Az otthonunkba való betelepedését megelőzhetjük egyrészt szúnyoghálók felszerelésével, másrészt az újonnan megvásárolt áru légmentes csomagolásával, elkülönített tárolásával. Amennyiben lehetséges az új termékeket fagyasztóba is helyezhetjük pár napra.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az aszalványmoly (Plodia interpunctella) lárvái által okozott károsítás szinte minden háztartásban ismeretes. Imágója a molylepke könnyen felismerhető, más fajjal össze nem téveszthető. Elülső szárnyának felső része fehéres okkerszínű, innen a rojtig pedig sötétvöröses vagy csokoládébarna. A lárva feje vörösesbarna, torlapjai és néhány kis foltocskája, valamint farlemeze világosbarna, a testszőrök alapja barna. Testének alapszíne táplálékától függően alakul, ezáltal lehet fehér, rózsaszínes, sárgás vagy zöldes. A hernyó a legkülönfélébb raktározott növényi anyagokban él pl. gabonaféléket, magféleségeket, őrleményeket, aszalt gyümölcsöket, földimogyorót, szárított zöldséget, dohányt, szárított gyógynövényeket, fűszerféléket, csokoládét és más édességeket is károsít.
A hernyók mennyiségi és minőségi kártételt is okoznak. Károsításuk nyomán a szennyezett élelmiszer és takarmány emberi, illetve állati fogyasztásra alkalmatlanná válhat. Kártétele és jelenléte is jól felismerhető a hernyó által készített sűrű, ürülékkel teli un. fonadékfátylakról. Nemzedékei a tárolókban egész éven át repülnek, fejlődésük ütemét elsősorban a hőmérséklet határozza meg. Alacsonyabb 20 °C-os hőmérsékleten 6–8 hét, míg 28–31 °C-on 36 nap alatt fejlődik ki egy nemzedékük.
Az otthonunkba való betelepedését megelőzhetjük egyrészt szúnyoghálók felszerelésével, másrészt az újonnan megvásárolt áru légmentes csomagolásával, elkülönített tárolásával. Amennyiben lehetséges az új termékeket fagyasztóba is helyezhetjük pár napra. Ezzel a módszerrel egyedei sikeresen pusztíthatóak, ezáltal fertőzöttségük esetében is biztosítható a kártevő továbbterjesztésének megelőzés. Az imágók jelenlétét szexferomon csapdák kihelyezésével követhetjük nyomon, mely csapda egyedszámuk gyérítésére egyaránt alkalmas. A raktárban, spájzban, szekrényben megjelent molyok ellen elsősorban alapos takarítással, az élelmiszerek átválogatásával érhetünk el eredményt. A válogatás során meghagyott tételeket újratárolás előtt szintén érdemes egy-két napig fagyos helyen tartani, vagy mélyhűtőben tárolni.