Hogyan kell a bodzát metszeni?

Agrofórum Online

Szeretném megmetszeni a bodzámat, csökkenteni a magasságát, megújítani, de még soha nem metszettem bodzát. Kérem, adjon ötletet!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Olvasónk!

A bodzabokor metszését minden évben, rendszeresen el kell végeznünk annak érdekében, hogy termőegyensúlyát fenntartsuk. Az elmaradt metszés, ahogy az Ön által küldött képen is látható, elsűrűsödéshez, a virágzatok és a termések mennyiségének csökkenéséhez vezethet. A bodza termőegyensúlyát termőévei alatt ritkító metszéssel és a termőgallyak megújításával, fokozatos cseréjével tarthatjuk fent. Bokrai szerencsére hatékonyan ifjíthatók, ugyanis erős metszés hatására kiválóan megújulnak.

Általános érvényű, hogy metszéskor először a gyenge, laposan vagy erősen feltörő, beteg, letört vesszők és az egy évesnél idősebb „letermett” gallyak kerülnek eltávolításra. A bodza metszésének módja a fa kialakításától, koronaformájától függetlenül visszametszés nélküli szálvesszős módszerrel történik. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy a meghagyott vesszők végét nem metsszük vissza, a felesleges részeket pedig tőből eltávolítjuk. A küldött képek alapján azt tudom tanácsolni, hogy a metszés alkalmával először a meredeken, vagyis nagyon erősen feltörő, elöregedett részeket, un. letermett gallyak egy részét lenne érdemes eltávolítani. Az idősebb elemeket – amennyiben lehetséges – fiatalabb hajtásra metssze vissza, mely a bokorból kifelé mutat, szögállása kb. 45 fokos.

A bodza a legnagyobb és legjobb minőségű gyümölcseit mindig az éves vesszőkön hozza. A kettő éves, vagy annál idősebb gallyakon csak kevesebb, kisebb, apró bogyókkal telt ernyők képződnek, ezért az idei évben a fiatalítás hatására kevesebb mennyiségű virágzatra, ill. gyümölcsre kell számítani. Az erős metszés hatására remélhetőleg számos új hajtást fog hozni bokra, melyek közül a következő metszés alkalmával lesz már lehetősége válogatni.  Egy jó kondícióban lévő fa esetében a metszés során a fás részek több, mint 50%-át eltávolítjuk, így érhető el a következő évi hajtások növekedése, megújulása. A metszés során azokat a vesszőket érdemes meghagyni, melyek ceruza vastagságúak, illetve 2 méter hosszúságúak és egészségesek. A munkálatok végeztével érdemes a nagyobb sebek kezelése, a törzs megtisztítása és a sarjak eltávolítása.

A megfiatalított növényt bőségesen lássuk el tápanyaggal, aszályos időszakban pedig öntözzük meg. A nagyobb mennyiségben képződő zöld tömege miatt a kártevőkre és a betegségekre is jobban érzékeny lesz gyümölcsfánk, ezért fordítsunk nagyobb figyelmet növényvédelmére.

Bodzatermesztés Magyarországon

2018. augusztus 7. 17:07

A bodza virágzatok és a termések egészségre gyakorolt pozitív hatását számos irodalom megemlíti. Az utóbbi pár évtizedben egyre nagyobb az élelmiszeripari kereslet a termései iránt, hiszen a gyümölcséből készült színanyagsűrítmény természetes színezékként szörpök, gyümölcslevek, üdítőitalok színjavítására használható.

Kár volt ennyit telepíteni: alig van ára a bodzának

2018. június 25. 09:06

Bár csak augusztusban lesz a bodzaszüret, már most látszik, hogy sok jóra nem számíthatnak a termelők: az utóbbi évek nagy területű telepítéseinek termőre fordulásával a tavalyihoz hasonlóan idén is túltermelés és alacsony árak valószínűsíthetők.

Ismerd fel: feketebodza, gyalogbodza

2021. augusztus 30. 06:57

Ahogy elkezd érni a feketebodza termése, úgy szaporodnak fel a hitek és tévhitek a bodza kapcsán. Intő figyelmeztetések sokasága után derül ki, hogy a köznép általában keveri a gyalogbodzát a feketebodzától, úgyhogy most ennek a témának is szentelünk akkor egy cikket, hogy könnyebben megkülönböztesse mindenki.

Melyik gyümölcsfát, gyümölcsbokrot metszhetjük meg ősszel?

2024. szeptember 8. 11:10

Kertemben sokféle gyümölcsfa, gyümölcsbokor is található. Melyik gyümölcsfát, bokrot metszhetem meg az ősz folyamán?