Hogyan kezeljem az atkás leandert?

Agrofórum Online

Leanderemen elvileg atkák jelentek meg. Egyszer permeteztem le eddig, de változást nem látok rajta. Hogyan kezeljem tovább?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leander egyik jelentős kártevője a kétfoltos takácsatka, melynek nagyobb számú jelenlétére, az okozott kártételének felfedezésére általában a nyár vége felé közeledve kerül sor. A kártevő már a tavasz után is jelen lehet a növényen, viszont ekkor még kisebb egyedszámban, így jelenléte is csak nehezebben igazolható. Kezdeti táplálkozásuk nyomán, a leveleken apró foltok láthatók, ezek szúrásnyomaik által képződő apró elszíneződések.

Kártétele nagyobb egyedszám esetében válik igazán láthatóvá, hiszen ekkor már több levél felületének egységes halványulása is bekövetkezik, a fonáki oldalon pedig szövedék megjelenése tapasztalható. A kártevő a levél fonáki oldalán lévő pókhálószerű szövedékben él és fejlődik. Egyedszámuktól függően akár jelentős kárt is okozhatnak, szívogatásuk miatt ugyanis a levelek fokozatosan lehullnak, a növény kondíciója pedig gyengül. Terjedésüknek kedvez a meleg és száraz időjárás, emellett pedig rengeteg növényen képesek megélni és szaporodni. Házikerti körülmények között a gyümölcsfák mellett gyakran láthatók padlizsánon és a paprikán is, de más dísz-, zöldség-, és gyomnövény egyaránt megfelel számukra.

A takácsatkák elleni védekezés több ok miatt sem tekinthető könnyű feladatnak. A gyors szaporodás mellett, számos tápnövénye, szövedék védelmében való fejlődése, összes fejlődési alakjának egy növényen való megtalálása is említhető. A leghatékonyabbak akkor lehetünk az ellenük való harcban, ha kisebb egyedszám mellett, már korai fertőzésnél kezdjük el a védekezést. Jelentősebb elszaporodásuk után már csak a kitartó, több, akár 3-4 alkalommal elvégzett permetezéssel lehetünk eredményesek.

A permetezések elvégzése után sem várható már a beteg levelek meggyógyulása, így a friss hajtások képződése során győződhetünk meg azok kártevőmentességéről. Ajánlatos lehet még a kezelések elvégzése előtt a növények fonáki oldalán található szövedéket is letörölni vagy óvatosan lemosni, majd ezután permetezést végezni. A kémiai védelemre felhasználható pl. a Nissorun, melyet nagy lémennyiséggel juttassunk ki, ügyelve arra, hogy a levelek fonáki oldalára is kerüljön a permetléből!

Kiemelt kép: Pixabay

Mi okozza a balkonon nevelt paradicsom levelének foltosságát?

2019. augusztus 30. 10:12

H. Mária kérdése: Balkonon nevelt paradicsomjaim levelein furcsa elváltozásokat láttam, a levelei kivilágosodtak, fehéres apró foltok jelentek meg. Mi okozhatja?

Mi a teendőnk a teleltetés előtt, ha színelváltozásokat látunk a leanderen?

2023. október 8. 04:36

Apró színelváltozásokat találtam a leander levelein, valamint pókhálószerű képződményt is. Van-e teendőm ezzel a növény beteleltetése előtt?

Melyek a bodza leggyakoribb növényvédelmi problémái?

2018. június 18. 13:44

Z. Áron kérdése: A kertembe szeretnék pár bodzabokrot ültetni. Milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

Szokjuk a gondolatot, … súlyos atkakártétel napraforgóban

2021. július 6. 08:03

A kártevő felszaporodása többnyire foltszerűen történik, de egyes esetekben akár az egész táblára is kiterjedhet.