A ribiszkék esetében a metszés célja az erőteljes növekedésű, nagy termőfelületű, kellően ritka, jól megvilágított, egészséges, hosszú életű bokor vagy fácska kialakítása, valamint termőegyensúlyának fenntartása.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Ha szép és sok termést szeretnénk, elengedhetetlen bokrainak metszése. A piros és a fekete ribiszke élettanilag különböznek egymástól, így metszés tekintetében is különbséget kell közöttük tennünk. A piros ribiszke ágai 4-5 évig termőképesek, az idősebb ágai növekedésben legyengülnek, apróbb gyümölcsöket termenek. A fekete ribiszke az éves vesszők oldalrügyeiből hozza termését, ezért arra kell törekednünk, hogy a növénynek sok vesszője legyen. A ribiszkék metszését lombhullástól kihajtásig, vagyis október közepétől kb. március végéig végezhetjük el.
A fekete ribiszke termőrészei rövid életűek, az egyszer már termett részek a következő évben alig termenek gyümölcsöket, ezért értéktelennek számítanak. A termőegyensúly fenntartása miatt nagy jelentősége van a kiöregedett, több éves részek fokozatos cseréjének, a termőrészek évenkénti újításának. A bokorrá alakított fekete ribiszkét az évente fejlődő tővesszők és az abból alakult gallyak és ágak hamar elsűrítenék, így gyors öregedésnek, gyenge és apró termést hoznának ezek a részek. A bokrokat ezért rendszeresen ifjítanunk és ritkítanunk szükséges. A termő bokrokon, ha már túlzott mértékben elöregedtek öt éves, vagy annál idősebb ágai, annak 1/5-öd részét távolíthatjuk el évente, minél kisebb csonkot hagyva hátra. A beteg, sérült keresztbe növő, sűrűsítő ágrészeket egyaránt távolítsuk el.
A piros ribizli metszése az öreg, többéves (3-4) vesszők teljes lemetszéséből, azok szakaszos leváltásából, ritkításából és a fiatalabb hajtások közti válogatásból áll. A folyamat során a gallyak vastagsága jó irányadó lehet, ugyanúgy, mint a kérgük sötétedő színe. A gyenge, vagy befelé növő hajtásokat itt is tőből távolítsuk el. A töveken meghagyott fiatal hajtásokkal érhető el a termések elaprósodásának elkerülése. A tavalyi fiatal tővessző idén már bőven fog teremni. Elágazásainak visszametszésével elősegíthető a bokros növekedés, illetve a termőnyársak kialakulása, amiken a következő évben a gyümölcsök teremni fognak.