Hogyan szaporíthatom dugványozással a fokföldi ibolyát?

Hogyan szaporíthatom dugványozással a fokföldi ibolyát?

Agrofórum Online

A tarka színű anyanövényekről szedett dugványokból nagy eséllyel egyszínű, mutáns növényeink lesznek.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az afrikai- vagy más néven fokföldi ibolya (Saintpaulina ionantha) külföldön és hazánkban is kedvelt cserepes dísznövény. Az afrikai ibolya legismertebb virágszíne a sötétkék, kereskedelmi arányuk kb. 50-60% között van. Ismert még azonban világoskék, lila, rózsaszín, fehér és az eltérő, világosabb vagy sötétebb sziromszéllel rendelkező fajtái is.

Üzemi körülmények között főként mikroszaporításuk terjedt el. Házi körülmények között tőosztással vagy dugványozással szaporíthatjuk őket a leghatékonyabban. Dugványozásra a már kifejlődött, de még növekedésben lévő levelek alkalmasak. Az anyanövényünk, melyről a dugványokat szedjük, mindenképp legyen fiatal, erőteljes növekedésű és egészséges. A tarka színű anyanövényekről szedett dugványokból nagy eséllyel egyszínű, mutáns növényeink lesznek. Ezen fajták sikeres szaporítása csak üzemi körülmények között lehetséges a virágkocsány szövetrészéről indított mikroszaporítással.

A dugványokat az anyanövényekről 3-4 cm-es levélnyéllel szedjük meg. Az ültetésre használt közegünk legyen perlit, tőzeg, homok, vagy ezek keveréke.  Az ültetőközegbe fúrjunk kisebb lyukat és óvatosan helyezzük bele a dugványunkat, majd öntözzük be. A párologtatás csökkentése céljából a dugványokat a gyökeresedésig takarjuk le pl. fátyolfóliával.

A gyökeresedés ideje általában 2 hónap időtartamot ölel fel. A gyökeresedéssel egy időben járulékos rügyek képződnek, így az anyalevél tövében kis csomóban új növények jelennek meg. Az anyalevelek letörése után egy-két héttel a csomókat szétszedhetjük és gyökereiket eltávolítva legfeljebb két, még nem teljesen kifejlődött levélkét meghagyva, a növényeket át is tűzdelhetjük.

Egy anyalevél után így 3-4 új növényre is számíthatunk. Az eltűzdelt növények újra meggyökeresednek és 2 hónap múlva cserépbe ültethetőek. Jó szerkezetű, laza termesztőközeget kíván, a rostos tőzeg alapú talajkeverék a legjobb számára. A fiatal növénykék kezdetben erősen nitrogénigényesek, virágzáskor pedig a foszfor és a kálium mennyiségét szükséges növelni.

Mi okoz piros kinövéseket a juharfa levelén?

2019. augusztus 6. 08:15

Cs. Zita kérdése: A képen látható juharfa levele így néz ki. Most már harmadik éve lesz ilyen. 4 fát ültettem, három kapta el. A legnagyobb, ami már majdnem 2 méteres, az a képen látható módon tele van. Nem találtam rá leírást, hogy ez mégis mi lehet. Kérdésem, hogy van-e erre megfelelő növényvédő szer vagy inkább a fát kéne kivágni? 

Megmenthető még a leveleit hullató kroton?

2023. szeptember 9. 04:36

Egy hétre elutaztunk, ezalatt a kroton virágomról sok levél lehullott, és a csúcsi leveleknél szövedéket látok a levelek tövében. Menthető még?

Gyömbér vagy gyömbérgyökér? Nem ugyanaz!

2023. október 9. 05:40

A gyömbért nagyjából mindenki ismeri, hiszen a legtöbb zöldségesnél, élelmiszerboltban kapható. Na, de mi is az a gyömbérgyökér?

Van-e teendőm a bazsarózsával elvirágzás után?

2022. június 19. 04:36

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a bazsarózsa elvirágzását követően, milyen teendőm van a növényekkel?