Hogyan ismerhetem fel a pettyesszárnyú muslicát?

Agrofórum Online

Hogyan csapdázhatom és ismerhetem fel a pettyesszárnyú muslicát?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A pettyesszárnyú vagy más néven foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii), sok tápnövénnyel rendelkezik, legyen az termesztett vagy vadon termő gyümölcsállomány. Főként a vékony héjjal rendelkező pl. szamóca, szeder, málna, ribizli, bodza és szőlő esetén számíthatunk megjelenésére. Míg a hazai muslicafajok a túlérett, addig a pettyesszárnyú muslica a színesedő, vagyis érőfélben lévő gyümölcsöket károsítja. A kártételt fehér színű lárvái, a pár milliméteres nagyságú nyüvek okozzák. Károsításának hatására a gyümölcs felszíne a szúrás helyén behorpad, a gyümölcs gyorsan összeesik és rohadni kezd.

Megjelenése nagyon hasonlít hazai rokonához, az ecetmuslicához. A muslicák megkülönböztetése méretükből adódóan nagyító segítségével határozható meg a leghatékonyabban. A 3-3,5 mm nagyságú muslica, narancssárga szemű, világos-barna színezetű. Potroha sötétebben sávozott, az első pár láb két utolsó ízén található fésűszerű sötét szőrözöttség, jelentős elkülönítő bélyege. Továbbá legkönnyebben a hím egyedek szárnyának szélén található sötét kerekded folt által különíthetőek el, mely az ecetmuslica esetében hiányzik.

A rovar megjelenése nyomon követhető, 3-4 mm átmérőjű lyukakkal ellátott, legalább 0,5 l-es fedett palackokkal, de a kereskedelemben kapható varsás csapdával is. A tartályába csalogató folyadékot kell elhelyezni, melyet vörösbor és almaecet 1:1 arányú keverékéből készíthetünk el. Az elegyet legalább 8-10 naponként javasolt cserélni. A csapdát a fák vagy bokrok lombos ágára, 1,0-1,5 m magasságba, lehetőség szerint árnyékba helyezzük el. A csapdák számos más, hazai őshonos muslicafajt is fognak, ezért is fontos megkülönböztetésük!

Házikerti körülmények között a csapdák nem csak előrejelzésre, hanem a kártevő egyedszámának gyérítésére is alkalmasak. A védekezésben nagyon fontos lépés a megtermett összes gyümölcs betakarítása, valamint a fertőzött termések megsemmisítése is. A kémiai védekezés nem egyszerű, hiszen  közvetlenül érés előtt támad, és a hatékony készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú. Amennyiben a kémiai védekezés szükségessé válik, a gyümölcsérés kezdetén az adott kultúrában engedélyezett készítményekkel pl. spinozad, lambda-cihalotrin hatóanyag tartalmú szereket használhatjuk.

Miért vannak fekete csomók a kőrisfákon?

2019. április 10. 05:36

K. Balázs kérdése: A kőrisfákon még nincsenek új levelek, viszont egyes fákon feketés csomók lógnak a fakoronákban. Ezek nem a termésük. Mik lehetnek azok?

Milyen növények a talajtakarók?

2022. november 8. 04:37

Kérem segítségüket abban, hogy milyen növények tartoznak a talajtakarók közé?

Mitől pöndörödnek a paradicsompalánta levelei?

2020. május 19. 08:53

A paradicsompalántáimon 3 hete az új levelek elkezdtek bepöndörödni. A földjébe bekerül/felhalmozódik-e a herbicid, ami miatt jövőre nem lehet ugyanoda ültetni más herbicidre érzékeny növényeket?

Megmenthető még a barnuló levelű kamélia?

2022. szeptember 2. 04:36

Fiatal, cserépben tartott kaméliám levelei (elsőként az idősebb levelek, de most már - kb. 4-5 hét után - az új levelek is) barnulni kezdtek, a levelek széleitől befelé. Vajon mi lehet ez, és tehetek-e még valamit, hogy megmentsem?