség. Az uborkát, a tököt, a dinnyét, a paradicsomot, a paprikát akkor szedjük le magnak, ha teljesen beérett. A paprika magját a biológiai érettség állapotában szedjük, melyet a bogyó piros színe jelez. A kabakos termésűek magját szedés után néhány napig érleljük, és csak ezután fejtsük ki a termésből. A borsó és a bab magszedésének optimális idejét a hüvelyek sárgásbarna színe jelzi.
Az érett magvakat tárolás előtt szárítani és tisztítani is szükséges. Ezt a szabadban, vagy alacsony páratartalmú helyiségben tehetjük meg, vékony rétegben kiterítve. A vetőmag között talajmaradványok és növényi hulladékok, idegen magok, főként gyommagok se legyenek! Sérült magokat se tároljunk, hiszen hamar kedvező táptalajt nyújthatnak a betegséget okozó gombáknak és baktériumoknak, tönkre téve ezzel akár egész magtételünket.
Tárolásuk alacsony hőmérséklet és páratartalom mellett száraz helyen történjen. A többrétegű papírtasak, a műanyag fóliával bélelt zacskó, a vékony alufólia is hosszabb ideig megőrzi a magok minőségét. Ne felejtsük el minden tételre pontosan ráírni a növényfaj nevét, fajtáját, gyűjtésének helyét és idejét, a későbbi azonosítás megkönnyítése céljából.