18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Hogyan kell megmetszeni a rózsát?

Agrofórum Online

Kérem, írják meg nekem, hogy hogyan kell megfelelően megmetszeni a rózsát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rózsák metszését azok típusától függően kell elvégezni, vagyis aszerint, hogy kertünkben található változata melyik fajtacsoportba sorolható. Leggyakrabban a kertben található típusok legtöbbje úgynevezett teahibrid, illetve floribunda rózsák, melyek metszése könnyen elvégezhető feladat. A metszéssel lényegében a tövek jó megvilágítottságának biztosítása a cél, ezzel pedig a virágok képződésének elősegítése. Első körben, mint minden metszés alkalmával érdemes a beteg és sérült, elfagyott, keresztbe növő részeket eltávolítani.

A rózsa esetében továbbá gyakran fordulnak elő a tövi részből kihajtó vadhajtások is, melyek tőből való kimetszése egyaránt fontos feladat. A vadhajtásokra általában jellemző, hogy sűrűn tövissel berakódottak és színezetük is más, mint a nemes rózsáknak. A gyengébb töveket erősebb metszéssel serkenthetjük a növekedésre, míg az erősebb töveket elegendő gyengébben is megmetszeni. A tövek középső vesszőit metsszük ki, majd kifele haladva is csak 4-6 erős vesszőt hagyjunk meg kifelé mutató rügyre visszametszve. A meghagyott vesszőket kb. 2-4 rügyre, vagy 6-8 rügyre ajánlatos visszametszeni attól függően, milyen magasra szeretnénk rózsánkat nevelni.

A törperózsák esetében erős metszést nem szükséges alkalmazni, azokról elegendő a beteg és sérül, elfagyott részeket eltávolítani. A futórózsáknál ritkítást érdemes végezni, az idősebb és felkopaszodott részeket célszerű eltávolítani. Elegendő lehet 5-6 erős, jól elágazó gallyat meghagyni, majd pedig kötözéséről gondoskodni.

A tavaszi metszés elvégzése után, akárcsak a gyümölcsfáknál, úgy a rózsáknál egyaránt hasznos növényvédelmi beavatkozás a lemosó permetezés. Ezzel a művelettel a levéltetvek, atkák, gombás betegségek ellen is védekezhetünk egymenetben, amennyiben réz, kén és olajtartalmú hatóanyagot is keverünk a permetlébe. Tavasszal továbbá akár tápanyag-utánpótlást is végezhetünk, ilyenkor a nitrogén kijuttatásának van kiemelt jelentősége. 

Talajélet: baktériumok

2023. november 3. 05:40

Baktériumok (Bacteria) minden élőhelyen megtalálhatók, Földünk valamennyi talajtípusában otthon érzik magukat. A baktériumok lebontó tevékenységük következtében a biogeokémiai ciklusok nélkülözhetetlen elemei.

Újgenerációs növénytáplálás

2020. május 6. 14:44

A gabonafélék „fejtrágyázására”, a mennyiség és a minőség javítására.

Kipusztulhat egy fa, ha a kutyák rendszeresen levizelik?

2024. szeptember 24. 04:36

Kerítésünk előtt a járdán 3 éve ültetett fák közül az egyik kipusztult a nyáron. Lehetséges-e, hogy kutyák egy adott fa törzsét naponta levizelik és a fát ezzel kipusztítják? Mit javasolnak megoldásként, megelőzésként?

Több pénzt akar keresni? Akkor ideje, hogy megtanulja az őszi búza és repce hatékony tavaszi N-fejtrágyázását! Elmondjuk, hogyan!

2024. március 15. 16:10

Tavasszal a vegetáció megindulásakor a legfontosabb feladat az őszi búza és a repce nitrogén fejtrágyázásának megtervezése. Ilyenkor gyakran találkozhatunk nitrogénhiányos állománnyal, különösen, ha már ősszel sem kapott elegendő nitrogént a növény.