Hogyan ismerhetem fel a pettyesszárnyú muslicát?

Agrofórum Online

Hogyan csapdázhatom és ismerhetem fel a pettyesszárnyú muslicát?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A pettyesszárnyú vagy más néven foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii), sok tápnövénnyel rendelkezik, legyen az termesztett vagy vadon termő gyümölcsállomány. Főként a vékony héjjal rendelkező pl. szamóca, szeder, málna, ribizli, bodza és szőlő esetén számíthatunk megjelenésére. Míg a hazai muslicafajok a túlérett, addig a pettyesszárnyú muslica a színesedő, vagyis érőfélben lévő gyümölcsöket károsítja. A kártételt fehér színű lárvái, a pár milliméteres nagyságú nyüvek okozzák. Károsításának hatására a gyümölcs felszíne a szúrás helyén behorpad, a gyümölcs gyorsan összeesik és rohadni kezd.

Megjelenése nagyon hasonlít hazai rokonához, az ecetmuslicához. A muslicák megkülönböztetése méretükből adódóan nagyító segítségével határozható meg a leghatékonyabban. A 3-3,5 mm nagyságú muslica, narancssárga szemű, világos-barna színezetű. Potroha sötétebben sávozott, az első pár láb két utolsó ízén található fésűszerű sötét szőrözöttség, jelentős elkülönítő bélyege. Továbbá legkönnyebben a hím egyedek szárnyának szélén található sötét kerekded folt által különíthetőek el, mely az ecetmuslica esetében hiányzik.

A rovar megjelenése nyomon követhető, 3-4 mm átmérőjű lyukakkal ellátott, legalább 0,5 l-es fedett palackokkal, de a kereskedelemben kapható varsás csapdával is. A tartályába csalogató folyadékot kell elhelyezni, melyet vörösbor és almaecet 1:1 arányú keverékéből készíthetünk el. Az elegyet legalább 8-10 naponként javasolt cserélni. A csapdát a fák vagy bokrok lombos ágára, 1,0-1,5 m magasságba, lehetőség szerint árnyékba helyezzük el. A csapdák számos más, hazai őshonos muslicafajt is fognak, ezért is fontos megkülönböztetésük!

Házikerti körülmények között a csapdák nem csak előrejelzésre, hanem a kártevő egyedszámának gyérítésére is alkalmasak. A védekezésben nagyon fontos lépés a megtermett összes gyümölcs betakarítása, valamint a fertőzött termések megsemmisítése is. A kémiai védekezés nem egyszerű, hiszen  közvetlenül érés előtt támad, és a hatékony készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú. Amennyiben a kémiai védekezés szükségessé válik, a gyümölcsérés kezdetén az adott kultúrában engedélyezett készítményekkel pl. spinozad, lambda-cihalotrin hatóanyag tartalmú szereket használhatjuk.

Tetves a borsó, mit lehet tenni?

P. Gábor: A frissen kikelt borsómat elléptek a levéltetvek. Mit tehetek ellene?

Mitől "kukacos" a dió?

2019. július 30. 07:56

J. Attila kérdése: Tavaly a diófáim termésének nagy része tönkrement. Sok dió idő előtt megfeketedett, lepergett, bennük fehér apró lárvákat találtam. Mi okozta a gondot?

Mivel kezeljem a paprikát, ha rohad a termések hegye?

2022. július 14. 04:36

A paprikáim hegye rohad. Ha gombaölő szerrel lepermetezem a növényeket az elég, vagy kell még más szert is alkalmaznom?

Mondja el véleményét és formálja a mezőgazdaságot!

2020. március 23. 15:32

A Kleffmann Group alapítása óta elkötelezett híve volt az elsőrangú mezőgazdasági piackutatásnak és szaktanácsadásnak. Az elmúlt több mint 25 év során teljes körű piackutatási szolgáltatást nyújtottunk, amely során kulcsfontosságú információkat biztosítottunk ügyfeleinknek a mezőgazdasági ágazatokkal kapcsolatosan.