Segítségüket kérném hibiszkusszal kapcsolatos kérdésem megválaszolásában: hogyan kell metszeni ezt a növényt?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfákhoz hasonlóan a tél végéhez közeledve a dísznövények metszéséről sem szabad megfelejtkeznünk, így a hibiszkusz esetében is a metszés optimális időszaka a tél végére, a tavaszi időszak elejére tehető, mielőtt a növény levelei fakadásnak indulnak. A díszfák és bokrok metszésével a célunk ugyan nem a fák termésmennyiségének megőrzése, hanem azok egészségét, díszítő értékét óvjuk, adott helyének túlnövését akadályozzuk meg elsősorban.
A növény metszése során nagy hibát nem tudunk elkövetni, hiszen a hibiszkusz jól tolerálja ezt a munkaműveletet, akár erőteljesebb metszést is alkalmazhatunk szükség esetén. A munkát az elfagyott, száraz és beteg részek teljes hosszból való eltávolításával kezdjük. Ezután a befelé növekvő, rossz irányba álló vesszőket vágjuk ki tőből, majd pedig a megmaradt részek közül válogassunk, ritkítással alakítsunk ki olyan koronát, melyet a fény megfelelően át tud járni! A ritkító metszés után a növény magasságát is állítsuk be visszametszéssel! A fák külső részein a visszametszés mértéke nagyobb, míg belső részein kisebb mértékű legyen.
Az elhanyagolt, nem minden évben metszett bokrok idővel elöregednek, egyre sűrűbbé válnak és kevesebb virággal is rendelkeznek, ezeket a bokrokat már érdemes erősebb metszésben részesíteni. A nagyobb mértékű beavatkozás hatására a növény képes ugyanis idővel megújulni, így akár idősebb részekre is vissza lehet vágni fás részeit, viszont ebben az esetben némi időre van szükség ahhoz, hogy a növény megfelelő mennyiségű új hajtást hozzon. Az erősen metszett növények virágzása sem várható már az adott évben.
Az ifjító metszés során a talaj felett kb. 30-40 cm-es magasságban vágjuk vissza a növényt, ezzel érjük el ugyanis, hogy sok új hajtás képződésére ösztönözzük. A megjelenő új hajtásokból már a nyár folyamán válogathatunk, így biztosítva elegendő mennyiségű fényt a meghagyott hajtások fejlődéséhez. Nyáron érdemes lehet a növekedést – főként aszályos időszakban – öntözéssel elősegíteni, melyet akár havonta egyszer tápoldatozással is kiegészíthetünk.
Kiemelt kép: Pixabay