Hogyan mentsük meg a levendulát?

Agrofórum Online

Tönkrementek a levendula bokraim, levelei, a megmaradt levelek foltosak, a bokor alján a levelei lebarnultak. Mi okozza, mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A levendula fajok száraz, meleg, napos helyen, domboldalon is jól érzik magukat, és kifejezetten kívánják is a száraz körülményeket. Ezt a tulajdonságukat ismerve, ültetik ilyen helyekre, ahol különösebb kiegészítő öntözés nélkül is megélnek a levendula tövek és ontják virágaikat.

Az idei időjárás a nyár utolsó heteiben megváltozott, a több hónapos szárazságot felváltotta a folyamatosan esős időjárás, gyakran nagy vízmennyiségű eső zúdult a nem vízigényes növényekre is. Az esőt követő nedves leveleken, a hosszan tartó párás időszakokban felszaporodott a levendula ismert gomba kórokozója a Septoria lavandulae, mely a levendula szeptóriás levélfoltosságát és levélelhalását okozza.

Ez a gomba minden állományban elő szokott fordulni, csak elhanyagolható, nem észlelhető mértékben, így nem igen veszik észre azt. Fertőzése hatására a leveleken 1-3 mm-es, többnyire kör alakú, vörös-barna szegélyű foltok fejlődnek, a foltok közepe világosabb, benne apró fekete pontok fejlődnek, melyek a gomba szaporító képletei, azok ontják a fertőző spórákat (konídiumokat). A foltok hatására a levelek elsárgulnak, elhalnak. A jelenség a bokor alsó, talajhoz közeli levelein jelenik meg először, és terjed a felső levelekre.

Erős fertőzésnél – a gomba szaporodására kedvező körülmények között – az alsó levelek hamar barnán elhalnak. A zöld hajtást is megfertőzi, azokon ovális alakú foltokat okoz. A fertőzés hatására a bokrok lombozata kiritkul, a bokor legyengül. A gombával szemben ellenálló fajta még nincs, de a levendula fajok és fajták gombabetegséggel szembeni fogékonyságban is van különbség, ültetés előtt ezt érdemes megtudni.

A betegség elleni védelem a levendula tövek helyének helyes megválasztásával történik. Kertekben, virágágyásokba és méhlegelőnek ültetett levendula növények gyakran árnyékos helyre kerülnek, és a rendszeres fűöntözésből is részesülnek. Csak a napos, a széljárta, szél által rendszeresen és gyorsan átszellőző területeken élő levendula töveket kerüli el a szeptóriás levélfoltosság, ilyen helyeket kell számukra keresni a kertben.

A gomba az elhalt, foltos levelekről fertőzi tovább a még egészséges leveleket vízcseppek és szél segítségével, azokat a leveleket érdemes rendszeresen letisztítani róluk, és a területről eltávolítani. A fertőzött földre hullott levelekkel telel át a kórokozó. Vásárláskor a növények lombját ajánlott megvizsgálni, lehetőleg ép, egészséges levélzetű töveket válasszunk ki vásárlásra. A növényállomány védelmében a réz, a mankoceb, a klórtalonil valamint az azoxistrobin és a difenokonazol tartalmú gombaölő szerek nyújtanak segítséget.

7 ok a körömvirág termesztésére

2022. május 6. 09:37

A körömvirág jótékony hatással van a talajra, elűzi a kártevőket és gyógynövényként is igen kedvelt.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Kankalint vettem, de nem maradt meg. Mi lehet az oka?

2023. május 29. 13:36

Sokan nem tudják, de a kankalinok között rengeteg az egyéves faj, ami miatt a hazai teleket nem fogják bírni a kiültetés után.

Miért lankadnak le a szobai futóka levelei?

2023. január 22. 04:36

Nemrég elkezdett lankadni a szobai futóka néhány levele, melyből már pár le is hullott. Mit tehetnék a jelenség ellen?