Hogyan kell megmetszeni a rózsát?

Agrofórum Online

Kérem, írják meg nekem, hogy hogyan kell megfelelően megmetszeni a rózsát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rózsák metszését azok típusától függően kell elvégezni, vagyis aszerint, hogy kertünkben található változata melyik fajtacsoportba sorolható. Leggyakrabban a kertben található típusok legtöbbje úgynevezett teahibrid, illetve floribunda rózsák, melyek metszése könnyen elvégezhető feladat. A metszéssel lényegében a tövek jó megvilágítottságának biztosítása a cél, ezzel pedig a virágok képződésének elősegítése. Első körben, mint minden metszés alkalmával érdemes a beteg és sérült, elfagyott, keresztbe növő részeket eltávolítani.

A rózsa esetében továbbá gyakran fordulnak elő a tövi részből kihajtó vadhajtások is, melyek tőből való kimetszése egyaránt fontos feladat. A vadhajtásokra általában jellemző, hogy sűrűn tövissel berakódottak és színezetük is más, mint a nemes rózsáknak. A gyengébb töveket erősebb metszéssel serkenthetjük a növekedésre, míg az erősebb töveket elegendő gyengébben is megmetszeni. A tövek középső vesszőit metsszük ki, majd kifele haladva is csak 4-6 erős vesszőt hagyjunk meg kifelé mutató rügyre visszametszve. A meghagyott vesszőket kb. 2-4 rügyre, vagy 6-8 rügyre ajánlatos visszametszeni attól függően, milyen magasra szeretnénk rózsánkat nevelni.

A törperózsák esetében erős metszést nem szükséges alkalmazni, azokról elegendő a beteg és sérül, elfagyott részeket eltávolítani. A futórózsáknál ritkítást érdemes végezni, az idősebb és felkopaszodott részeket célszerű eltávolítani. Elegendő lehet 5-6 erős, jól elágazó gallyat meghagyni, majd pedig kötözéséről gondoskodni.

A tavaszi metszés elvégzése után, akárcsak a gyümölcsfáknál, úgy a rózsáknál egyaránt hasznos növényvédelmi beavatkozás a lemosó permetezés. Ezzel a művelettel a levéltetvek, atkák, gombás betegségek ellen is védekezhetünk egymenetben, amennyiben réz, kén és olajtartalmú hatóanyagot is keverünk a permetlébe. Tavasszal továbbá akár tápanyag-utánpótlást is végezhetünk, ilyenkor a nitrogén kijuttatásának van kiemelt jelentősége. 

A meggy és a cseresznye tápanyag-utánpótlásának sajátosságai

2018. május 7. 14:24

Magyarországon sokan termelnek csonthéjas gyümölcsöt, azon belül pedig meggyet és cseresznyét, különböző termesztés-technológiák szerint.

Kén és nitrogén: együtt okosabb

2020. február 6. 09:02

Amikor tápelemek sajátosságait, növényre (és egymásra) gyakorolt hatásait szeretnénk megismerni és elemezni, javaslom, hogy minden esetben a talajból induljunk el. Optimista énem és a mindennapos gazdálkodói eszmecserék azt mutatják, hosszú távon gondolkodva, egyre többen ismerjük el azt az alapvetést, hogy a talajjal kezdődik minden.

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.

Miért kell a kén? -  Legyél profi a búza nitrogén- és kéntrágyázásában!

2024. április 19. 05:40

A nitrogén hatékony beépüléséhez megfelelő mennyiségű kénre van szükség. Ezenfelül a kén serkenti a növények növekedését, fokozza a fehérje- és a sikérképződést, az ellenálló képességet, javítja a sütőipari értéket, javítja a termésbiztonságot.