Hogyan segíthetem elő a növényi hulladék gyorsabb lebomlását?

Agrofórum Online

Veteményeskertem felszámolása során rengeteg növényi hulladék keletkezett, melyet a komposztra helyeztem. Hogyan segíthetném elő ezek gyorsabb lebomlását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A növényi hulladékok komposztba való gyűjtésével kiválóan újrahasznosíthatók nemcsak a kertben, hanem a háztartásban keletkező természetes növényi anyagok is. Bár ezek bomlása a hőmérséklet csökkenésével egyre lassabbnak bizonyul a komposzton, egy kis odafigyeléssel azért bomlásuk ennek ellenére elősegíthető. A komposztban található baktériumok, giliszták, rovarok lebontó tevékenysége a tél folyamán sem áll meg teljes mértékben, fagypont feletti hőmérséklet esetében ugyanis tovább folytatódik. A lebontáshoz optimális körülményeket számukra a 20 fok feletti hőmérséklet biztosítja, viszont emellett nedvességre is szükségük van tevékenységükhöz. Érdemes tehát szárazabb körülmények között a komposzthalom nedvesítéséről gondoskodni, esetleg elhelyezése folyamán már olyan területet keresni, mely kissé árnyékosabb, így kevésbé kiszáradó körülményeket biztosíthatunk.

A növényi részeket, melyeket a halomra helyezünk, ajánlatos előzetesen kisebb részekre felvágni, esetleg aprítani, hiszen a kisebb darabok bomlása hamarabb végbe fog menni. A nitrogénben gazdag növényi részek egyaránt kiválóan alkalmasak a bomlás gyorsabb végbemenetelének elősegítésére, ilyen lehet pl. a levágott fű is. Természetesen a folyamat elősegítésére a halom keverése egyaránt jó szolgálatot tesz, melyet időközönként, főleg nagyobb mennyiségű új növényanyag bekerülése esetén érdemes megtenni. A forgatás folyamán arra érdemes ügyelni, hogy a lebontani kívánt részek lehetőleg a halom közepén, míg érett részei azt beborítva helyezkedjenek el. Az érett komposztra jellemző, hogy homogén állagú, szagtalan, sötétbarna színű, benne egész növényi részek és maradványok sem láthatók.

Az érés tovább gyorsítható még a kereskedelemben kapható oltóanyagokkal (érésgyorsítókkal) is, ezek ugyanis különféle baktériumokat és mikroorganizmusokat tartalmaznak. Többféle készítmény közül is lehetőségünk van választani, vannak olyanok, melyeket a halomba történő beforgatásukkal kell alkalmazni, de vannak olyanok is, melyek forgatás nélkül is jó hatékonysággal használhatók.

Mi lehet a karfiolra emlékeztető elváltozás a kecskerágón?

2022. augusztus 8. 07:37

Kecskerágó bokrunkon ökölnyi nagyságú, leginkább karfiolra emlékeztető daganatszerű képződmény fejlődött. Mit tegyek vele? Gyógyítható a bokor?

Mi okozza a barna foltokat a paprika levelén?

2022. október 19. 04:37

Fóliában termő paprikám levélhullásba kezdett és a képen látható foltok jelentek meg rajta. Mi okozza ezt?

Klímaváltozás okozta hatások a növénytermesztésben – megoldási utak

2022. február 3. 09:12

A BIOFIL Klíma talajoltó baktérium készítmény a legújabb innováció a mikrobiológiai talajoltó termékek körében. A terméket speciálisan a klímaváltozás szélsőséges hatásainak a talajban okozott kártételének mérséklésére fejlesztették ki. A termék 2021-ben került piacra, és mind a hazai mind a külföldi piacokon egyedülálló ilyen képességű, elő baktérium sejteket tartalmazó talajoltóanyag. Az első szántóföldi eredmények rendkívül biztatók. Ezért vettük fókusz alá a klímaváltozást szakmai kerekasztal keretében az AGROmashEXPO rendezvényén.

Hogyan védekezhetek az uborka levélbetegsége ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?