Hogyan szabadulhatnék meg a kertemben elszaporodott borostyántól és trombitafolyondártól?

Agrofórum Online

Sok kertben okoz problémát a fentebb említett növények túlzott mértékű elszaporodása, elterjedése.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sok kertben okoz problémát a fentebb említett növények túlzott mértékű elszaporodása, elterjedése. A borostyán fás szárú növényeinket előszeretettel használja támasztéknak a minél több fény elérése érdekében. Ezáltal jelentős fényt von el, ami a fa korai pusztulását okozhatja. A borostyán nagy tömege a támasztékként szolgáló növény koronáját főként nagy hótömeg esetében veszélyezteti, ágait megtördelheti. Nagyobb mennyiségű borítottság esetében a fák kondícióromlásának megelőzése érdekében a borostyán növekedését vissza kell szorítani, vagy el kell azokat távolítani. Nagy problémát okozhat a metszés nélkül nevelt trombitafolyondár is. Gyors növekedési erélyének köszönhetően a rendelkezésre álló teret hamar kihasználja, és minden helyre felkapaszkodik, ahová csak tud. Súlya alatt azonban rövid időn belül meghajlanak a kerítések, támasztékok, építmények. Nem csak a föld feletti részeinek, hanem gyökereinek terjedése is kiváltképp gyors ütemben zajlik.

A teljes kiirtása mindkét fajnak hosszadalmas, türelmet igénylő feladat. Végleges megoldást mindkét esetben a gyökerek teljes mértékű elpusztítása jelenti, ugyanis a hajtások levágásával a gond nem oldható meg, mivel a sarjhajtások minden esetben újból kihajtanak. A vegyszermentes megoldások  nem vezetnek azonnal eredményre, akár több évig is tarthat a küzdelem, mire a növény teljesen elpusztul. Az hatékonyabb megoldás érdekében ősszel, a levélzetre permetezett perzselő hatású készítmény használata ajánlott, melyhez tapadásfokozó hozzáadása is javasolt. A hajtások csúcsi levelének szisztemikus gyomirtó készítmény (glifozát) tömény oldatával való ecsetelése is bevált módszer. A herbicid a növényben szállítódva eljut a növényzet gyökeréig, így a gyökerek egy részének vagy egészének pusztulását okozza. A kezelést újrahajtás esetén megismételni szükséges. A többi növényünk perzselésének megakadályozása érdekében a kezelést szélcsendes időben végezzük el.  Ez az eljárás más, a kertben megjelenő erős gyökérzetű növények kiirtása esetében is alkalmazható.

Jégeső után: miért rothadnak a kajszi termései?

2018. június 7. 08:56

M. István kérdése: a minap kevés jég esett elég sok esővel, nem láttam sérülést a gyümölcsökön. Mégis rothadásnak indult a kajszi. Mi okozhatja ezt?

Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

2022. április 12. 06:36

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Hatalmas hernyó rágja a koktélparadicsomot! Mi lehet ez a károsító?

2023. szeptember 27. 04:36

Segítséget kérek: a képen látható zöld, nagyméretű hernyó rágja a koktélparadicsomot, kb. 30 darabot találtam eddig, összegyűjtöttem őket. Mi lehet ez, ilyennel még nem találkoztam? Szeretném valamivel lepermetezni, ami nem káros az emberre. Nem tudom, hogy fontos-e, jelenleg Észak-Amerikában élek, itt van a kertem.

Folyton termő málnán nem érnek be a nyári hajtásokon a bogyók. Mit tegyünk a növényekkel?

2022. május 19. 04:36

Folyton termő málnáim egyik évben sem érnek be a nyári hajtásokon, a bogyók összeszáradnak. Szeretnék már málnát is enni róluk. Mit tegyek a növényekkel?