Hogyan hasznosítsuk a lekerült saláta és retek helyét a kertben?

Agrofórum Online

Szakmai tanácsért fordulok Önökhöz. Hogyan hasznosíthatom a lekerült saláta és retek helyét a kertben? Nem szeretném üresen hagyni a helyüket.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kertben általában számos növényt termesztünk, melyek betakarításának ideje különböző időpontokban történik meg azok fajától, fajtájától függően. A rövid tenyészidejű zöldségnövények egy része, mint a kérdésben említett retek vagy saláta, már akár több kertben is betakarításra kerülhettek, ezzel helyet szabadítva fel további növények termesztésének. A korábban lekerülő növények helyét azonban nemcsak most, hanem akár még a nyár közepén is lehetőségünk van másodvetésű növénnyel hasznosítani.

A lelkes kertészek általában egy kisebb területet sem hagynak elgyomosodni. Minden helyet kellően kihasználva a kertben, akár az egész év folyamán tudjuk azt hasznosítani. Fontos, hogy ekkor is tervezzünk, ismerjük a termeszteni kívánt növény tenyészidőszakának hosszát, igényeit, de próbáljuk meg közben a helyes növényi sorrendet és vetésforgót tartani! A rokon növényfajok egymás után adott helyre, illetve egymás szomszédságába se kerüljenek! A felszabadult terület adottságait is vegyük figyelembe a növényválasztás során, hiszen nem mindegy, hogy napos, félárnyékos vagy árnyékos területről beszélünk!

A kellően napos kertrész jó helyként szolgálhat akár a melegigényes zöldségfajok palántáinak is, ha még azok ültetésével eddig nem végeztünk. Jelentősebb kertrész felszabadulása jó lehetőség lehet a dinnyefélék, de más tökféle termesztésére egyaránt. A zöldbab, de a kukorica magjainak elvetésével sem vagyunk még elkésve, a felszabadult helyre e növények magjai is bekerülhetnek. A gyökérzöldségek, sárgarépa, petrezselyem, cékla magjai is vethetők, az adott fajta tenyészidőszakának hosszától függően akár a nyár közepéig szakaszosan is.

Arra azonban ügyeljünk, hogy a másodvetésű növények szaporítása során is elengedhetetlen a kellő talaj-előkészítés, aprómorzsás szerkezetű, gyommentes talajállapot megteremtése! A növények fejlődése, a termések minősége és mennyisége szempontjából ajánlatos lehet a talajba ilyenkor is komposztot, érett szerves trágyát keverni. Fontos, hogy a magvetéssel szaporított fajok csírázását rendszeres öntözéssel segítsük elő! Ebben az időszakban a melegedő hőmérséklet miatt gyakoribb talajszáradással kell számolnunk, mely a csírázás késleltetésével, de elmaradásával is járhat öntözés hiányában.   

Kiemelt kép: Pixabay

Mit mikor ültessünk a magaságyásba? – A siker kulcsa az ideális sorrend

2024. március 21. 14:10

A vetési és ültetési szezon márciusban kezdődik és – egy jól átgondolt ültetési tervvel – egész szezonban tart. Az alapos tervezés kiemelt jelentőségű magaságyás esetén, hiszen kis területből szeretnénk kihozni a maximumot.

3 zöldség, amit ősszel is vethetünk

2021. szeptember 25. 15:38

Ki mondta, hogy ősszel nem lehet vetni zöldséget? Vannak bizony olyan zöldségfélék, amit kifejezetten ajánlott ősszel vetni, nemcsak télállósága miatt, hanem azért is, mert akkor a késő őszi időszakban is hozzájuthatunk általuk a friss zöldségekhez.

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban?

2023. március 3. 04:36

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban? Várom megtisztelő válaszukat!

A retek megterem az űrben is!

2021. január 15. 12:13

A NASA tájékoztatása szerint 2020 novemberében sor kerülhetett az első sikeres űrbéli retektermesztésre, illetve betakarításra a Nemzetközi Űrállomáson.